FER Specijalistički studij Informacijska sigurnost
- Detalji
- Kreirano Utorak, 28 Svibanj 2013 19:14
- Hitovi: 5806
FER - Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba održava specijalistički poslijediplomski studij naziva Informacijska sigurnost. Ovaj specijalistički studij doprinosi zadovoljavanju sve većih potreba za specijalistima informacijske sigurnosti koji posjeduju uravnotežene analitičke vještine i poslovnu sposobnost. Program objedinjuje politike sigurnosti, upravljanje i tehnološke aspekte informacijske sigurnosti te upravljanje rizikom. Informacijska sigurnost podrazumijeva očuvanje povjerljivosti, tj. tajnosti i privatnosti podataka, te integriteta i raspoloživosti informacijskih sustava. Završetkom studija stječe se akademski naziv sveučilišni specijalist informacijske sigurnosti (univ.spec.inf.sig.).
Ubrzani razvoj informacijskih mreža u posljednjim godinama zahtijevao je od privatnih i državnih organizacija ugradnju učinkovitih mjera informacijske sigurnosti kako bi unaprijedile svoj kredibilitet i konkurentnost na tržištu. Nažalost, sve do danas na tržištu radne snage ne postoji dovoljan broj specijalista u tom području, pa stoga postoji hitna potreba za obrazovanjem profesionalaca u području informacijske sigurnosti. Današnji zahtjevi na informacijsku sigurnost su bitno drugačiji od onih prije dvadeset i više godina. Opća umreženost te sveprisutnost informacijske i komunikacijske tehnologije u svim porama društva nameće potrebu jakih i jasnih zahtjeva na sigurnost.
Ovaj specijalistički studij će opremiti studente analitičkim metodama, tehničkim vještinama te upravljačkom praksom kako bi postali vodećim stručnjacima u području informacijske sigurnosti u gospodarstvu te državnoj i javnoj upravi. Stečena znanja i vještine usporediva su s međunarodno priznatim standardima u području obrazovanja, istraživanja, projektiranja i najbolje prakse u području informacijske sigurnosti.
Trajanje studija
Jedna akademska godina (dva semestra) u ukupnom opterećenju 60 ECTS bodova, uz moguću izradu, ocjenu i obranu završnog specijalističkog rada u trećem semestru, s obzirom da se očekuje da će većina polaznika biti izvanredni studenti.
Uvjeti upisa
Na poslijediplomski specijalistički studij može se upisati kandidat sa završenim sveučilišnim diplomskim studijem iz računarstva, informatike ili srodnih informacijskih ili tehničkih grana koji je tijekom sveučilišnog studija stekao najmanje 300 ECTS-bodova ili kandidat sa završenim drugim sveučilišnim četverogodišnjim diplomskim studijem, uz radno iskustvo na području informacijske sigurnosti.
Kompetencije koje polaznik stječe završetkom studija
Studenti će po završetku ovog studija biti sposobni:
-procjenjivati rizike informacijske sigurnosti;
-razumjeti tehničke, organizacijske i ljudske faktore koji su povezani s rizicima informacijske sigurnosti;
-vrednovati informatičke alate za zaštitu od prijetnji koje ugrožavaju organizaciju;
-procjenjivati utjecaj sigurnosnih politika, zakonskog okvira, zahtjeva na usklađenost te razvoja tržišta na složene sustave i ciljeve organizacije;
-nadgledati i koordinirati životnim ciklusom informacijske sigurnosti koji uključuje planiranje, nabavu, razvoj i vrednovanje sigurnosne infrastrukture;
-za prihvaćanje cjeloživotnog učenja i profesionalnog napretka u području informacijske sigurnosti;
-za razumijevanje, analizu i primjenu tehnoloških rješenja u izgradnji sigurnosne arhitekture.
Struktura studija
Osnove informacijske sigurnosti
Sigurnost računalnih mreža
Upravljanje sigurnosnim rizicima
Sigurnosna arhitektura i tehnologije
Sigurnost bežičnih mreža
Sigurnost elektroničkog poslovanja
Sigurnost programske podrške i baza podataka
Ekonomski aspekti informacijske sigurnosti
Pravni aspekti informacijske sigurnosti
Student predmete izabire prvenstveno iz popisa obveznih i izbornih predmete studijskog programa. Na prijedlog polaznika i uz suglasnost mentora, omogućit će se pohađanje nastave pojedinog predmeta iz drugih poslijediplomskih studija, ako to specijalizacija pojedinog polaznika zahtijeva. Polaganjem ispita polaznik stječe pravo na potvrdu (certifikat) o apsolviranom dijelu studijskog programa. Poslijediplomski specijalistički studij završava izradom specijalističkog rada i njegovom uspješnom javnom obranom te stjecanjem barem 60 ECTS bodova predviđenih studijskim programom. Student ima pravo prijaviti se za dobivanje teme specijalističkog rada nakon što je prikupio barem 20 ECTS bodova predviđenih za studijski program. Specijalistički rad predaje se i brani u rokovima koje propisuje Fakultetsko vijeće Odlukom o izvođenju specijalističkog studija. Preduvjet za pristupanje obrani rada je prikupljenih 36 ECTS bodova temeljem položenih ispita i od Povjerenstva za obranu specijalističkog rada pozitivno ocijenjen pismeni dio specijalističkog rada.
Specijalistički rad na Fakultetu piše se i brani na hrvatskom jeziku. Odbor za znanstvene i stručne poslijediplomske studije može, temeljem zahtjeva kandidata i uz suglasnost mentora, odobriti da se specijalistički rad može pisati i braniti na nekom od svjetskih jezika. Nakon predaje specijalističkog rada Odbor za specijalistički studij određuje svakom studentu Povjerenstvo za obranu specijalističkog rada. Povjerenstvo za obranu ima tri člana. Povjerenstvom u pravilu predsjedava mentor. Obrana završnog rada je javna. Maksimalna duljina razdoblja od početka do završetka studija je tri akademske godine.
Sveučilište u Zagrebu
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Unska 3, 10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Više podataka o specijalističkom poslijediplomski studiju Informacijske sigurnosti možete saznati na www.fer.unizg.hr.
Izvor:FER