Međunarodna organizacija za normizaciju (ISO) i Međunarodna elektrotehnička komisija (IEC) su zajednički usvojile i objavile ISO/IEC Guide 17: Upute za pisanje normi uzimajući u obzir potrebe mikro, malih i srednjih poduzeća (SME)“.
Vodič je pripremljen 1. ožujka ove godine, a temelji se na istoimenom vodiču koji su objavile europske organizacije za normizaciju CEN i CENELEC u lipnju 2010. godine.
Oba dokumenta imaju za cilj pružiti smjernice stručnjacima koji su uključeni u izradu normi na europskoj i/ili međunarodnoj razini. Oni sadrže preporuke o tome kako osigurati da se prilikom izrade normi uzimaju potrebe mikro, malih i srednjih tvrtki. Navedeno olakšava malim i srednjim tvrtkama primjenu normi i korištenje prednosti u cilju postizanja boljih performansi, povećanjem efikasnosti i osiguravanjem veće sigurnosti za svoje zaposlenike i kupce.
Vodič definira mikro tvrtku kao organizaciju koja zapošljava manje od 10 osoba i čiji ukupni godišnji promet i/ili godišnja knjigovodstvena bilanca ne prelazi 2 milijuna eura. Malom tvrtkom smatraju se organizacije koje zapošljavaju manje od 50 osoba i čiji ukupni godišnji promet i/ili godišnja knjigovodstvena bilanca ne prelazi 10 milijuna eura, a srednje tvrtke su one koje zapošljavaju manje od 250 osoba i čiji godišnji promet ne iznosi više od 50 milijuna eura i/ili čija godišnja knjigovodstvena bilanca ne prelazi 43 milijuna eura.
Jedan od razloga za izdavanje ovog vodiča bila je i činjenice da više od 99% poduzeća u Europi su SME-ovi, pri čemu 92% organizacija ima manje od 10 zaposlenika te ograničene resurse. Zadovoljavanjem njihovih potreba upotreba norma mogla bi se značajno povećati i proširiti. SME-ovi su prisutni u većini sektora. Kao i ostali korisnici, SME-ovi imaju koristi od tehničke stručnosti norma u čijoj izradi možda nisu sudjelovali, međutim, njihov položaj na tržištu proizvoda ili usluga može biti oslabljen zbog njihove ovisnosti o većim konkurentima, dobavljačima ili kupcima. Oni se također možda moraju prilagoditi postojećim mogućnostima na tržištu kao i europskim normama zbog čega se zahtijeva obraćanje posebne pozornosti na interese SME-ova, a posebno na mikro poduzeća kao mogućih korisnika norma.
Zastupljenost mikro, malih i srednjih poduzeća (SME) može biti nedovoljna u skupinama koje pišu norme, a time se i njihovi interesi neće dovoljno uzimati u obzir prilikom izrade pojedinih normi. Uz navedeno, troškovi primjene nekih norma mogu biti relativno visoki, a osobito onih normi koje se odnose na proizvodnju širokih razmjera ili na masovnu proizvodnju što može biti preskupo ili previše složeno za primjenu manjim tvrkama.
Upute ISO/IEC Guide 17 sadržajno definiraju:
a) razmatranja za razvoj norma najbolje prilagođenih potrebama SME-ova
b) tehnike identifikacije i ocjenjivanja odredba u normama koje mogu osobito utjecati na SME-ove
c) načine smanjivanja negativnih utjecaja na SME-ove koji proizlaze iz nekih odredaba u normama
d) upute za pisanje norma prihvatljivih SME-ovima
e) listu za provjeru Uputa
f) informacije o tome kako ostvariti utjecaj mikro poduzeća na nove norme.
Upute sadrže i generičke preporuke za autore normi pri čemu se ističe kako pisci norma trebaju osigurati da norme budu razumljive onima za koje se smatra da će ih čitati. Stvarnost korisnika norma može se razlikovati ovisno o upotrebi, sektoru i vrsti norme. SME-ovi imaju slične, ali ponekad i vrlo različite poslovne modele u odnosu na druge moguće ciljne skupine obuhvaćene normama. S obzirom na činjenicu da su SME-ovi prisutni u gotovo svim sektorima, zahtijeva se posebno obraćanje pozornosti na interese SME-ova, a posebno na interese mikro poduzeća kao mogućih korisnika norma. Treba, naprimjer, napomenuti da interesi konzultanata, certifikatora, ispitnih ili istraživačkih laboratorija mogu biti različiti od interesa poduzeća uključenih u proizvodnju ili distribuciju određenih proizvoda ili usluga. Stoga, interese svakog od tih dionika treba pažljivo razmatrati.
Upute također sadrže i preporuke koje bi trebali uvažiti autori normi, a to su:
- norme trebaju biti što je moguće kraće,
- norme trebaju biti što je moguće jasnije, logičnije i lakše za praćenje,
- kadgod je moguće, kao podršku uključiti dijagrame, grafikone, crteže i reprezentativne primjere primjene,
- koristiti se jezikom dovoljno jednostavnim da ga razumiju svi očekivani korisnici norma, a ne samo stručnjaci,
- smanjiti potrebu nabavljanja referentnih norma,
- osigurati da se u novim i prerađenim normama jasno navedu promjene u odnosu na ranije verzije,
- ocijeniti posljedice promjena koje proizlaze iz novih i prerađenih norma i u skladu s njima odrediti prijelazno razdoblje,
- ispitati je li potrebna pomoć u primjeni norma koje se ne mogu pojednostavniti.
Na kraju dokumenta dana je tablica koja slijedi preporuke Uputa u obliku liste za provjeru. Piscima norma tablica može biti korisna kako bi osigurali da su potrebe SME-ova uzete u obzir prilikom sastavljanja novih norma ili prerade postojeće norme. Sama tablica se čita s lijeva nadesno, a pitanja navedena u obliku natuknica podrobno su objašnjena u odgovarajućim dijelovima točke 5 samih Uputa.
Hrvatski tekst Uputa dostupan je na internetskoj stranici www.cencenelec.eu.
Izvor:CENELEC