Sustavi upravljanja imovinom
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 17 Ožujak 2014 08:14
- Hitovi: 4067
Imovina i vrijednosti koje proizlaze iz nje za neku organizaciju osnova su za postizanje njenih ciljeva, stoga se o upravljanju imovinom (asset management) zadnjih godina puno moglo čuti na različitim predavanjima, konferencijama i raznim raspravama. Ove godine je Međunarodna organizacija za normizaciju izdala normu ISO 55001:2014, Asset management – Management systems – Requirements, koja je u određenom smislu revolucionarna i donosi novi svjetonazor i pogled na sustave upravljanja.
Neovisno o kojem je sektoru ili području poslovanja riječ i bez obzira govori li se o ljudskom potencijalu, financijskoj, materijalnoj ili nematerijalnoj imovini, dobrim upravljanjem imovinom postiže se najviša vrijednost novca za neku organizaciju, a da se pri tome očuva očekivano zadovoljstvo zainteresiranih strana. U upravljanje imovine uključeno je koordinirano i optimizirano planiranje, odabir imovine, stjecanje/razvoj, korištenje, zbrinjavanje (održavanje) i krajnje odlaganje ili obnovu odgovarajuće imovine ili sustava imovine. Pojedine organizacije teže optimalnom upravljanju imovinom koje zahtijeva da svi ljudi, procesi i informacije budu sinkronizirani, ali što uključuje i prošireni lanac opskrbe i poslovne partnere te druge zainteresirane strane.
Pomoć da se ove aktivnosti provode na učinkovit način je novoobjavljena ISO norma. ISO 55001:2014, Asset management – Management systems – Requirements (Upravljanje imovinom – Sustavi upravljanja - Zahtjevi), objavljena je u siječnju 2014. godine. Popraćena je s druge dvije ISO norme: ISO 55000:2014, Asset management – Overview, principles and terminology (Upravljanje imovinom – Pregled, načela i terminologija) i ISO 55002:2014, Asset management – Management systems – Guidelines for the application of ISO 55001 (Upravljanje imovinom – Upute za primjenu ISO 55001).
Norme su namijenjene bilo kojoj organizaciji koja teži:
- uspostaviti sustav upravljanja imovinom kako bi upravljala svojom imovinom tijekom životnog ciklusa ili određenom vremenskog razdoblja;
- smanjiti rizik povezan s vlasništvom nad imovinom;
- provoditi, održavati i poboljšavati upravljanje svojom imovinom;
- osigurati se da se provodi definirana politika upravljanja imovinom i ciljevi organizacije;
- dokazati sukladnost rada s ovom međunarodnom normom.
Više o upravljanju imovinom i primjeni novih norma može se saznati ovdje.
Uvod u normu ISO 55001 možete pogledati ovdje.
Nova norma izrađena je u modernom dizajnu koji ISO organizacija odnedavno primjenjuje pri izradama svojih norma. Novi oblik norme ISO je nazvao bliskim korisniku (user friendly), a osim toga je u boji (što ranije nije bio slučaj za ISO norme). Druga zanimljivost koja proistječe iz ove norme je njen sadržaj. Način na koji je koncipirana ova norma podloga je za novi ISO 9001 koji je u postupku revizije i čije se novo izdanje očekuje sljedeće godine. U tom smisli je norma ISO 55001 korak ispred norme 9001, budući da ISO 9001 tek treba ugraditi osnove ovog novog pristupa prema kojem je izrađena norma ISO 55001.
Izvor:ISO