Poboljšavanje kvalitete u zdravstvu
- Detalji
- Kreirano Četvrtak, 29 Studeni 2012 07:23
- Hitovi: 8221
Zdravlje je bitan čimbenik kvalitete života i razvoja društva. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira kvalitetu kao "zdravstvenu uslugu koja po svojim obilježjima zadovoljava zadane ciljeve, a sadašnjim stupnjem znanja i dostupnim resursima ispunjava očekivanja bolesnika da dobije najbolju moguću skrb uz minimalni rizik za njegovo zdravlje i blagostanje". Posljednjih godina događaju se sve veće promjene u zdravstvenoj zaštiti pacijenata. Danas je doprinos liječnika sve značajniji u cjelokupnom sustavu zdravstva.
Medicina svake godine napreduje i pridaje se sve veći značaj brizi za kvalitetom u liječenju pacijenata. Cilj zdravstvene politike je očuvanje i unapređenje zdravlja te produljenje trajanja i kvalitete života populacije i pojedinaca.
Vijeće Europe osnovalo je Odbor eksperata za kvalitetu 1995. godine koji je sastavio niz preporuka za ministre zdravstva prema kojima vlade zemalja članica uspostavljaju sustav poboljšavanja kvalitete. U zemljama EU pravo je svake članice definirati svoj zdravstveni sustav s odgovarajućim mjerilima kvalitete. Tako se primjenjuju norme kvalitete i u zdravstvenom sustavu Republike Hrvatske. Ministarstvo zdravstva teži uvođenju i primjeni ISO normi u zdravstvu sa ciljem stalnog poboljšavanja svojih medicinskih usluga.
Zdravstvena politika Republike Hrvatske usklađena je sa zdravstvenom politikom razvijenih zemalja Europske unije. Kvaliteta je bitna komponenta zdravstvene zaštite svake aktivnosti koja se provodi u zdravstvu i medicini. Kvaliteta zdravstvene zaštite je rezultat mjera koje se poduzimaju sukladno suvremenim spoznajama o zdravstvenim postupcima, a koje osiguravaju najviši mogući povoljan ishod liječenja i smanjenje rizika za nastanak neželjenih posljedica za zdravlje ljudi.
Poboljšanje kvalitete u zdravstvu se provodi radi osiguranja učinkovite, djelotvorne, jednako visokokvalitetne i jednako dostupne zdravstvene zaštite u svim zdravstvenim djelatnostima, na svim razinama zdravstvene zaštite i na cijelom području Republike Hrvatske. Bez obzira koji sustav kvalitete pojedina zemlja ili zdravstvena ustanova primjenjuje obvezno je uključeno osiguranje kontinuiteta u zbrinjavanju bolesnika od kućnog do bolničkog liječenja i rehabilitacije. Normama u zdravstvu se osigurava pravilna procjena bolesnikovih potreba, bolesnik i korisnik usluge je ujedno izvor kontrole kvalitete, normama se osigurava adekvatno informiranje bolesnika i protok informacija o tijeku liječenja.
Poboljšavanje kvalitete u zdravstvu se provodi kroz poboljšavanje zdravstvene infrastrukture, nabavkom nove opreme i instrumenata, kroz edukaciju liječnika i ostalog zdravstvenog osoblja. Provođenje unutrašnjih audita i provođenje vanjskih audita.
Kvalitetna medicinska usluga je potpuno zadovoljenje potreba onih koji najviše trebaju zdravstvene usluge, a to su pacijenti. Cilj poboljšavanja kvalitete u zdravstvu je što kvalitetnije liječenje pacijenata. Kvalitetna usluga u medicini se ogleda u sigurnosti, učinkovitosti, raspoloživosti, djelotvornosti, dostupnosti, efikasnosti, pravičnosti, prikladnosti. Kada se želi poboljšati kvaliteta u zdravstvu potrebno je sagledati utjecaj kvalitete na sve uključene strane. Kako poboljšati kvalitetu u zdravstvu vezanu za pacijente, kako poboljšati kvalitetu u zdravstvu vezanu za liječnike i kako poboljšati kvalitetu u zdravstvu vezanu za upravu zdravstvenih ustanova. Da bi se uspjelo učinkovito poboljšavanje kvalitete u zdravstvu potrebno je objediniti sve uključene strane tj. pacijente, liječnike i upravu zdravstvenih ustanova.
Metode za poboljšanje dijele se na unutarnje i vanjske ocjene kvalitete. Unutarnje ocjene obavljaju zdravstveni djelatnici, unutar kliničkog okruženja na kojem djeluju. Vanjske ocjene obavljaju tijela koja su za to osposobljena kao što su certifikacijska tijela ili akreditacijska tijela. Najčešće primjenjivane certifikacijske ili akreditacijske norme su također primjenjive i za područje medicine. Tu spadaju ISO 9001 - Sustavi upravljanja kvalitetom, ISO 14001 - Sustavi upravljanja okolišem, ISO 22000 - Sustavi upravljanja sigurnošću hrane, ISO 15189 - Medicinski laboratoriji - Posebni zahtjevi za kvalitetu i osposobljenost.
Zdravstvena Ustanova koja dokaže da primjenjuje ISO norme dobiva potvrdu o uspješnom primjenjivanju norme u obliku certifikata certifikacijskih tijela ili potvrda o akreditaciji akreditacijskih tijela.