ISO 50001 ili energetski pregled?
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 01 Veljača 2016 08:05
- Hitovi: 3378
Prenosimo članak iz TÜV Croatia E-glasnika broj 12/2015 naziva "ISO 50001 ili energetski pregled?". Koliko puta u posljednje vrijeme smo čuli ovo pitanje: Tko je obveznik u skladu s važećom zakonskom regulativom, do kada se moraju provesti aktivnosti, koji pristup je bolji i povoljniji, što još dobivamo osim poštivanja zakonske obaveze i poštede od plaćanja visokih kazni?
Kao i obično kod novih stvari Hrvatska kaska ili kasni. Na primjer, usuđujemo se postaviti jednostavnije pitanje: zašto Slovenija, Srbija i BiH imaju nacionalne norme ISO 9001:2015 i ISO 14001:2015 na materinjim jezicima, a Hrvatska ima nacionalnu normu na engleskom jeziku? Odgovor je uvijek isti, a mi problem ovim člankom nećemo ukloniti i zato pokušajmo riješiti dilemu iz naslova.
Sada kada smo objavom Pravilnika o energetskom pregledu za velika poduzeća dobili još 12 mjeseci do krajnjeg roka ispunjenja obveze lakše se diše. Međutim, kojim putem krenuti. Oba puta vode ka istom cilju ako je jedini cilj ispuniti zakonsku obvezu, a tada metodom “linija manjeg otpora“ mnogi će odabrati ono što traje kraće, ne stvara dodatne obveze i po mogućnosti ne trebaju značajnija financijska sredstva.
Energetski pregled, prema dosadašnjem iskustvu, sigurno ne udovoljava ovom posljednjem zahtjevu, radi se o složenom postupku koji traži veći angažman vanjskih usluga i normalno je da treba pripremiti veća financijska sredstva. Nema čvrstog argumenta zašto bježati od sustava upravljanja energijom prema zahtjevima norme ISO 50001. Model upravljanja organizacijom je dobro poznat kroz primjenu temeljnih generičkih normi (9001, 14001, 18001) i potrebno je isti model primijeniti na još jedan segment organizacije. Ne želimo reći da nema novih obveza koje su karakteristične za sustav upravljanja energijom, ali one će biti lakše odrađene alatom koji organizacije koriste već duže vrijeme. Uz provedbu odgovarajuće edukacije i stjecanja potrebne kompetentnosti potreba za korištenjem vanjske usluge postaje zanemariva. A konačno, certifikacija nezavisne certifikacijske kuće daje dodatnu vrijednost nezavisne ocjene i potvrde ostvarenih rezultata.
Sustavno gospodarenje energijom je kontinuirani proces kojem je cilj poboljšanje energetske učinkovitosti te održivo gospodarenje resursima. U svakom slučaju ovim modelom dobivaju se odgovori na ključna pitanja kao što su koji energenti se troše, koliko se energenata troši, gdje i kada se energija troši, tko je odgovoran za gospodarenje energijom te kako učinkovito gospodariti energijom. Nužno je uspostaviti provedbu relevantnih radnji na svim razinama, upravljačkoj, operativnoj i pogonskoj. Kao rezultat organizacije će dobiti relativno brzi povrat uloženih sredstava, vrlo opipljive benefite i zadovoljstvo da aktivno doprinose održivom razvoju društva.
Više informacija na ovu temu možete pronaći na internetskoj stranici www.tuv-nord.com/hr.
Izvor:TÜV