Razlike između DIS i FDIS izdanja norme ISO 9001:2015 (dio 1/4)
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 09 Kolovoz 2015 14:30
- Hitovi: 4731
Izdavanjem FDIS (final draft of international standard) verzije norme ISO 9001:2015, došlo je do određenih promjena u odnosu na DIS (draft of international standard) fazu norme. Neke od promjena se odnose na jednostavno preformuliranja teksta ili promjenu redosljeda podtočaka zahtjeva norme, i kao takve imale su vrlo malo stvarnog utjecaja na suštinski sadržaj norme.
U nekim pak područjima dodani su određeni zahtjevi, ali ključne promjene koje su uvedene u DIS verziji norme, kao što su npr. „kontekst organizacije "," opseg zainteresiranih strana "," rizici i prilike ", itd., uglavnom su ostala nepromijenjena. Također, uz pojedine aspekte norme dodane su napomene u cilju objašnjavanja i pojašnjavanja zahtjeva koji se na njih odnose. Razlike između DIS i FDIS izdanja norme ISO 9001:2015 objavit ćemo u četiri dijela, ovo je prvi dio. Donosimo pregled promjena po poglavljima i točkama norme za Opseg primjene, Normativni dokumenti, Pojmovi i definicije, Kontekst organizacije i Vodstvo.
1. Opseg primjene
Izričaj vezan uz ovaj zahtjev norme ostao je gotovo nepromijenjen. U točki 1b je u dijelu u kojemu se govori kome je namijenjena norma izbačeno pozivanje na neprekidno poboljšavanje sustava upravljanja pa FDIS verzija norme prepoznaje samo poboljšavanje uspostavljenog sustava upravljanja.
2. Normativni dokumenti
U DIS verziji norme nije bilo pozivanja na normu ISO 9000, a što je u FDIS-u ispravljeno pa je tako uspostavljena veza prema ISO 9000:2015 (norma ISO 9000:2015 se također nalazi pod revizijom i trenutno je u fazi ISO/FDIS 9000).
U druge normativne dokumente dodana je i referenca na normu ISO 19011 te se ista navodi i u zahtjevu 9.2, a koji se odnosi na provedbu unutrašnje neovisne ocjene – internog audita.
3. Pojmovi i definicije
Ukupno 69 pojmova i definicija koje su bile navedene u DIS verziji norme, sada se u FDIS više ne navode već se norma referira i upućuje na normu ISO 9000:2015.
4. Kontekst organizacije
4.1 Razumijevanje organizacije i njena konteksta
Tekst je suštinski nepromijenjen, ali je dodana nova napomena (Napomena 1) kojom se pojašnjava da aspekti koji se uzimaju u obzir prilikom sagledavanja unutrašnjih i vanjskih učinaka organizacije (kontekst organizacije) mogu uključivati pozitivne i negativne čimbenike koje je organizacije prepoznala.
4.2 Razumijevanje očekivanja zainteresiranih strana
Tekst je suštinski ostao nepromijenjen. Izraz „impact“ zamijenjen je izrazom „effect“.
4.3 Određivanje opsega sustava upravljanja kvalitetom
Dodan je novi zahtjev norme koji definira da se sukladnost sa normom može utvrditi jedino ako zahtijevi koji su ocijenjeni kao neprimijenjivi ne utječu na sposobnost i odgovornost organizacije da osigura sukladne proizvode ili usluge uz povećanje zadovoljstva kupaca.
4.4 Sustav upravljanja kvalitetom i njegovi procesi
Zahtjev u točki 4.4 c) koji od organizacije zahtijeva da odredi kriterije i metode, uključujući načine mjerenja i praćenja performansi procesa, u FDIS verziji norme je nadopunjen na način da se osim određivanja kriterija i metoda jasno navodi i zahtijev za primjenom tih kriterija i metoda.
U točki 4.4 f) koja govori o postupanju na utvrđivanju rizika i prilika brisana je obveza planiranja i implementacije odgovarajućih aktivnosti pa je u FDIS verziji ostala samo obveza adresiranja – referiranja na iste.
U točki 4.4 g) koja od organizacije traži evaluaciju procesa u FDIS verziji norme je dodana obveza i za implementaciju svih promjena potrebnih za osiguranje da procesi ostvaruju željene rezultate.
Točka 4.4 h) umjesto zahtjeva da organizacija mora odrediti prilike za poboljšavanje procesa i sustava upravljanja kvalitetom sada navodi da organizacija mora poboljšavati svoje procese i sustav upravljanja kvalitetom.
5 Vodstvo
5.1 Opredijeljenje vodstva
5.1.1 Općenito
Naslov točke norme je promijenjen u „općenito“.
Zahtjev DIS verzije norme da najviša uprava osigura da je politika kvalitete iskomunicirana, razumljiva i primijenjena unutar organizacije je obrisan iz ovog zahtijeva norme, ali se isti i dalje nalazi u točki 5.2.2 b) norme.
Kao novi zahtjev pod točkom 5.1.1 d) dodana je, osim obaveze najviše uprave da u organizaciji osigura svijest o procesnom pristupu, obaveza osiguranja i svijesti o risk-based djelovanju i promišljanju u organizaciji.
Zahtjev DIS norme za promicanje neprekidnog poboljšavanja je obrisan. Kao zamjena, dodan je zahtjev pod točkom i) o promicanju poboljšavanja te referiranje na zahtjev norme 10.1.
Pod ovom točkom dodana je i napomena koja navodi da se referiranje na pojam „business“ može shvatiti u najširem smislu sve dok se po time obuhvaćaju aktivnosti koje se odnose na svrhu organizijinog postojanja neovisno o tome da li je organizacija privatna, javna, profitna ili neprofitna.
5.1.2 Odnos sa korisnicima usluga
Uz identificiranje i ispunjenje zahtjeva kupaca i zakonskih odredbi, najviša uprava mora osigurati i da se ti zahtjevi razumiju u organizaciji te da su isti dosljedno ispunjeni.
U skladu s navedenom dopunom, zahtijev 5.1.2 c) DIS verzije norme je obrisan te se nalazi u FDIS verziji.
5.2 Politika
Naslov poglavlja norme je izmijenjen iz „politika kvalitete“ u „politika“ te su dodani naslovi pojedinih točaka norme unutar poglavlja.
5.2.1 Definiranje politike kvalitete
Zahtjev norme koji se odnosio na uspostavu, održavanje i preispitivanje politike kvalitete u FDIS verziji umjesto preispitivanja politike od organizacije zahtijeva implementaciju potiku kvalitete.
Uz osiguravanje da politika bude odgovarajuća svrsi i kontekstu organizacije, politika kvalitete, FDIS verzija norme zahtijeva da ista također podržava strateške smjerove razvoja organizacije.
U zahtjevu 5.2.1 b) je obrisan dio koji zahtjeva koji se odnosi na preispitivanje ciljeva kvalitete tako da je se od Politike kvalitete očekuje da osigura samo okvir za uspostavu ciljeva kvalitete.
5.2.2 Priopćavanje politike kvalitete
U zahtjevu 5.2.2 a) dodana je obveza da politika kvalitete osim dostupnosti kao dokumentirane informacije bude i održavana.
5.3 Uloge, odgovornosti i ovlaštenja
U zahtjevu 5.3 c) obrisana je odgovornost i ovlaštenje za izvještavanje o potrebi za izmjenama ili inovacijama u sustavu upravljanja.
Izvor:SVIJET KVALITETE