Razlike između DIS i FDIS izdanja norme ISO 9001:2015 (dio 2/4)
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 12 Kolovoz 2015 08:59
- Hitovi: 3619
Izdavanjem FDIS (final draft of international standard) verzije norme ISO 9001:2015, došlo je do određenih promjena u odnosu na DIS (draft of international standard) fazu norme. Razlike između DIS i FDIS izdanja norme ISO 9001:2015 objavljujemo u četiri dijela, ovo je drugi dio. Donosimo pregled promjena po poglavljima i točkama norme za Planiranje i Podrška sustavu upravljanja.
6 Planiranje
6.1 Aktivnosti na adresiranju rizika i prilika
6.1.1. Dodan je novi zahtjev 6.1.1. b) koji zahtjeva od organizacije da identificira rizike i prijetnje koji moraju biti prepoznati kako bi se postigli i naglasili poželjni efekti u sustavu upravljanja.
Iz zahtjeva norme je obrisana obveza identifikacije rizika i prilika koje bi morale biti prepoznate u cilju postizanja neprekidnog poboljšavanja.
Napomena iz DIS verzije norme je izmijenjena na način da je podijeljena na dvije nove, od kojih se jedna odnosi na rizike, a druga na prilike.
U napomeni 2 opisani su primjeri prilika organizacije.
6.2 Ciljevi kvalitete i planiranje njihovih ostvarivanja
6.2.1Zahtjev o uspostavi ciljeva kvalitete je nadopunjen s pojašnjenjem da se radi o ciljevima kvalitete koji su potrebi sustavu upravljanja kvalitetom.
Zahtjev za „čuvanjem“ dokumentirane informacije o postavljenim ciljevima kvalitete je preformuliran na način da se zahtijeva „održavanje“ dokumentirane informacije.
6.2.2 Bez promjena u odnosu na DIS verziju norme.
6.2.3 Planiranje promjena
Manje promjene izričaja (npr. „where“ zamijenjena sa „when“ i sl.), a suštinski bez promjena.
7 Podrška sustavu upravljanja
7.1 Resursi
7.1.1 Općenito
Bez promjena u odnosu na DIS verziju norme.
7.1.2 Ljudi
Generalno referiranje na ispunjenje očekivanje kupaca te zakonskih odredbi je obrisano iz teksta FDIS norme. Od organizacije se i dalje očekuje da identificira i osigura dovoljan broj osoba neophodnih za učinkovitu implementaciju sustava upravljanja, ali i za odvijanje i nadziranje procesa sustava upravljanja.
7.1.3 Infrastruktura
Zahtjev iz DIS verzije norme nadopunjen je pojašnjenjem da se potreba za identifikaciju, osiguravanje i održavanje resursa u smislu infrastrukture odnosi na neophodnu infrastrukturu za rad i odvijanje procesa, dok su u napomeni c) egzaktno navedeni resursi za transport.
7.1.4 Okolišni uvjeti
Bez promjena u zahtjevu norme. Promjenu je doživio izričaj u napomeni, a u pogledu opisa što čini odgovarajuće okolišne uvjete.
7.1.5 Nadzor i mjerenje resursa
U odnosu na DIS verziju norme, u FDIS verziji u ovoj točki su dodana odbrojčavanja i naslovi za pojedine podtočke norme.
7.1.5.1 Općenito
Dodan je egzaktan zahtjev za osiguravanje (pored utvrđivanja) resursa potrebnih za vjerodostojne rezultate nadzora i mjerenja onda kada je isto potrebno za osiguranje sukladnosti proizvoda ili usluga sa zahtjevima.
7.1.5.2 Mjerna sljedivost
Izričaj u FDIS verziji norme je pojednostavljen na način da je mjerna sljedivost zahtijevana kada se mjerna sljedivost od strane organizacije ocijeni kao neizostavan čimbenik pružanja povjerenja u vjerodostojnost rezultata mjerenja.
Na sličan način, potreba organizacije za određivanjem valjanosti prethodnih rezultata mjerenja te poduzimanje odgovarajućih radnji je pojednostavljena na način da je navedeno nužno kada se utvrdi da je mjerna oprema neodgovarajuća za očekivanu primjenu.
7.1.6 Znanje organizacije
Zahtjev je u odnosu na DIS verziju norme nadopunjen s obvezom organizacije da osigura dostupnost recentnim znanjima u području rada organizacije.
Također, izmijenjena je i nadopunjena napomena 1 u kojoj je pojašnjeno što se smatra znanjem organizacije (eng. organizational knowledge), dok je u napomeni 2 navedeno na čemu se ono može bazirati.
7.2 Kompetencije
U zahtjev je dodano da organizacija mora odrediti zahtjeve za kompetentnost osoblja koje se nalazi pod kontrolom organizacije, a koje ima učinak i na efektivnost sustava upravljanja i na izvedbu sustava upravljanja kvalitetom.
7.3 Svjesnost
Bez suštinskih promjena u zahtjevu. Iz zahtjeva 7.3 c) obrisana je riječ kvaliteta pa se isti sada referira samo na učinke poboljšavanja izvedbe u sustavu upravljanja.
7.4 Komunikacija
Dodan zahtjev 7.4 e) koji od organizacije zahtijeva da u sklopu utvrđivanja komunikacijskih kanala utvrdi i to tko komunicira, tj. tko je sve sudionik nužne unutrašnje i vanjske komunikacije u sustavu upravljanja kvalitetom.
7.5 Dokumentirane informacije
7.5.1 Općenito
Bez promjena u odnosu na DIS izdanje norme.
7.5.2 Izrada i odobravanje
Bez promjena u odnosu na DIS izdanje norme.
7.5.3 Upravljanje dokumentiranim informacijama
7.5.3.1 Bez promjena u odnosu na DIS izdanje norme.
7.5.3.2 Zahtjev je nadopunjen s obvezom organizacije da dokumentirana informacija mora biti čuvana kao dokaz sukladnosti te zaštićena od nenadzirane izmjene.
Izvor:SVIJET KVALITETE