Što je ispitivanje sposobnosti
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 18 Ožujak 2015 13:03
- Hitovi: 4951
Ispitivanje sposobnosti (eng. proficiency testing) relativno je novi pojam u području kvalitete, a odnosi se na određenu vrstu provjere koja upućuje na uspješnost određenih aktivnosti u smislu njihove kvalitete. Ispitivanja sposobnosti predstavljaju svojevrsni ispit za neku organizaciju u pogledu kvalitete usluge koje ona nudi, a uobičajena su za tijela za ocjenjivanje sukladnosti (prvenstveno za laboratorije). Budući da se u ispitivanju sposobnosti organizacija na neki način ocjenjuje, rezultat ispitivanja sposobnosti uvijek je neka vrsta ocjene. Najjednostavnije rečeno, ispitivanje sposobnosti jest vrednovanje rada neke organizacije s obzirom na kvalitetu koja se od nje traži.
Iako je ''ispitivanje sposobnosti'' pojam koji još uvijek nije u potpunosti prepoznat kao alat kvalitete, tijekom vremena dolazi do njegove sve veće primjere i sve veće prisutnosti na tržištu. Još donedavno ni u razvijenijim zemljama to nije bio tako učestao pojam, ali sve više je organizatora ispitivanja sposobnosti koji svoje usluge daju širem spektru organizacija i ovaj pojam postavljaju na njegovo mjesto. Ispitivanja sposobnosti se najčešće provode putem međulaboratorijskih usporedbi, a mogući su i drugi načini. Sve više organizacija koriste ih kao alat kojim će potvrditi kvalitetu svojih usluga i time si olakšati put do određenih certifikata (bilo da je riječ o certifikaciji ili akreditaciji).
Kad se govori o kvaliteti neke organizacije, definitivno su nezaobilazni pojmovi kontrole kvalitete, osiguranja kvalitete i drugi, a najbolji način da se dokaže kvaliteta upravo je dobra ocjena postignuta tijekom ispitivanja sposobnosti. Ova vrsta aktivnosti prvi put se počela primjenjivati za dokazivanje sposobnosti laboratorija. U nekim od jednostavnijih slučajeva, isti uzorak, koji je homogen i stabilan, raspodijeli se nizu laboratorija. Iz postignutih rezultata laboratorija može se zaključiti koliko uspješno ti laboratoriji provode svoja ispitivanja.
Rezultati ispitivanja sposobnosti uglavnom se statistički obrađuju i vrednuju putem određenih pokazatelja (ocjena). Ti pokazatelji upućuju na kvalitetu usluge koju je dosegnuo sudionik ispitivanja sposobnosti. Tako svaka organizacija može potvrditi kvalitetu svojih usluga uspješnim sudjelovanjem u ispitivanjima sposobnosti i to uzeti kao svoju prednost u odnosu na konkurenciju na tržištu usluga.
Sudjelovanje u ispitivanja sposobnosti pruža sudionicima objektivan način ocjenjivanja njihove osposobljenosti i dokazivanja pouzdanosti njihovih podataka, što omogućuje povjerenje u njihov rad. Cilj ispitivanja sposobnosti nije samo pružiti informaciju o uspješnosti izvedbe određene aktivnosti sudionika već isto tako da omogući sudionicima određenu izobrazbu i informacije dobivene prilikom sudjelovanja u ispitivanju sposobnosti upotrijebe za poboljšanje kvalitete svojih aktivnosti.
Najjednostavnije rečeno, ispitivanje sposobnosti je najbolji alat za dokazivanje sposobnosti neke organizacije da provodi svoje aktivnosti na zadovoljavajućoj razini kvalitete.
Izvor: SVIJET KVALITETE