Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Poboljšavanje kvalitete u zdravstvu

medZdravlje je bitan čimbenik kvalitete života i razvoja društva. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira kvalitetu kao "zdravstvenu uslugu koja po svojim obilježjima zadovoljava zadane ciljeve, a sadašnjim stupnjem znanja i dostupnim resursima ispunjava očekivanja bolesnika da dobije najbolju moguću skrb uz minimalni rizik za njegovo zdravlje i blagostanje". Posljednjih godina događaju se sve veće promjene u zdravstvenoj zaštiti pacijenata. Danas je doprinos liječnika sve značajniji u cjelokupnom sustavu zdravstva.

Medicina svake godine napreduje i pridaje se sve veći značaj brizi za kvalitetom u liječenju pacijenata. Cilj zdravstvene politike je očuvanje i unapređenje zdravlja te produljenje trajanja i kvalitete života populacije i pojedinaca.


Vijeće Europe osnovalo je Odbor eksperata za kvalitetu 1995. godine koji je sastavio niz preporuka za ministre zdravstva prema kojima vlade zemalja članica uspostavljaju sustav poboljšavanja kvalitete.  U zemljama EU pravo je svake članice definirati svoj zdravstveni sustav s odgovarajućim mjerilima kvalitete. Tako se primjenjuju norme kvalitete i u zdravstvenom sustavu Republike Hrvatske. Ministarstvo zdravstva teži uvođenju i primjeni ISO normi u zdravstvu sa ciljem  stalnog poboljšavanja svojih medicinskih usluga.

Zdravstvena politika Republike Hrvatske usklađena je sa zdravstvenom politikom razvijenih zemalja Europske unije. Kvaliteta je bitna komponenta zdravstvene zaštite svake aktivnosti koja se provodi u zdravstvu i medicini. Kvaliteta zdravstvene zaštite je rezultat mjera koje se poduzimaju sukladno suvremenim spoznajama o zdravstvenim postupcima, a koje osiguravaju najviši mogući povoljan ishod liječenja i smanjenje rizika za nastanak neželjenih posljedica za zdravlje ljudi. 

med1

Poboljšanje kvalitete u zdravstvu se provodi radi osiguranja učinkovite, djelotvorne, jednako visokokvalitetne i jednako dostupne zdravstvene zaštite u svim zdravstvenim  djelatnostima, na svim razinama zdravstvene zaštite i na cijelom području Republike Hrvatske. Bez obzira koji sustav kvalitete pojedina zemlja ili zdravstvena ustanova primjenjuje obvezno je uključeno osiguranje kontinuiteta u zbrinjavanju bolesnika od kućnog do bolničkog liječenja i rehabilitacije. Normama u zdravstvu se osigurava pravilna procjena bolesnikovih potreba, bolesnik i korisnik usluge je ujedno izvor kontrole kvalitete, normama se osigurava adekvatno informiranje bolesnika i protok informacija o tijeku liječenja.

Poboljšavanje kvalitete u zdravstvu se provodi kroz poboljšavanje zdravstvene infrastrukture, nabavkom nove opreme i instrumenata, kroz edukaciju liječnika i ostalog zdravstvenog osoblja. Provođenje unutrašnjih audita i provođenje vanjskih audita.

Kvalitetna medicinska usluga je potpuno zadovoljenje potreba onih koji najviše trebaju zdravstvene usluge, a to su pacijenti. Cilj poboljšavanja kvalitete u zdravstvu je što kvalitetnije liječenje pacijenata. Kvalitetna usluga u medicini se ogleda u sigurnosti, učinkovitosti, raspoloživosti, djelotvornosti, dostupnosti, efikasnosti, pravičnosti, prikladnosti. Kada se želi poboljšati kvaliteta u zdravstvu potrebno je sagledati utjecaj kvalitete na sve uključene strane. Kako poboljšati kvalitetu u zdravstvu vezanu za pacijente, kako poboljšati kvalitetu u zdravstvu vezanu za liječnike i kako poboljšati kvalitetu u zdravstvu vezanu za upravu zdravstvenih ustanova. Da bi se uspjelo učinkovito poboljšavanje kvalitete u zdravstvu potrebno je objediniti sve uključene strane tj. pacijente, liječnike i upravu zdravstvenih ustanova.

med2

Metode za poboljšanje dijele se na unutarnje i vanjske ocjene kvalitete. Unutarnje ocjene obavljaju zdravstveni djelatnici, unutar kliničkog okruženja na kojem djeluju.  Vanjske ocjene obavljaju tijela koja su za to osposobljena kao što su certifikacijska tijela ili akreditacijska tijela. Najčešće primjenjivane certifikacijske ili akreditacijske norme su također primjenjive i za područje medicine. Tu spadaju ISO 9001 - Sustavi upravljanja kvalitetom, ISO 14001 - Sustavi upravljanja okolišem, ISO 22000 - Sustavi upravljanja sigurnošću hrane, ISO 15189 - Medicinski laboratoriji - Posebni zahtjevi za kvalitetu i osposobljenost.

Zdravstvena Ustanova koja dokaže da primjenjuje ISO norme dobiva potvrdu o uspješnom primjenjivanju norme u obliku certifikata certifikacijskih tijela ili potvrda o akreditaciji akreditacijskih tijela.

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće