Petak 29 Ožu 2024
Ispis

Certifikati Hrvatske lutrije

hl 1Hrvatska lutrija d.o.o. društvo s ograničenom odgovornošću za organiziranje i priređivanje igara na sreću i zabavnih igara posjeduje mnoge međunarodne certifikate među kojima su WLA Certifikat o sigurnosnim standardima, WLA Certifikat odgovornog priređivača igara na srećuEL Certifikat odgovornog priređivača igara na srećuCertifikat ISO 27001:2005, Certifikat Poslodavac partner i dr. U nastojanju da na tržištu igara na sreću u Hrvatskoj zadrže vodeću poziciju i ispunjavaju očekivanja svih dionika kontinuirano prate razvoj suvremene tehnogije i najnovije trendove na području igara na sreću.

WLA Certifikat o sigurnosnom standardima
Svjetska lutrijska asocijacija (WLA – World Lottery Association) je organizacija koja se bavi unapređivanjem interesa državnih lutrijskih organizacija. WLA SC:2012 je jedini međunarodno priznati sigurnosni standard u području poslovanja lutrijskim igrama. Zasnovan je na ISO/IEC 27001:2005, vodećem međunarodnom standardu za upravljanje informacijskom sigurnosti te se sastoji od dva dijela. Prvi dio standarda WLA SC:2012 uključuje zahtjeve za sustav upravljanja informacijskom sigurnošću iz standarda ISO/IEC 27001:2005 proširenih sa još 21 dodatnim zahtjevom. Drugi dio standarda WLA SC:2012 definira 90 zahtjeva, specifičnih za lutrijsko poslovanje i priređivanje igara na sreću i klađenja te predstavlja trenutno najbolju sigurnosnu praksu na području sigurnosti. Usklađenost sa WLA SC:2012 standardom omogućava članicama Svjetske lutrijske asocijacije (WLA – World Lottery Association) da osiguraju integritet, dostupnost i povjerljivost podataka ključnih za njihovo poslovanje.

WLA Certifikat odgovornog priređivača igara na sreću
World Lottery Association (WLA) dodijelila je četvrti i najviši stupanj odgovornog priređivanja hrvatskom priređivaču igara na sreću, a koji je dobilo tek 28 lutrija u svijetu. Hrvatska Lutrija ostvarila je pravo i na stjecanje svjetskog Certifikata najvišeg IV. stupnja od strane World Lottery Association. Certifikat četvrtog stupnja potvrda je da Hrvatska Lutrija ima zreo i dobro postavljen program odgovornog priređivanja igara te da, sukladno akcijskom planu, integrira elemente odgovornog priređivanja u svoju svakodnevnu praksu. Također znači da razumije i uvažava očekivanja svojih vanjskih dionika, kvalitetno rukovodi ljudskim resursima i ostalim procesima neophodnim za kontinuirano povećanje izvrsnosti. Preduvjet dodjeli certifikata jest potvrda od strane neovisnog revizora da su navedeni zahtjevi ispunjeni. 

Certifikati HL cert 1

EL Certifikat odgovornog priređivača igara na sreću
Hrvatska Lutrija je prva lutrijska organizacija s Certifikatom odgovornog priređivača udruženja European Lotteries u ovom dijelu Europe (Hrvatska Lutrija je 28. članica EL-e od 78 članica koja je dobila ovaj Certifikat) te je uz njega dobila pravo korištenja odgovarajućeg znaka odnosno logotipa. Dobivanje Certifikata izraz je nastojanja poslovne organizacije HL da već danas, a još više sutra, kao punopravna članica Europske unije, omogući sigurnu konzumaciju svojih usluga i zaštitu građana u području svoje djelatnosti. Certifikat je potvrda ocjene da je djelovanje Hrvatske lutrije usklađeno s europskim standardima odgovornog priređivanja igara na sreću te je Hrvatska lutrija učvrstila svoju poziciju odgovornog priređivača na tržištu igara na sreću u odnosu na operatere čiji je jedini motiv djelovanja – profit.

Certifikat ISO 27001:2005
Hrvatska lutrija certificirana je sukladno normi ISO 27001:2005. ISO/IEC 27001:2005 je norma za upravljanje informacijskom sigurnošću u čijem kontekstu pojam informacija uključuje sve oblike podataka, dokumenata, poruka, komunikacija, razmjena informacija i zapisa, od digitalnih podataka i e-mail-a do fax-eva i telefonskih razgovora. Ova norma sadrži opis najbolje svjetske prakse na području sigurnosti informacija te pruža metodologiju uspostavljanja i održavanja sustava informacijske sigurnosti u sve vrste organizacija. Usklađivanjem i uspješnom certifikacijom prema ovom standardu, svaka organizacija dokazuje da uspješno upravlja integritetom, povjerljivošću i dostupnošću svojih informacija.

Indeks DOP - Društveno odgovorno poslovanje u Hrvatskoj
Hrvatska Lutrija dobitnik je nagrade Indeks DOP-a u kategoriji Javno poduzeće. Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj (HR PSOR) je organizacija u sklopu Hrvatske gospodarske komore, koju su hrvatska poduzeća osnovala 1997. godine. Tijekom godina HR PSOR promiče primjenu koncepta održivog razvoja u hrvatskom gospodarstvu kroz suradnju i dijalog svih sektora u društvu. Cilj Indeksa DOP-a je omogućiti pouzdanu godišnju usporednu procjenu najuspješnijih hrvatskih poduzeća s obzirom na njihovu odgovornost i primjenu načela održivog poslovanja, afirmirati najbolje domaće prakse, a poduzećima olakšati praćenje učinaka u ekonomskoj, društvenoj i okolišnoj dimenziji i izvještavanje o DOP-u. Zahvaljujući Indeksu DOP-a poduzeća dobivaju jasnu sliku o vrijednosti svojih dosadašnjih napora u održivom poslovanju te o područjima u kojima mogu dodatno napredovati. Metodologija za utvrđivanje dobitnika Indeksa DOP-a definira niz kriterija za ocjenjivanje dobrovoljnih praksi hrvatskih tvrtki u šest osnovnih područja: ekonomska održivost, uključenost društveno odgovornog poslovanja u poslovnu strategiju, radna okolina, zaštita okoliša, tržišni iznosi i odnosi sa zajednicom.

Certifikat Poslodavac partner
Hrvatska lutrija dobitnik je certifikata Poslodavac partner. Više od 1300 zaposlenih u Hrvatskoj Lutriji članovi su tima koji dijele zajedničku viziju i koji uz profesionalan i odgovoran pristup poslu te uvažavanje etičkih normi ostvaruju utvrđene poslovne ciljeve. Hrvatska Lutrija je poslovna organizacija koja uči, potiče  i omogućava svojim zaposlenicima kontinuirano usavršavanje u struci, kao i u ostalim vještinama potrebnim za uspješno obavljanje posla. Uz mogućnost kontinuirane edukacije, Hrvatska Lutrija je poželjan poslodavac jer svojim zaposlenima nudi i dobre radne uvjete, ugodno radno okruženje, mogućnost napredovanja u karijeri te rad u timu ljudi koji su svojom stručnošću i iskustvom dokazali izvrsnost u djelatnosti kojom se bave.

Certifikati HL cert 2

Više podataka o certifikatima Hrvatske lutrije možete saznati na web stranici www.lutrija.hr.


Izvor:Hrvatska lutrija

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće