U sve popularnijem svijetu kripto valuta kojih je u ovom trenutku preko 6000 postavlja se pitanje sigurnosti, načina rada, razvoja i održavanja kripto valuta i prateće blockchain i distributed ledger tehnologije.
Distributed ledger tehnologija (DLT) omogućuje korisniku vršenje transakcija bez potrebe za centralnim „ledgerom“ npr. Bankom koja odobrava i bilježi transakciju već se to odobrenje i zabilježba distribuira na cijelu mrežu.
Postoje različite kategorije DLTa – privatne ili javne i one s odobrenjem i bez odobrenja, a mogu biti kombinacija bilo koje dvije – privatna s odobrenjem i bez odobrenja ili javna s odobrenjem ili bez odobrenja.
DLT omogućuju poduzećima i pojedincima da brzo provode sigurne transakcije bez potrebe da se oslanjaju na posrednika. Izbjegavanjem posrednika, distribucijom kontrole nad „ledgerom“ i pružanjem mreže koja visi sva neovlaštena djelovanja, DLT-ovi predstavljaju troškovno učinkovitiju, pristupačniju i pouzdaniju platformu za transakcije od centraliziranih „ledger“ sustava.
Blockchaini su najpoznatiji po svojoj ključnoj ulozi u sustavima kripto valuta, kao što je Bitcoin, za održavanje sigurne i decentralizirane evidencije transakcija. Inovacija s blockchainom je da jamči vjernost i sigurnost zapisa podataka te stvara povjerenje bez potrebe za trećom stranom od povjerenja npr. bankom.
Kako bi sve platforme koje pružaju takve usluge bile standardizirane osnovan je Tehnički odbor ISO/TC 307 - Blockchain and distributed ledger technologies. Iako je Bitocin osmišljen 2008 i plasiran još 2009. godine, tek 2016 godine se osnovao tehnički odbor za standardizaciju ove tehnologije čije je Bitcoin začetnik.
Prva norma koju je objavila ISO organizacija je ISO/TR 23455:2019 Blockchain i DTL — Pregled i interakcije između pametnih ugovora (smart contracts) u blockchainu i DTL sustavima. Nakon njega su izdane 3 norme u 2020. i 1 norma u 2021. godini:
-ISO 22739:2020 Blockchain and distributed ledger technologies — Vocabulary
-ISO/TR 23244:2020 Blockchain and distributed ledger technologies — Privacy and personally identifiable information protection considerations
-ISO/TR 23576:2020 Blockchain and distributed ledger technologies — Security management of digital asset custodians
-ISO/TS 23258:2021 Blockchain and distributed ledger technologies — Taxonomy and Ontology
Gore navedene norme se prvenstveno bave sigurnošću transakcija koje je glavni faktor pri korištenju ovih tehnologija, ali i osobnoj sigurnosti korisnika i njihovih osobnih podataka.
Trenutno jedina aktivna norma koja je primjenjiva na kripto valute je norma ISO 20022 za elektroničku razmjenu podataka između financijskih institucija. Neke od poznatijih kripto valuta koje su usklađene s normom ISO 20022 su Ripple (XRP), XDC, Stellar Lumens, Iota, Algorand i dr. Trenutno se razvija još 10 normi pod istim tehničkim odborom (ISO/TC 307), a tek će nam budućnost pokazati koliko njih će ostati u primjeni i novih se još razviti. Sigurno je da blockchain i DLT jesu budućnost i da se očekuje samo daljnji porast i razvoj ovih tehnologija.
Luka Kedmenec, mag.ing.techn.graph.
URS ADRIATICA
www.urs-adriatica.com