Sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 06 Veljača 2013 16:58
- Hitovi: 4902
Bolničke zdravstvene ustanove moraju razviti, primjenjivati i neprekidno održavati učinkovit sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite. Sustav se usredotočuje na pokazatelje koji su povezani s poboljšanjem ishoda liječenja, kao i na prevenciju i smanjenje neželjenih događaja. Bolničke zdravstvene ustanove moraju održavati i dokazati da upravljaju sustavom osiguranja i poboljšanja kvalitete (SOPK).
U Pravilniku o akreditacijskim standardima za bolničke zdravstvene ustanove (NN 31/11) propisan je Sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite kroz sedam SOPK-ova.
SOPK.1 PODRUČJE PRIMJENE
Sustav mora osigurati mjerljivo poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite i sigurnosti pacijenta. Bolnička zdravstvena ustanova mora vrednovati sve kliničke i nekliničke usluge te usluge koje pružaju subjekti u ugovornom odnosu s ustanovom. Bolnička zdravstvena ustanova mora mjeriti, analizirati i pratiti pokazatelje kvalitete u koje su obvezno uključeni propisani klinički pokazatelji kvalitete koje utvrđuje Agencija za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu. Bolnička zdravstvena ustanova mora mjeriti, analizirati i pratiti neželjene događaje za pacijente.
SOPK.2 PODACI SUSTAVA
Sustav mora sadržavati podatke o pokazateljima kvalitete uključujući podatke o skrbi o pacijentu i druge relevantne podatke. Bolnička zdravstvena ustanova mora koristiti prikupljene podatke u svrhu praćenja učinkovitosti i sigurnosti usluga i kvalitete skrbi, utvrđivanja mogućnosti za poboljšanje i promjena koje će dovesti do poboljšanja. Učestalost i obim prikupljanja podataka mora odrediti uprava bolničke zdravstvene ustanove.
SOPK.3 AKTIVNOSTI SUSTAVA
Bolnička zdravstvena ustanova mora provoditi unutarnju ocjenu i ocjenu koju provodi uprava, najmanje jednom godišnje u svim područjima navedenima u zahtjevu standarda SOPK.7. Izvješća o rezultatima unutarnjih ocjena moraju biti dostavljena upravi radi ocjene. O odlukama proizašlim iz ocjene koju provodi uprava i planovima za poboljšanja u narednom razdoblju moraju biti upoznati svi zaposlenici bolnice. Bolnička zdravstvena ustanova mora odrediti prioritete za aktivnosti poboljšanja kvalitete koji su usredotočeni na visokorizična i problemima sklona područja, razmatraju incidencije, prevalencije i ozbiljnost problema u tim područjima, i imaju utjecaj na ishode liječenja, poboljšanje sigurnosti pacijenata i kvalitete skrbi. Aktivnosti poboljšanja kvalitete moraju uključiti praćenje neželjenih događaja, analizu njihovih uzroka, provedbu popravnih i preventivnih radnji te dostupnost i korištenje povratnih informacija.
SOPK.4 ODGOVORNOSTI UPRAVE
Uprava bolničke zdravstvene ustanove odgovorna je i obvezna osigurati sustav osiguranja i poboljšanja kvalitete zdravstvene zaštite mora biti razvijen, primjenjivan i neprekidno održavan. Sustav mora biti usmjeren na prioritete za poboljšanje kvalitete skrbi i sigurnosti pacijenta, a sve radnje poboljšanja vrednovane. Uspostavljanje jasnih očekivanja za sigurnost pacijenata i zaposlenika. Potrebna sredstva za mjerenje, procjenu, poboljšanje i održavanje kvalitete skrbi i smanjenje rizika za pacijente. Planiranje i provođenje broja projekata za poboljšanje na godišnjoj razini.
SOPK.5 STRUKTURA SUSTAVA
Bolnička zdravstvena ustanova mora imati uspostavljenu organizacijsku strukturu sustava koja se sastoji od predstavnika uprave (pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor), jedinice za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite, povjerenstva za kvalitetu, povjerenstva za unutarnji nadzor, predstavnika za kvalitetu svake ustrojstvene jedinice bolničke zdravstvene ustanove.
SOPK.6 DOKUMENTACIJA SUSTAVA
Dokumentacija sustava mora sadržavati najmanje:
-dokumentirane izjave o politici kvalitete i ciljevima kvalitete
-priručnik za kvalitetu
-dokumentirane postupke za upravljanje dokumentima i zapisima
SOPK.7 MJERENJE, PRAĆENJE I ANALIZA
Bolnička zdravstvena ustanova mora planirati i primjenjivati procese mjerenja, praćenja i analize u definiranim vremenskim razdobljima. Ustanova mora utvrditi način vrednovanja svih usluga, kliničkih i nekliničkih, uključujući usluge koje pružaju subjekti u ugovornom odnosu s ustanovom. Mjerena i analizirana moraju biti najmanje sljedeća područja:
-primjena kliničkih smjernica, kliničkih putova, algoritama i protokola u skladu s medicinom temeljenoj na dokazima,
-uporaba lijekova
-kontrola infekcija, uključujući bolničke infekcije,
-visokorizični postupci (kirurški i drugi invazivni postupci),
-primjena svih oblika anestezije,
-uporaba krvi i krvnih pripravaka,
-ograničavanje/odvajanje pacijenata,
-preuzimanje pacijenata,
-pregled korištenja usluga,
-pravovremeno i čitko popunjavanje medicinskih kartona pacijenata,
-inovacije zaposlenika,
-sigurnost okruženja,
-iskustvo i zadovoljstvo pacijenta.
U bolničkoj zdravstvenoj ustanovi mora biti uspostavljen sustav za upravljanje neželjenim događajima, koji mora uključivati prijavu neželjenih događaja, procjenu rizika, odgovarajuću analizu i primjenu popravnih i preventivnih radnji, povratnu informaciju te postupak obavješćivanja pacijenta o neželjenim događajima. Uprava mora definirati učestalost analize neželjenih događaja te analize učinkovitosti primjene popravnih i preventivnih radnji. Uspostavljeni sustav podrazumijeva i vođenje registra o neželjenim ishodima liječenja sukladno važećim propisima.