Reorganizacija niza norma sustava upravljanja kvalitetom
- Detalji
- Kreirano Petak, 18 Rujan 2015 07:55
- Hitovi: 3255
U suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Reorganizacija niza norma sustava upravljanja kvalitetom"
iz časopisa Svijet po mjeri (broj 2/2014) čiji je autor mr. sc. Nenad Nikolić, dipl. ing. Sustav upravljanja kvalitetom temeljni je horizontalni sustav upravljanja zasnovan na normi sustava upravljanja kvalitetom u kojemu je temeljna norma HRN EN ISO 9000:2008, Sustavi upravljanja kvalitetom – Temeljna načela i terminološki rječnik, a najpoznatija i najprodavanija norma HRN EN ISO 9001:2009, Sustavi upravljanja kvalitetom – Zahtjevi. Obje su norme u ovome trenutku u postupku prerada, za koju se očekuje da bi mogla biti završena krajem 2015. godine. Prerada je obimna i korjenita, dosta je novih i preciznijih stavova i odredaba, a obujam obiju norma mogao bi se povećati za 50 % u odnosu na prethodno izdanje. Preradu provode eksperti i stručnjaci skupljeni širom svijeta u okviru rada radnih skupina tehničkih odbora i pododbora.
Tehnički odbori u području sustava upravljanja kvalitetom
U hrvatskome nacionalnom normirnom tijelu, Hrvatskome zavodu za norme, u području sustava upravljanja kvalitetom djeluje tehnički odbor HZN/TO 176, Upravljanje kvalitetom i osiguravanje kvalitete sastavljen u ovome trenutku od oko 50 stručnjaka iz 19 organizacija. Taj tehnički odbor prati rad i dokumente odgovarajućih međunarodnih odbora ISO/TC 176, Quality management and quality assurance i ISO/TC 262, Risk Management kao i odgovarajućih europskih odbora CEN/TC 279, Value management – Value analysis, functional analysis, CEN/TC 362, Project Committee – Healthcare services – Quality management systems i CEN/TC 389, Innovation Management.
Na međunarodnoj razini za razvoj norma sustava upravljanja kvalitetom zadužen je međunarodni tehnički odbor ISO/TC 176, Quality management and quality assurance. Međunarodne organizacije za normizaciju (ISO). Međunarodna organizacija za normizaciju ima sporazum s Europskim odborom za normizaciju (CEN) o zajedničkome radu na izradi pojedinih norma. U slučaju norma niza ISO 9000 upravo je ISO vodeća organizacija za razvoj tih norma i ukupan se rad
provodi u ISO-ovim stručnim radnim tijelima.
Tehnički odbor ISO/TC 176 sastoji se od tri pododbora:
ISO/TC 176/SC 1, Concepts and terminology
ISO/TC 176/SC 2, Quality systems i
ISO/TC 176/SC 3, Supporting technologies.
Za pojedine projekte i izradu norma osnivaju se radne skupine. Najvažnije su radne skupine međunarodnoga tehničkog odbora ISO/TC 176:
ISO/TC 176/SC 1/WG 1, Development of ISO 9000
ISO/TC 176/SC 1/WG 2, Consistency of use of concepts, terms and definitions in ISO/TC 176 standards
ISO/TC 176/SC 1/WG 3, Harmonization of terms and definitions with other bodies
ISO/TC 176/SC 2/WG 24, Revision of ISO 9001
ISO/TC 176/SC 3/WG 16, Joint WG with TC 207/SC2 for the revision of ISO 19011
ISO/TC 176/WG 3, Quality management for electoral assurance
ISO/TC 176/WG 4, Quality management systems – Application of ISO 9001 in local government
Svaki normativni dokument ima svoj vijek trajanja i svoj stupanj povjerenja. Najviši stupanj povjerenja imaju norme, ali u uporabi su i dokumenti nižega stupnja povjerenja poput tehničkih specifikacija, tehničkih izvještaja, javno dostupnih specifikacija ili dogovora s radionica. Potrebno je nekoliko godina kako bi se uskladili svi zainteresirani i prihvatili normu. Isto tako postoji obveza da se nakon pet godina od dana prihvaćanja ponovo pregleda norma i tijekom pregleda treba se ustanoviti može li norma u takvom obliku ispunjavati svoju svrhu u idućih pet godina, može li se unaprijediti amandmanom ili je treba potpuno preraditi. U slučaju norma ISO 9000 i ISO 9001 odlučeno je da dosadašnje norme više ne odgovaraju svojoj svrsi i u tijeku je proces prerade obiju norma u kojem će norme biti radikalno izmijenjene.
Koje se promjene očekuju u budućoj normi ISO 9000:2015?
U budućoj normi ISO 9000:2015, Quality management systems – Fundamentals and vocabulary očekuju se sljedeće važne promjene:
– potpuna prerada norme, norma bi mogla biti znatno većeg obujma
– promjene su u koncepciji, nazivlju, dosadašnjim definicijama, uvode se nove definicije
– promjene su u stavljanju težišta na cjelokupni uspjeh organizacije, izračune, procjene, materijalne i nematerijalne pokazatelje u većoj mjeri nego prije
– norma se manje bavi administracijom ili formom u odnosu na prethodno izdanje, a više primjenom novih ekonomskih spoznaja, pokazatelja i metoda
– norma zahtijeva puno šire obrazovanje kadrova unutar organizacije i kadrova koji dolaze u audit (između ostaloga potrebna će biti dodatna pravna, ekonomska, knjigovodstvena i financijska znanja...)
U prethodnome izdanju norme ISO 9000 nije se mnogo govorilo o proizvodima, nego uglavnom o uspostavi sustava upravljanja kvalitetom. Očito je da sama činjenica da je organizacija uspostavila sustav upravljanja kvalitetom potrošačima i kupcima nije dovoljno jamstvo da takva organizacija ujedno i proizvodi kvalitetne proizvode. Kupci i potrošači očito žele dodatnu sigurnost da je ta organizacija s takvim uspostavljenim sustavom upravljanja kvalitetom onda i sposobna proizvoditi proizvode koji zadovoljavaju kupce i potrošače tih proizvoda. U nacrtima budućih rješenja norme ISO 9000 taj se stav osnažuje u odnosu na prethodno izdanje.
Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 2/2014). Više podataka o časopisu možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.
Izvor:HMD