Bosna i Hercegovina prva je od 14 zemalja uključenih u “Dunav soja inicijativu” uspostavila norme za praćenje proizvodnje, nadzor i sustav certificiranja i označavanja proizvoda s oznakom „bez GMO-a“ (GMO-free).
Ove norme u obliku smjernica mogu se primjenjivati na proizvode na bazi biljaka, prerađevina i proizvode životinjskog podrijetla, a izrađene su s ciljem omogućavanja slobode izbora hrane potrošačima uz podršku Savezne agencije za okoliš Austrije, Njemačke organizacije za međunarodnu suradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ) i “Dunav soja inicijative”.
Pravila za proizvodnju bez GMO-a za sve faze u prehrambenom lancu, kao i za korištenje odgovarajućih izraza za potrebe označavanja, prezentiranja i oglašavanja definirana su Smjernicama za utvrđivanje procesa proizvodnje i označavanja hrane proizvedene bez GMO, dok se kontrola sukladnosti s oznakom „bez GMO-a” provodi u skladu s odredbama Smjernica za kontrolu proizvodnje bez genetički modificiranih organizama (GMO) zasnovane na riziku. Oba navedena dokumenta objavljena su na službenoj web stranici Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.
Da bi hrana nosila oznaku “bez GMO” ili drugu oznaku koja to implicira, za ishranu, aditive ili pomoćna sredstva u preradi hrane ne mogu se koristiti GMO i proizvodi koji nastanu iz ili od GMO-a.
Rukovoditelji ili gospodarstveni subjekti koji plasiraju hranu prema Smjernicama trebaju osigurati odgovarajuće dokaze za praćenje poštivanja postavljenih pravila. To podrazumijeva dokumentaciju o pripremi, tretiranju, preradi i miješanju hrane ili hrane za životinje kojom se potvrđuje da su ispunjeni propisani zahtjevi. Kontrolu i certifikaciju sukladnosti mogu provoditi samo certifikacijska tijela koja posjeduju valjanu akreditaciju prema ISO/IEC 17065.
Cilj “Dunav soja inicijative” je ojačati ekonomski održivu, te ekološki i socijalno prihvatljivu proizvodnju genetički nemodificirane soje u zemljama potpisnicama, među kojima je i Bosna i Hercegovina.
Izvor: Agencija za sigurnost hrane BiH