CMMI metodologija
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 02 Ožujak 2014 07:13
- Hitovi: 5164
CMMI metodologija (Capability Maturity Model Integration) je metodologija pomoću koje se poboljšavaju procesi. CMM model (metodologija) nastao je 1987. godine, razvio ga je Watts Humphrey na SEI - Software Engineering Institute. Ministarstvo obrane Sjedinjenih Američkih Država pokrenulo je razvoj CMMI metodologije kako bi se mogla procijeniti kvaliteta razvoja softvera. CMM je postao standard za procjenjivanje i unapređivanje softverskih procesa.
CMMI metodologija predstavlja međunarodno prihvaćen model za ocjenu zrelosti softverskih, ali i sveukupnih poslovnih procesa i identifikaciju ključnih koraka neophodnih za poboljšanje kvalitete ovih procesa u nekoj organizaciji. CMM je organiziran u pet razina zrelosti, pri čemu su niže razine temelj višim razinama zrelosti.
1. The Initial Level - Inicjalna razina
2. The Repeatable Level - Ponavljajuća razina
3. The Defined Level - Definirana razina
4. The Managed Level - Upravljana razina
5. The Optimizing Level - Optimizirajuća razina
Vrste CMMI modela:
1. CMMI for Development (CMMI-DEV) - Razvoj proizvoda i usluga
2. CMMI for Services (CMMI-SVC) - Uspostavljanje, upravljanje i pružanje usluga
3. CMMI for Acquisition (CMMI-ACQ) - Objedinjavanje proizvoda i usluga
Način na koji se CMMI metodologija može koristiti u organizaciji se dijeli na dva potencijalna pravca:
1. Kontinuirani pristup (Continuous Representation) – Procesna područja se biraju na osnovu prioriteta. Osnovni cilj je unaprijediti samo procesno područje do određenog nivoa zrelosti, a u skladu s drugim procesnim područjima s kojima je usko povezana.
2. Pristup po nivoima (Staged Representation) – Procesna područja se biraju na osnovu nivoa zrelosti na kome se organizacija nalazi, pa se samim tim pažnja usmjerava isključivo na procesna područja u okviru konkretnog nivoa zrelosti.
CMMI certifikacija
Kod CMMI pristupa se umjesto izraza certificiran (certified) koristi izraz procijenjen (appraised). Procjena se vrši na osnovu upoređivanja postignutog sa zahtjevima definiranim u dokumentu "Appraisal Requirements for CMMI (ARC)". Dokumentom su definirane tri klase procjene:
1. A metoda - SCAMPI (Standard CMMI Appraisal Method for Process Improvement). Nju provode SEI-autorizirani vodeći procjenjivači u skladu sa SCAMPI A Method Definition Document-om (MDD).
2. B metoda, koju provodi sama organizacija u cilju procjene nivoa zrelosti, ali sa značajno manjim troškovima. U okviru ove metode organizacija sama dobija detaljan uvid u snage i slabe točke svojih procesa i ima visoku svijest o tome na što treba obratiti pažnju u daljem razvoju.
3. C metoda, koja je najmanje formalna od svih spomenutih i kojom organizacija dobija u najkraćem roku izvještaj koliki je njen rejting po određenom nivou zrelosti i koji pokazuje koliko je organizacija spremna za formalni SCAMPI A metodu procjene.
Za procjenu razine zrelosti prema CMMI metodologiji ne dodjeljuje se certifikat kao kod ocjenjivanja po ISO normama, ali se dodjeljuje potvrda o postignutoj razini (1-5) koja ima vrijednost sličnu certifikatu i može se publicirati odnosno prikazivati kao oznaka postignute zrelosti.
Više podataka o CMMI metodologiji možete saznati na web stranici www.cmmiinstitute.com.
Izvor:CMMI Institute