Pravilnik o akreditacijskim standardima za bolničke zdravstvene ustanove (NN 31/11)
- Detalji
- Kreirano Utorak, 05 Veljača 2013 16:44
- Hitovi: 4581
Ovim Pravilnikom utvrđuju se akreditacijski standardi sukladno kojima se provodi akreditacijski postupak za bolničke zdravstvene ustanove. Akreditacijski standardi u smislu ovoga Pravilnika su sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite. Bolnička zdravstvena ustanova mora razviti, primjenjivati i neprekidno održavati učinkovit sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite.
Sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite mora biti sukladan složenosti organizacije bolničke zdravstvene ustanove i zdravstvenih usluga koje se u njoj pružaju, uključujući sve ustrojstvene jedinice, što mora osigurati uprava bolničke zdravstvene ustanove. Sustav se usredotočuje na pokazatelje koji su povezani s poboljšanjem ishoda liječenja, kao i na prevenciju i smanjenje neželjenih događaja. Bolnička zdravstvena ustanova mora održavati i dokazati da upravlja sustavom osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite.
Sustav mora osigurati mjerljivo poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite i sigurnosti pacijenta. Bolnička zdravstvena ustanova mora vrednovati sve kliničke i nekliničke usluge te usluge koje pružaju subjekti u ugovornom odnosu s ustanovom. Bolnička zdravstvena ustanova mora mjeriti, analizirati i pratiti pokazatelje kvalitete u koje su obvezno uključeni propisani klinički pokazatelji kvalitete koje utvrđuje Agencija za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu. Bolnička zdravstvena ustanova mora mjeriti, analizirati i pratiti neželjene događaje za pacijente.
Sustav mora sadržavati podatke o pokazateljima kvalitete uključujući podatke o skrbi o pacijentu i druge relevantne podatke. Bolnička zdravstvena ustanova mora provoditi unutarnju ocjenu i ocjenu koju provodi uprava, najmanje jednom godišnje. Izvješća o rezultatima unutarnjih ocjena moraju biti dostavljena upravi radi ocjene. Bolnička zdravstvena ustanova mora odrediti prioritete za aktivnosti poboljšanja kvalitete.
Uprava bolničke zdravstvene ustanove odgovorna je i obvezna osigurati sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite mora biti razvijen, primjenjivan i neprekidno održavan, sustav mora biti usmjeren na prioritete za poboljšanje kvalitete skrbi i sigurnosti pacijenta, a sve radnje poboljšanja vrednovane, uspostavljanje jasnih očekivanja za sigurnost pacijenata i zaposlenika.
Bolnička zdravstvena ustanova mora imati uspostavljenu organizacijsku strukturu sustava koja se sastoji od predstavnika uprave (pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor), jedinice za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite, povjerenstva za kvalitetu, povjerenstva za unutarnji nadzor, predstavnika za kvalitetu svake ustrojstvene jedinice bolničke zdravstvene ustanove.
Dokumentacija sustava mora sadržavati najmanje dokumentirane izjave o politici kvalitete i ciljevima kvalitete (politika kvalitete mora biti usmjerena na pacijenta, proces trajnog unapređenja i timski rad), priručnik za kvalitetu, dokumentirane postupke. Bolnička zdravstvena ustanova mora planirati i primjenjivati procese mjerenja, praćenja i analize u definiranim vremenskim razdobljima.
Bolnička zdravstvena ustanova mora imati učinkovitu upravu koja je odgovorna za rad te ustanove, sukladno važećim propisima. Statutom ustanove utvrđuje se i organizacija ustanove i uprave. Odgovornost uprave za sve usluge koje se pružaju u ustanovi, uključujući i usluge koje za ustanovu, temeljem zaključenih ugovora pružaju druge pravne ili fizičke osobe, mora biti utvrđena općim aktima ustanove i sukladna važećim propisima.
Ustanova, u skladu s važećim propisima, u svom pravilniku o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta mora utvrditi koje zdravstvene radnike treba za obavljanje zdravstvene djelatnosti, kojim uvjetima moraju udovoljavati da bi se zaposlili i mogli obavljati poslove svog radnog mjesta, za što su i kome odgovorni za svoj rad. To isto vrijedi i za zdravstvene suradnike u zdravstvenoj djelatnosti kao i za sve ostale nezdravstvene radnike čiji rad je potreban za funkcioniranje ustanove.
Svi zdravstveni radnici i zdravstveni suradnici imaju pravo i obavezu stručno se usavršavati kontinuiranim praćenjem razvoja medicinske znanosti i tehnologije i stjecati nova znanja i vještine. Zaposlenici ustanove odgovorni su za svoj rad koji mora biti u skladu s važećim propisima i aktima ustanove. Postupak utvrđivanja odgovornosti provode nadležna tijela ustanove u skladu s internim aktima ili druga nadležna državna tijela. Ustanova mora provoditi ocjenu rada i učinkovitosti svih zaposlenika, najmanje jednom u dvije godine. Ocjena rada i učinkovitosti mora najmanje uključivati: odnos prema radu, kvalitetu rada, učinkovitost, znanje primijenjeno u poslu, pouzdanost i dostupnost zaposlenika. Izvješće o ocjenjivanju mora se dostaviti upravi.
Bolnička zdravstvena ustanova mora izraditi i primjenjivati postupak za podnošenje pritužbe. Rješenje o pritužbi koje mora biti u pisanom obliku i upućeno pacijentu. Rješenje o pritužbi mora uključivati ime osobe za kontakt u ustanovi, poduzete korake u preispitivanju, rezultate provedenog postupka pritužbe i datum završetka.
Kompletan pravilnik možete pronaći ovdje.