Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Upravljanje kontinuitetom poslovanja (ISO 22301, BCM) – Kome to treba?

urs pIako je upravljanje kontinuitetom poslovanja (neprekinutim poslovanjem) tema koja je zadnjih godina dosta prisutna i sve aktualnija, ponekad imamo osjećaj da je Upravljanje Kontinuitetom Poslovanja kao Jeti,  svi pričaju o njemu a nitko ga nije vidio.

U području normizacije kontinuitet poslovanja se pojavljuje još 2007., s britanskom normom BS 25999, da bi 2012., ISO organizacija izdala međunarodnu normu ISO 22301:2012. ISO 22301:2012  je prva norma čija je struktura usklađena s Annexom SL.

Sigurno ćete se pitati, ukoliko imamo ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 i slične norme, što će nam još i upravljanje kontinuitetom poslovanja?
Naime svi znamo da norme ISO 14001 i OHSAS 18001 imaju zahtjeve vezane na spremnost i odziv na izvanredne situacije. No valja imati na umu da nisu samo ekološke katastrofe, požari, poplave i slični događaji nešto što nam može ugroziti kontinuitet poslovanja i prekinuti (na kraće ili duže vrijeme) isporuku prema našim kupcima/korisnicima usluga.

Tu su i štrajkovi, prekidi napajanja energijom, problemi s ključnim dobavljačima, epidemije i slično. Pri tome nam ISO 22301:2012 daje dobar okvir za uspostavu, održavanje i unaprjeđivanje sustava upravljanja kontinuitetom poslovanja.

1111111111S druge strane ISO 22301 ima konkretne zahtjeve vezane na izradu analize utjecaja na poslovanje (BIA) uključivo i analizu rizika, izradu planova kontinuiteta poslovanja (BCP) i provedbu vježbi. Dakle traži nas da „operacionaliziramo“ svoj sustav, da to ne bude plan/shema koja je negdje izvješena, a nema podlogu i poveznicu s praksom.

Važna korist od primjene sustava upravljanja kontinuitetom poslovanja je i uspostavljanje strategije koja rezultira konkretnim mjerama. (na primjer - osiguranje zamjenske opreme, lokacija, osoblja, osiguranja zamjenskog napajanja, ugovaranje suradnje sa partnerskim tvrtkama i slično).

Tko nas može tražiti sustav upravljanja kontinuitetom poslovanja?
Možemo reći da je u svakom poslu cilj osigurati isporuku u određenoj kvaliteti ali i u ugovorenim rokovima.
Svaki kupac / korisnik usluge koji razmišlja „proaktivno“ i želi osigurati svoje poslovanje, može tražiti svog dobavljača/pružatelja usluge, da mu demonstrira učinkovit sustav upravljanja kontinuitetom poslovanja.

Nedavno smo imali priliku sudjelovati i u jednom projektu testiranja plana kontinuiteta poslovanja (BCP) u jednoj vele drogeriji. Jedna multinacionalna tvrtka koju ova vele drogerija zastupa na tržištu, tražila ih je da imaju uspostavljen  i testiran plan kontinuiteta poslovanja.

Zašto su ih oni tražili plan kontinuiteta poslovanja?
2222222222222Odgovor se sam nameće, tvrtka želi osigurati da se njihovi proizvodi distribuiraju na tržištu bez prekida i poremećaja (čista poslovna logika).
Dakle kupac u ovom slučaju nije tražio implementaciju norme ISO 22301, ali kroz primjenu zahtjeva norme najlakše je dokazati da imate uspostavljen sustav upravljanja kontinuitetom poslovanja.

Ukoliko bi željeli naučiti nešto više o upravljanju kontinuitetom poslovanja i normi ISO 22301, pozivamo Vas na naš seminar Zahtjevi norme ISO 22301:2012, koji će se održati 29.06.2016. u Hotelu I u Zagrebu. Više možete pročitati i prijaviti se putem linka www.urs-adriatica.com.

I još jedna velika zabluda…
Ne znam jesu li za to krive certifikacijske kuće, konzultanti ili netko treći, ali često kod organizacija vlada mišljenje – Norma ISO 22301 nije za nas – to je za IT sektor. Ova kriva premisa vuče korijen u zahtjevima Annexa A norme ISO 27001 (informacijska sigurnost), koji između ostalog traži plan kontinuiteta poslovanja.

No valja zapamtiti, ISO 22301 je primjenjiv u svim organizacijama, bez obzira na njihovu veličinu, djelatnost i ukupan kontekst. ISO 22301 pokriva daleko šire područje od informacijske sigurnosti i rizika gubitka informacija.
Ista stvar je i s normom ISO 27001 – zapamtite ISO 27001 nije samo za informatičke tvrtke.

Da zaključimo, ukoliko želite postići dugoročnu održivost svoje organizacije i brz oporavak u kriznim situacijama, upravljanje kontinuitetom poslovanja je svakako tema kojoj treba posvetiti dužnu pažnju.

Igor Miličević, direktor URS Adriatica d.o.o., www.urs-adiatica.com.


Izvor:URS Adriatica

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće