Konduktometri i njihovo umjeravanje
- Detalji
- Kreirano Subota, 28 Studeni 2020 11:33
- Hitovi: 2143
Konduktometri su mjerni uređaji koje često susrećemo u laboratorijima. Mjere električnu provodnost tekućina, pa saznajemo koliko je otopljenih tvari u tekućini.
Struju u tekućinama provode ioni, tj. pozitivno (kationi) i negativno (anioni) nabijene čestice. Tekućine koje dobro provode električnu struju nazivamo elektrolitima. Destilirana voda tako vrlo slabo provodi struju jer je iz nje destilacijom uklonjena većina tvari koja disocira, odnosno koja se u vodi razlaže (otapa) na ione koji provode struju. Obična pak voda sadrži minerale i soli zbog kojih će provoditi struju, pa se konduktometri često koriste u laboratorijima upravo za analizu vode, ali i raznih drugih tekućina. Mjerna jedinica električne provodnosti je simens po metru S/m, no u laboratoriju se najčešće koriste µS/cm i mS/cm u kojima konduktometri iskazuju provodnost. Konduktometrom se obično može mjeriti i otpor, veličina koja je recipročna vrijednost električne provodnosti, te TDS (total dissolved solids) odnosno količina mobilnih nabijenih iona u vodi izražena u mg/l ili ppm (parts per milion).
Na rezultate mjerenja konduktometrom utječe cijeli niz faktora poput temperature, promjene temperature tijekom mjerenja tj. uvjeta okoliša, kvalitete uređaja, kvalitete i istrošenosti sonde, učestalosti mjerenja, vrste medija kojega se mjeri i koji može biti agresivan za sondu, uzrokovati oštećenja i njezino ubrzano trošenje, skladištenje uređaja i sonde, čišćenje sonde itd. Ponekad su sonde koje dolaze na umjeravanje oštećene ili prljave, tj. nepropisno održavane. Mjerenje će naravno ovisiti i o integritetu samog uzorka. Primjerice, ako se mjere vrlo niske provodnosti od 1 µS/cm, 0,5 µS/cm ili čak niže, potrebno je osigurati kontrolirane uvjete u laboratoriju kako bi se uzorak čim manje kontaminirao. Iskustveno, što je duže uzorak tako niske provodnosti izložen zraku, njegova provodnost će rasti jer dolazi do kontaminacije. Već nakon samo desetak minuta uzorak može pokazati neku sasvim drugu, veću vrijednost očitanja. Sonda također može kontaminirati uzorak ako nije dobro očišćena. Nakon uranjanja sonde u bilo koju tekućinu, dobro ju je isprati deioniziranom vodom čija je provodnost jednaka, odnosno približno jednaka nuli. Iz istog razloga posuda u koju dolazi uzorak treba biti čista i suha.
Kako izgleda umjeravanje konduktometra, koliko ga često treba umjeravati te što napraviti s dobivenim rezultatima pročitajte u nastavku teksta na Metrotekinom blogu.
Izvor:METROTEKA