Ispis

Poznavanje robe i upravljanje kvalitetom - Tonći Lazibat

Kreirano Srijeda, 18 Studeni 2015 14:29
Hitovi: 6156

k tlazSve što se proizvodi s namjenom da postane predmet ljudske razmjene naziva se robom. U knjizi autor približava čitateljima osnovne pojmove vezane za poznavanje robe i upravljanje kvalitetom.

U knjizi čitatelji mogu saznati o tome što predstavlja dobro, proizvod ili roba, kakva je podjela robe, oblikovanje proizvoda. Govori se o identifikaciji proizvoda, hrvatskoj organizaciji za kodiranje, osnovama identifikacijskog sustava EAN i klasifikaciji proizvoda. Autor čitatelje uvodi u svijet normizacije i norma, prikazuju se vrste norma, predstavlja ISO međunarodna organizacija za normizaciju.

Jedan dio knjige je posvećen upravljanju kvalitetom, opisuje se pojam kvalitete, prolazi kroz povijesni razvoj kvalitete, faze uspostave sustava kvalitete, govori se o metodama i alatima upravljanja kvalitetom.

U knjizi se prolazi kroz ambalažu, pakiranje, skladištenje i transport robe. U knjizi se također prikazuje pravilno postupanje s opasnom i lakopokvarljivom robom prilikom skladištenja i transporta i govori se o ekološkoj prihvatljivost proizvoda i procesa.



Sadržaj knjige:
1. Oblikovanje proizvoda
2. Identifikacija i klasifikacija proizvoda
3. Normizacija i norme
4. Upravljanje kvalitetom
5. Ambalaža, pakiranje, skladištenje i transport robe
6. Pravilno postupanje s opasnom i lakopokvarljivom robom prilikom skladištenja i transporta
7. Ekološka prihvatljivost proizvoda i procesa
Literatura
Kazalo pojmova

U prvom poglavlju autor objašnjava osnovne pojmove koji su relevantni za znanost o poznavanju robe, analiziraju se razlikovanje pojmova dobro, proizvod i roba i definiranje oblikovanja proizvoda.

U drugom poglavlju autor pojašnjava funkcije organizacije za identifikaciju EAN International, a isto tako i EAN Croatia. EAN sustav jedinstveni je međunarodni sustav identifi kacije.

U trećem poglavlju autor daje prikaz norma, njihovih vrsta i institucijama koje se bave normizacijom, predstavlja ISO međunarodnu organizaciju za normizaciju.

U četvrtom poglavlju autor se bavi problematikom upravljanja kvalitetom, opisuje se pojam kvalitete, prolazi kroz povijesni razvoj kvalitete, faze uspostave sustava kvalitete, govori se o metodama i alatima upravljanja kvalitetom

U petom poglavlju autor obrađuje moguće podjele ambalaže, njihove definicije i osnovne funkcije. Analiziraju se čimbenici rasta proizvodnje i potrošnje ambalaže, jer je taj rast znatno brži od povećanja proizvodnje i potrošnje drugih dobara.

U šestome poglavlju autor je obradio postupanje s opasnim i lakopokvarljivim proizvodima i dani su odgovori na neka osnovna pitanja: što su opasne tvari (proizvodi)?, kakva je njihova podjela i način transportiranja?

U sedmome poglavlju autor se bavi ekološkim problemima, održivim razvitkom i ekološkom prihvatljivošću proizvoda i procesa. Ugroženost zdravlja i opstanka ljudi i same Zemlje ukazuju na to da dosadašnje postupanje prema okolišu daje sve lošije rezultate.

Izdavač: Sinergija nakladništvo d.o.o.
Godina izdanja: 2005
ISBN: 953-6895-21-8
Broj stranica: 440
Recenzenti: prof. dr. sc. Ivo Andrijanić, prof. dr. sc. Božo Matić, doc. dr. sc. Miljenko Bilen

Ukratko o autoru:
Profesor Tonći Lazibat rođen je u Dubrovniku 1965. godine. Diplomirao je na Fakultetu za turizam i vanjsku trgovinu Sveučilišta u Splitu 1990. godine. Magistrirao je 1993. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirao je 1996. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Završio je obrazovanje za upravljanje kvalitetom prema EOQ shemi. Radio je na poslovima vanjske trgovine i upravljanja kvalitetom. Redovni je profesor u trajnom zvanju na Katedri za trgovinu Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Prikaz knjige Boris Sisek


Izvor:SVIJET KVALITETE

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće