Razlike između DIS i FDIS izdanja norme ISO 9001:2015 (dio 3/4)
- Detalji
- Kreirano Petak, 14 Kolovoz 2015 10:30
- Hitovi: 3580
Izdavanjem FDIS (final draft of international standard) verzije norme ISO 9001:2015, došlo je do određenih promjena u odnosu na DIS (draft of international standard) fazu norme. Razlike između DIS i FDIS izdanja norme ISO 9001:2015 objavljujemo u četiri dijela, ovo je treći dio. Donosimo pregled promjena po poglavljima i točkama norme za Rad.
8 Rad
8.1 Planiranje i kontrole
Zahtjev da organizacije moraju planirati, uspostaviti i nadzirati procese više nije ograničen na potrebu provođenja radnje određene s obzirom na „rizike i prilike“ (zahtjev 6.1) nego je u FDIS izdanju norme proširen s potrebnim radnjama koje su od značaja za cijelu točku 6 norme, planiranje.
Dodatno, zahtjev 8.1 e) je izmijenjen na način da je organizacija dužna dokazati da određuje i nadzire dokumentirane informacije za razliku od zahtjeva u DIS izdanju norme koji je navodio samo obvezu čuvanja istih.
8.2 Zahtjevi za proizvode i usluge
Osim promjene izričaja u naslovu zahtjeva norme bez promjena u odnosu na DIS izdanje norme.
8.2.1 Komunikacija sa zainteresiranim stranama
Formulacija iz DIS izdanja norme o tome da organizacija mora uspostaviti procese komunikacije sa zainteresiranim stranama zamijenjena je sa zahtjevom koji definira od čega se ona mora sastojati, a što je sadržano u zahtjevima 8.2.1 a) do e).
U zahtjevu 8.2.1 c) formulacija prema kojoj je organizacija morala prikupiti razmišljanja i percepciju od zainteresiranih strana je zamijenjena s formulacijom kojom se zahtijeva prikupljanje povratnih informacija o njenim proizvodima i uslugama.
8.2.2 Određivanje zahtjeva koji se odnose na proizvode i usluge
Zahtjev prema kojemu organizacija mora uspostaviti, implementirati i održavati proces za određivanje zahtjeva kupaca je zamijenjen sa zahtjevom da se prilikom određivanja zahtjeva kupaca za proizvod i uslugu moraju ispuniti stavke sadržane u 8.2.2 a) i b).
8.2.3 Preispitivanje zahtjeva koji se odnose na proizvode i usluge
Ovaj je zahtjev podijeljen na 2 zahtjeva. Suštinski nema promjena u odnosu na DIS verziju norme.
8.2.4 Promjene u zahtjevima koji se odnose na proizvode i usluge
Ovo je novi zahtjev u odnosu na DIS izdanje norme, ali se radi o tekstu koji se nalazio u okviru zahtjeva 8.2.3 pa suštinski nema razlike.
8.3 Dizajn i razvoj proizvoda i usluga
8.3.1 Općenito
Zahtjev norme je uveliko pojednostavljen pa su dio teksta i napomene 1 i 2 obrisane. Sada zahtjev navodi da organizacija mora uspostaviti, implementirati i održavati proces dizajna i razvoja proizvoda koji je primjeren kako bi se osigurao naknadni dizaj i razvoj proizvoda.
8.3.2 Planiranje dizajniranja i razvoja
Sastavnice koje prilikom planiranja dizajna i razvoja proizvoda i usluga mora uzeti u obzir organizacija u FDIS izdanju norme su proširene na unutrašnje i vanjske izvore resursa potrebnih za dizajn i razvoj, zahtjevi za naknadni dizajn i razvoj te razinu praćenja procesa definiranu od strane korisnika usluga.
8.3.3 Ulazni parametri dizajna i razvoja
Prilikom određivanja zahtjeva neophodnih za dizajn i razvoj specifičnih proizvoda i usluga organizacija mora u odnosu na DIS verziju norme dodatno uzeti u obzir i informacije izvedene iz prethodnih sličnih razvoja proizvoda, osigurati da su riješeni svi potencijalni konflikti između ulaznih parametara za dizajn i razvoj te čuvati dokumentirane informacije o ulaznim parametrima za dizajn i razvoj.
Podtočka 8.3.3 f) DIS verzije norme, a koja je zahtijevala da organizacija odredi razinu kontrola očekivanih u procesu dizajna i razvoja od strane zainteresiranih strana je obrisana.
8.3.4 Nadzor u procesu dizajna i razvoja
Ovaj zahtjev norme je osim promjene nekih izraza koji ne mijenjaju suštinski sadržaj zahtjeva, nadopunjen sa definiranjem opsega procesa koji moraju osigurati preispitivanje i vrednovanje da li rezultati dizajna i razvoja zadovoljavaju zahtjeve, provedbu aktivnosti na rješavanju problema utvrđenih tijekom preispitivanja i vrednovanja radnju dizajna i razvoja te dokumentiranu informaciju o provedenim aktivnostima.
Dodana je i napomena koja govori o načinima provedbe preispitivanja, validacije i verifikacije dizajna i razvoja.
8.3.5 Izlazni parametri dizajna i razvoja
Novi zahtjev zahtijeva da izlazni parametri dizajna i razvoja specificiraju karakteristike proizvoda i usluge, a koji su neophodni za njihovu namjeravanu upotrebu, uključujući sigurnu i ispravnu upotrebu.
8.3.6 Promjene za vrijeme dizajna i razvoja
Novi zahtjev obvezuje organizaciju na čuvanje dokumentirane informacije koja se odnosi na promjene u toku dizajna i razvoja, a koje se odnose na rezultate preispitivanja, autorizacije promjena te aktivnosti poduzete na sprečavanju negativnih utjecaja.
8.4 Nadzor vanjskih procesa, proizvoda i usluga
Bez promjena u odnosu na DIS izdanje norme.
8.4.1 Općenito
Manje promjene u izričaju, ali bez suštinskih promjena.
8.4.2 Vrste i opseg nadzora
Manje promjene u izričaju, ali bez suštinskih promjena.
8.4.3 Informacije za vanjske korisnike usluga
Manje promjene u izričaju, ali bez suštinskih promjena.
8.5 Opskrba proizvodima i uslugama
8.5.1 Nadzor opskrbe
Referiranje na dostavu i aktivnosti nakon dostave proizvoda je izbrisano, dok je opis kontroliranih uvjeta koje mora uspostaviti organizacija u FDIS verziji norme nadopunjen sa implementacijom monitoringa i aktivnostima mjerenja te imenovanjem kompetentne osobe.
8.5.2 Identifikacija i sljedivost
Manje promjene u izričaju, ali bez suštinskih promjena uz brisanje napomene koja je definirala izlazne parametre procesa.
8.5.3 Vlasništvo korisnika usluge ili vanjskog dobavljača
Dodan je zahtjev koji od organizacije traži čuvanje dokumentirane informacije o svim situacijama u kojima je došlo do gubitka, oštećenja i sl. vlasništva korisnika usluge ili vanjskog dobavljača.
8.5.4 Čuvanje
Manje promjene u izričaju, ali bez suštinskih promjena.
8.5.5 Aktivnosti nakon isporuke
U definiranju opsega aktivnosti za koje je obavezna organizacija, ne zahtijeva se više razmatranje rizika pridruženog proizvodu ili usluzi već potencijalne neželjene posljedice, uključujući razmatranje očekivanja kupca po ovome pitanju.
8.5.6 Nadzor promjena
Manje promjene u izričaju, ali bez suštinskih promjena.
8.6 Puštanje u promet proizvoda ili usluge
U FDIS verziji norme dodan je zahtjev za čuvanje dokumentirane informacije, koja između ostalog, mora sadržavati dokaz o sukladnosti s prihvaćenim kriterijima te sljedivost do osobe koja je odobrila puštanje u promet proizvoda ili usluge.
8.7 Nadzor nad nesukladnim proizvodom
Naziv točke norme je promijenjen te je sadržaj raspoređen unutar dvije podtočke.
8.7.1 Zahtjevi u ovoj točki koji se odnose na identifikaciju i nadzor nesukladnog proizvoda više nisu usmjereni na "izlazne parametre proizvoda ili usluge“ već posebno na izlazne parametre kao takve.
Isto tako, organizacije moraju poduzeti odgovarajuće „mjere '', umjesto "popravnih radnji“.
Ova odredba se mora primijeniti na nesukladnim proizvodima i uslugama otkrivenih nakon isporuke proizvoda, za vrijeme i "poslije" pružanje usluga.
8.7.2 Organizacija mora čuvati dokumentiranu informaciju koja opisuje nesukladnost i identificira funkciju koja je odlučila o aktivnosti koja će se provesti u vezi nesukladnosti.
Izvor:SVIJET KVALITETE