“Nacionalna infrastruktura kvalitete u Hrvatskoj, koju čine normizacija, mjeriteljstvo, ispitivanje, potvrđivanje te akreditacija, vitalni je aspekt koji pokreće poslovanje i razvoj poduzetništva.
Također, ujedno je i alat za podizanje konkurentnosti, izvoznih mogućnosti gospodarstva, a od značaja je i u zaštiti potrošača”, naglasila je voditeljica Odjela za upravljanje kvalitetom HGK Nevenka Gašparac otvarajući tribinu ISO Forum Croaticum na temu uloge infrastrukture kvalitete u gospodarstvu.
Ravnatelj Hrvatske akreditacijske agencije (HAA) Tihomir Babić istaknuo je ulogu HAA u hrvatskoj infrastrukturi kvalitete. “U sustavu kvalitete ključno je povjerenje koje se temelji na objektivnosti”, kazao je Babić te dodao kako je HAA neovisno i nepristrano nacionalno akreditacijsko tijelo koje ocjenjuje osposobljenost u skladu s tehničkim propisima, provodi nadzor nad akreditacijskim organizacijama, vodi registar akreditacijskih tijela itd. Hrvatska akreditacijska agencija bilježi kontinuirani rast akreditacija te je prošle godine dosegnut broj akreditiranih tijela od gotovo 400. “U proteklim je godinama ostvareno povjerenje u ovu instituciju, a sada ga treba znati i održati, kazao je Babić.
Zamjenik ravnatelja Državnog zavoda za mjeriteljstvo (DZM) Božidar Ljubić istaknuo je ulogu DZM-a u infrastrukturi kvalitete u gospodarstvu, koja obavlja upravne i druge poslove koji se odnose na donošenje mjeriteljskih propisa, mjeriteljskih nadzora predmeta od plemenite kovine te homologacije motornih vozila. Lani je provedeno mjerenje 567.565 ukupno ovjerenih mjerila, što je povećanje za 20 posto u odnosu na prijašnju godinu, a također su im povećani i prihodi. “Želja nam je da bolje razumijemo potrebe hrvatskog gospodarstva, a sinergijom svih nas možemo doći do rezultata”, istaknuo je Ljubić.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za norme (HZN) Miran Škerl ocijenio je da je hrvatska normizacija među najboljima u Europi sa 99,8 posto objavljenih i implementiranih normi te 2000 stručnjaka u tehničkim odborima “Sve naše norme dostupne su svim dionicima na tržištu. Normizacija je korisna za potrošače i za proizvođače, a i za širi segment života, a ne samo za proizvode. Inače, SAD je vodeća u svijetu u normizaciji te ima svoje nacionalne norme, a u Europi 93 posto normi financira industrija, rekao je Škerl te dodao da je potrebno na efikasan način omogućiti realnom sektoru obrazovanje i pristup informacijama koje norme mogu dragovoljno koristiti te osigurati obaviještenost o svjetskim trendovima.
“Uloga Hrvatskog mjeriteljskog instituta ključna je za gospodarstvo”, istaknuo je ravnatelj HMI-a Davor Zvizdić. “Najrazvijenije zemlje u svijetu imaju institute mjeriteljstva, a to je i preduvjet za razvoj i ostvarivanje visokih tehnologija. Akreditacija, normizacija i mjeriteljstvo moraju biti neovisne jedna od druge, a izrada i usvajanje normi mora biti neovisan proces. Neovisnost je na nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini osobito važna za gospodarstvo”, kazao je Zvizdić te istaknuo Nacionalnu strategiju za mjeriteljstvo 2007 – 2013 u čijoj je izradi sudjelovala i HGK.
Izvor:HGK