Sigurnost hrane predstavlja pojam koji označava da hrana neće štetiti potrošaču pri njezinoj konzumaciji. Opasnosti za sigurnost hrane mogu se pojaviti prilikom bilo kojeg dijela u lancu hrane. Zbog toga je bitna odgovarajuća kontrola u lancu hrane. Organizacije koje sudjeluju u lancu hrane trebale bi primjeniti sustav sigurnošću hrane koji je propisan u međunarodnoj normi ISO 22000:2005 Sustavi upravljanja sigurnošću hrane - Zahtjevi za svaku organizaciju u lancu hrane. Ova norma utvrđuje zahtjeve za sustav upravljanja sigurnošću hrane koje kombinira s ključnim elementima za osiguranje sigurnosti hrane kao što su uzajamna komunikacija, sustav upravljanja, preduvjetni programi i HACCP načela.
Norma ISO 22000 može se primjenjivati nezavisno o drugim normama za sustave upravljanja. Norma je uklopila načela sustava i koraka primjene analize opasnosti i kritičnih kontrolnih točaka dokumenta Povjerenstva Codex Alimentarius. Ova norma kombinira HACCP plan s preduvjetnim programima. Cilj norme je usklađivanje zahtjeva na globalnoj razini za upravljanje sigurnošću hrane za organizacije koje posluju u lancu hrane. Norma je primjenjiva na sve organizacije bez obzira na veličinu koje su na bilo koji način uključene u lanac hrane kao što su proizvođači, prerađivači, prijevoznici, skladištari i prodavači.
Norma utvrđuje zahtjeve koji omogućuju organizaciji da planira, provede, radi, održava i osuvremenjuje sustav upravljanja siurnošću hrane. Organizacije također uz primjenu norme trebaju zadovoljavati upravne i zakonske zahtjeve za sigurnost hrane. Organizacija treba ocijeniti zahtjeve kupaca koji se odnose na sigurnost hrane s ciljem povećavanja zadovoljstva kupaca.
Organizacija treba ustanoviti, dokumentirati i primjeniti sustav upravljanja sigurnošću hrane. Potrebno je da organizacija osigura prepoznavanje i kontrolu opasnosti za sigurnost hrane, potrebno je priopćiti odgovarajuće informacije u lancu hrane vezane za sigurnost svojih proizvoda. Organizacija treba ocjenjivati svoj sustav upravljanja sigurnošću hrane kako bi se osigurala učinkovitost i djelotvornost takvog sustava.
Dokumentacija sustava upravljanja sigurnošću hrane mora uključiti dokaze o primjeni politike sigurnosti hrane u njenim ciljevima. Organizacija mora održavati dokumentirane postupke i zapise. Zapisi moraju biti uspostavljeni i održavani kako bi se osigurao dokaz o sukladnosti sa zahtjevima i učinkovitosti provođenja sustava upravljanja sigurnošću hrane.
Uprava organizacije mora definirati, dokumentirati i priopćiti svoju politiku sigurnosti hrane. Takva politika mora biti primjerena organizaciji u lancu hrane, usklađena sa zakonskim zahtjevima, održavana na svim razinama i ocjenjivana u cilju trajne primjerenosti.
Više podataka o zahtjevima za organizacije koje žele uvesti sustav upravljanja sigurnošću hrane nalazi se u normi ISO 22000:2005 koja se može nabaviti kod nacionalnih normizacijskih tijela.
Republika Hrvatska
HRN EN ISO 22000:2006
HZN - Hrvatski zavod za norme
www.hzn.hr
Bosna i Hercegovina
BAS EN ISO 22000:2010
BAS - Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine
www.bas.gov.ba
Republika Slovenija
SIST EN ISO 22000:2005
SIST - Slovenski inštitut za standardizacijo
www.sist.si
Izvor:SVIJET KVALITETE