Kako procijeniti učinke održivih mjera?
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 22 Ožujak 2023 13:07
- Hitovi: 1124
Mnoge tvrtke u fazi aktivne transformacije održivosti muče se s pitanjem kako mjeriti učinke i ciljeve održivosti. Izvještavanje o okolišu, društvu i upravljanju vruća je tema kako u tvrtkama tako i u Vijeću Europske unije. Posljednjih godina sve se više govori o takozvanoj ESG (environmental, social, governance) regulativi, što je skupni naziv za skup normi koje se koriste za procjenu organizacija s obzirom na njihov odnos prema okolišu, društvu i upravljanju organizacijom.
Organizacija s upotrebom ekoloških normi daje uvid u to kako štiti okoliš.
2015. godine Ujedinjeni narodi (UN) usvojili su 17 ciljeva održivog razvoja (Sustainable Development Goals – SDG). To se može shvatiti kao globalna smjernica vrijednosti i put koji bi nas trebao voditi u rješavanju globalne i ekološke krize.
Tri ključna koraka na putu do održive transformacije
Hodanje putem održivosti zahtijeva ustrajne korake. Postavljanje smjernica i ključnih ciljeva za pojedinu tvrtku samo je prvi korak. Provedba mjera unutar organizacije za postizanje odabranih ciljeva je sljedeća. Ali kada dođemo do točke mjerenja i evaluacije pojedinačnih učinaka mjera, nailazimo na izazove. Mnoštvo metodologija i normi trenutno uzrokuje nedosljednost u području evaluacije i izvješćivanja o održivosti. Teško je odgovoriti na pitanja što mjeriti, kako ocjenjivati i kako to uključit i izvještavati o obvezama organizacije.
Važan korak u tom smjeru omogućit će novi CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) koji će investitorima i drugim zainteresiranim skupinama omogućiti pristup konkretnim i korisnim informacijama. To će olakšati procjenu rizika ulaganja koji uglavnom proizlaze iz klimatskih promjena i drugih pitanja održivosti.
Za velike tvrtke u EU predviđa se obvezno nefinancijsko izvješćivanje prema novim smjernicama već od ove godine, a do kraja 2026. godine u ovu vrstu izvještavanja trebale bi biti uključene i srednje tvrtke. Odabir pravog načina mjerenja i izvješćivanja već danas igra ključnu ulogu u ispunjavanju zahtjeva budućnosti.
Nove norme izvješćivanja o održivosti
Jedna od najrasprostranjenijih normizacijskih okvira u području izvješćivanja o održivosti na međunarodnoj razini su GRI smjernice - Global Reporting Initiative. Korištenjem GRI standarda pojedine tvrtke i organizacije moći će steći jasan uvid u to na koji način doprinose ili nastoje pridonijeti održivom razvoju. GRI standardi omogućuju organizaciji razumijevanje i izvješćivanje o najvažnijim ekonomskim, ekološkim i ljudskim utjecajima na usporediv i vjerodostojan način. GRI koristi modularni pristup normizaciji koji pojednostavljuje izbor. Cjelokupna zbirka može se podijeliti u tri dijela:
1. Univerzalne norme koji pokrivaju opće smjernice za izvješćivanje.
2. Drugi dio pokriva specifične industrije, primjerice proizvodnju naftnih derivata i plina.
3. U trećoj skupini nalazimo nekoliko normi prema pojedinim temama, na primjer zahtjeve u pogledu emisija ili zapošljavanja.
Upotrebom GRI standarda tvrtke povećavaju transparentnost svog doprinosa održivom razvoju. Spomenuta CSRD direktiva će neke elemente crpiti iz različitih normi – uključujući GRI.
Transparentna i jedinstvena preglednost rezultata tvrtki koje doprinose ka trajnom napretku je važan je aspekt za brojne zainteresirane strane, uključujući investitore, tržišta kapitala i civilno društvo.
Međunarodne smjernice GRI G4, koje su besplatno dostupne u obliku norme, najrašireniji su svjetski model izvještavanja o održivosti. Global Reporting Initiative (GRI) međunarodna je, umrežena, neprofitna organizacija koja promiče njihov razvoj.
U SIQ-u provjeravamo GRI izvješća i članovi smo međunarodne GRI zajednice. Kao član povezujemo se i sudjelujemo u profesionalnoj globalnoj mreži i tako razmjenjujemo znanja i iskustva o inovacijama i trendovima izvješćivanja o održivosti.
Kontakt:
SIQ Ljubljana
Petra Domijan, mag.ing.
Stručni suradnik za sustave upravljanja
Mob.: +385 98 360 891
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
www.siq.si/hr
Izvor:SIQ