Ispis

Epidemija COVID-19 i utjecaj na provedbu audita u sektoru hrane

Kreirano Petak, 06 Studeni 2020 09:09
Hitovi: 1989

tuvhranacovidPrenosimo članak iz TÜV Croatia E-glasnik 08/2020 o novostima iz sektora prehrambene industrije u trenutnoj situaciji epidemije COVID-19.

Proizvođači hrane kao i druge organizacije moraju slijediti protokole koje su postavili lokalni i državni odjeli za zdravstvo, a koji mogu varirat i ovisit će o širenju COVID-19 virusa u zajednici na nekom određenom području.

Opredjeljenje svih vlasnika standarda je da proizvođači moraju poduzeti sve zdravstvene i higijenske mjere kako bi osigurali zdravlje svojih zaposlenika. Također sigurnost auditora ne smije biti upitna i mora biti osigurana svim primjerenim mjerama osobne zaštite.

Vlasnici standarda u sektoru hrane kao što su IFS, BRC, FSSC i ISO 22000 definirali su različita pravila za provedbu audita u vrijeme epidemije sa COVID-19. Zajednički zahtjev vlasnika standarda je da sve tvrtke koje proizvode hranu trebaju provesti analizu rizika i time razmotriti da li se za vrijeme krize može odobriti ulazak auditora u proizvodni objekt. Ukoliko analizom rizika tvrtka zaključi da posjet auditora certifikacijske kuće predstavlja rizik po zdravlje zaposlenika i posjeta nije moguća, tvrtka o tome treba obavijestiti certifikacijsko tijelo.

Certifikacijsko tijelo odgovorno za IFS certifikat razmotrit će razloge odgode te ako su razlozi opravdani odgodu audita će evidentirati u IFS bazi podataka. Tim putem će sve zainteresirane strane biti informirane o prolongiranju provedbe audita do trenutka kada se ponovno stvore uvjeti za provedbu audita prema zahtjevima norme IFS. Kao odgovor na nastalu situaciju IFS je također razvio postupak provjere sustava kvalitete i sigurnosti prema zahtjevima standarda provedbom audita na daljinu. Ova provjera je dobrovoljna i omogućuje tvrtkama sa certifikatom IFS-a da pokažu kako i u vrijeme krize održavaju sustave kvalitete i sigurnosti prema zahtjevima standarda.

Nadzor na daljinu može provesti samo certifikacijsko tijelo koje je izdalo zadnji certifikat i postupak vrijedi samo za ovu kriznu situaciju. Taj audit nije akreditiran i rezultat nije zamjena za redoviti IFS audit.

Odgovor vlasnika standarda BRC i FSSC 22000 na COVID-19 krizu odnosi se također na provedbu audita na daljinu kojim se tvrtkama pod utjecajem krize certifikat može prolongirati za 6 mjeseci. Ako certifikacijsko tijelo, kroz analizu rizika i pozitivne odgovore na dodatna pitanja u izvještaju pozitivno ocijeni održavanje sustava prema zahtjevima normi BRC i FSSC 22000, takvim tvrtkama će certifikat biti produljen za 6 mjeseci. Informacije će biti evidentirane u BRC odnosno FSSC bazi podataka.

Tvrtke koje imaju ISO 22000 i ISO 9001 certifikate u dogovoru sa certifikacijskim tijelom mogu u potpunosti provesti audite na daljinu.

Za tvrtke koje imaju HACCP certifikat moguća je također provedba audita na daljinu. Uobičajeno vrijeme za provedbu audita na lokaciji u ovoj situaciji podijeljeno je na dva dijela. Polovica vremena odnosi se na provedbu audita na daljinu i pregled dokumentacije, a druga polovica vremena rezervirana je za pregled i ocjenu sukladnosti higijenskih uvjeta proizvodnog objekta te ona mora biti provedena na proizvodnoj lokaciji u roku od 6 mjeseci.

Ova globalna kriza uzrokovana COVID-19 virusom će dugoročno ostaviti trag u svakome segmentu naših života, društva i ekonomije no isto tako će promijeniti životne navike i očekivanja. Nastala situacija pojačat će našu zabrinutost za vlastitu sigurnost te sigurnost naših obitelji, prijatelja i zajednice. Iako podaci govore da se COVID-19 ne prenosi hranom, utjecaj epidemije ima utjecaj na naše razmišljanje o tome što konzumiramo.

Izuzetno je važno da se u ovakvim situacijama velika pozornost posveti sigurnosti roba koje se isporučuju te kako bi isporučeni proizvodi ispunili sve zahtjeve vezane na sigurnost hrane, fitosanitarne i druge propisane zdravstvene standarde te kako se ne bi na bilo koji način ugrozilo zdravlje i sigurnost potrošača ali i svih ostalih čimbenika u lancu distribucije proizvoda.

Kada govorimo o segmentu proizvodnje voća i povrća svjedoci smo pojave novih načina dostave i isporuke. U takvim situacijama svi mi potrošači bi trebali više nego prije imati na umu da je nabava voća i povrća od proizvođača ili distributera koji su prošli postupak certifikacije prema međunarodnoj normi za proizvodnju voća i povrća GLOBALG.A.P pouzdanija od nabave roba od nepoznatog izvora. Kod certificiranih proizvođača primjena zahtjeva dobre poljoprivredne prakse i integrirane poljoprivredne proizvodnje je dio njihovog svakodnevnog poslovanja i kontrolirana je na više načina.

Očekivanja su da će se potrošači, čim kriza prođe i globalna trgovina se vrati u svoje normalne tokove, vratiti u trgovine kroz koje prolazi preko 90 posto prometa hrane. Distribucija voća i povrća kroz trgovačke lance u većini slučajeva zahtijeva certifikaciju proizvoda prema standardu GLOBALG.A.P, a u nekim situacijama i GRASP certifikat.

Pozitivno u cijeloj ovoj situaciji je da su potrošači u RH počeli više cijeniti hrvatske proizvode te da trgovački lanci pozivaju domaće proizvođače na suradnju i otkup proizvoda. Žalosno je da nam je trebala epidemija ovako širokih razmjera da shvatimo koliko su krhki temelji globaliziranih lanaca opskrbe. Zbog toga je vrlo važno da naša država bude sposobna proizvesti dostatne količine zdrave hrane koja je proizvedena sukladno svim međunarodnim standardima.

Certifikacija proizvoda ne samo da potvrđuje kvalitetu i zdravstvenu ispravnost proizvoda već proizvođačima omogućuje i nove puteve plasmana, a time i nova tržišta.

E-glasnik 08/2020

Izvor:TÜV Croatia

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće