ISO/IEC TR 17026:2015 - Certifikacijske sheme
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 15 Siječanj 2017 21:03
- Hitovi: 3389
Dokument ISO/IEC TR 17026:2015 Conformity assessment - Example of a certification scheme for tangible products tehnička je smjernica namijenjena certifikacijskim tijelima za certifikaciju proizvoda koja je zamijenila povučenu smjernicu ISO/IEC Guide 28:2004.
Smjernica ISO/IEC TR 17026 proizlazi iz zahtjeva norme ISO/IEC 17065:2012 koja definira zahtjeve za akreditaciju certifikacijskih tijela za certifikaciju proizvoda te norme ISO/IEC 17067:2013 kojom su definirana temeljna načela sustava upravljanja u certifikacijskim tijelima za certifikaciju proizvoda i dane upute za razvoj certifikacijskih shema prema kojima se određeni proizvod certificira.
Upravo norma ISO/IEC 17067:2013 definira 6 osnovnih tipova certifikacijskih shema za certifikaciju proizvoda, a koji se međusobno razlikuju o koracima i obaveznim aktivnostima u postupku certifikacije određenog proizvoda.
Certifikacijska shema broj 5, a koja je opisana i obrađena u smjernici ISO/IEC TR 17026 sastoji se od pripremnih aktivnosti (identifikacija normativnih dokumenata, izrada plana aktivnosti, uzorkovanje proizvoda), ispitivanja proizvoda u ispitnim laboratorijima ili podvrgavanju proizvoda inspekciji, donošenja odluke o certifikaciji, izdavanja potvrde o sukladnosti proizvoda sa postavljenim zahtjevima, davanja prava za upotrebu certifikacijskog znaka te nadzornih aktivnosti koje uključuju uzimanje uzoraka s tržišta te iz proizvodnje, uključujući i pregled sustav upravljanja u proizvodnji određenog proizvoda. Smjernica ne sadrži isključive zahtjeve za certifikacijsku shemu nego navodi i opisuje primjer kako bi certifikacijska shema broj 5 mogla biti uspostavljena i definirana. Sastoji se od 10 poglavlja i 6 informativnih dodataka.
U prvom poglavlju se definira opseg primjene same smjernice, u drugom su navedena pozivanja na druge norme, a u trećem su izrazi i definicije, tj. pozivanje na norme ISO/IEC 17000, ISO/IEC 17065 i ISO/IEC 17067. Četvrto poglavlje sadrži temeljni opis i generičku strukturu primjera certifikacijske sheme (bez pozivanja na bilo koji konkretni proizvod) sa osvrtom na svaku pojedinu stavku i korak od koje se certifikacijska shema sastoji. U petom poglavlju su opisani koraci od kojih se sastoji certifikacija proizvoda prema certifikacijskoj shemi tip 5, a u šestom su obrađeni aspekti javne dostupnosti potrebnih informacija iz same certifikacijske sheme. Sedmo poglavlje opisuje postupanje u slučaju promjena certifikacijskih kriterija, osmo obrađuje načela povjerljivosti, deveto odgovornosti certifikacijskog tijela, dok se u desetom poglavlju daju smjernice za postupanje certifikacijskog tijela sa zaprimljenim prizivima i prigovorima.
Prvi informativni dodatak sadrži primjer informacija koje certifikacijsko tijelo traži od podnositelja zahtjeva za certifikaciju, drugi dodatak sadrži primjer opsega traženih informacija o samoj proizvodnji i uspostavljenom sustavu upravljanja u njoj, dok treći dodatak definira primjer sadržaja potvrde o sukladnosti (certifikata).
Četvrti dodatak sadrži primjer ugovora za upotrebu certifikacijskog znaka certifikacijskog tijela, peti dodatak definira način i prava upotrebe certifikacijskog znaka, a šesti dodatak navodi primjer ugovora za pružanje usluga certifikacije.
www.iso.org
Izvor:ISO