OECD - Organisation for Economic Co-operation and Development (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj) je međunarodna ekonomska organizacija osnovana 1960. godine s ciljem stimuliranja gospodarskog napretka i međunarodne trgovine. Definira se kao “skup zemalja koje promiču demokraciju i tržišno gospodarstvo”. Sjedište OECD-a se nalazi u Parizu. Glavno tijelo OECD-a je Vijeće, sačinjeno od predstavnika država članica.
Vijeće daje smjernice za aktivnosti Odbora te donosi odluke o godišnjem proračunu. Vijeće se sastoji od predstavnika svih zemalja članica te Europske komisije i zaduženo je za donošenje odluka konsenzusom te održavaju redovite sjednice. Vijeće se sastaje i na ministarskoj razini jednom godišnje kada se raspravlja o ključnim problemima i prioritetima za rad ove organizacije.
U odborima se sastaju nacionalni stručnjaci za pojedina područja (gospodarstvo, trgovina, znanost, zapošljavanje itd). Postoji preko 250 odbora, radnih skupina i stručnih grupa u kojima godišnje sudjeluje u radu preko 40.000 stručnjaka iz zemalja članica. Tajništvo se sastoji od preko 2.500 zaposlenika i zaduženo je za izradu analiza i zaprimanje prijedloga i zahtjeva od strane stručnjaka.
OECD - Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj je nastala kao nasljednik Organizacije za europsku ekonomsku suradnju (Organization for European Economic Cooperation tj. OEEC) nastale 1948. u sklopu Marshallovog plana s ciljem rekonstrukcije europskog gospodarstva razorenog u Drugom svjetskom ratu.
OECD se trenutno sastoji od 34 države članice koje zajednički proizvode više od 60% svjetskih dobara i usluga. Države članice su: Australija, Austrija, Belgija, Kanada, Čile, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Izrael, Japan, Koreja, Luksemburg, Meksiko, Nizozemska, Novi Zeland, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Turska, Velika Britanija, SAD.
Temeljni ciljevi OECD-a su: unapređivanje gospodarskog rasta zemalja članica, povećati životni standard u zemljama članicama, doprinositi razvoju svjetskog gospodarstva, pomagati ekonomski napredak u članicama i nečlanicama OECD-a, doprinositi širenju međunarodne trgovine na multilaterarnoj osnovi. Područja djelovanja i rada OECD-a su: razvojna politika i kooperacija, energetika, razvoj trgovine, financijska i fiskalna pitanja, socijalna problematika, zapošljavanje, edukacija, ekologija, znanost i tehnologija, industrija, poljoprivreda i ribarstvo.
Tijelo državne uprave Republike Hrvatske nadležno za suradnju s OECD-om je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva. Organizacija osigurava sastanke na kojima vlade zemalja članica uspoređuju politička iskustva, traže odgovore za tekuće probleme, identificiraju dobru praksu te koordiniraju domaću i međunarodnu politiku. Predstavnici Hrvatske sudjeluju na redovnom godišnjem sastanku organizacije u Parizu.
Više podataka o OECD-u saznajte na www.oecd.org.
Izvor:OECD