Kako procese držati pod nadzorom
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 03 Travanj 2017 11:53
- Hitovi: 3732
U suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Kako procese držati pod nadzorom" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 1/2016) čiji je autor dr. sc. Miljenko Košiček , dipl. ing. mat.
Svi su procesi, prirodni i oni kojima upravlja čovjek, pod utjecajem različitih čimbenika, što prouzročuje njihovu promjenjivost, a time i promjenjivost kvalitete rezultata tih procesa odnosno proizvoda i usluga. Da bismo postigli stalnu kvalitetu proizvoda i usluga, promjenjivost procesa moramo što je moguće više smanjiti, odnosno što je moguće više smanjiti utjecaj različitih čimbenika na te procese.
Statistička procesna kontrola
Statistička procesna kontrola osnovni je statistički alat koji se koristi u validaciji, kontroli i unapređenju procesa. Statistička procesna kontrola uključuje izradu kontrolnih karata (Control Chart) i provedbu analize sposobnosti procesa (Proccess Capability Analysis). Neprekidno praćenje procesnih parametara, parametara kvalitete proizvoda i ostalih ključnih elemenata proizvodnoga procesa omogućuje pravodobno poduzimanje odgovarajućih mjera u cilju sprečavanja odstupanja od postavljenih zahtjeva i očuvanja potrebne kvalitete proizvoda. Analizom procesa tijekom dužega razdoblja, odnosno na osnovi većega broja podataka prikupljenih iz procesa, moguće je odrediti ili korigirati kontrolne granice za promatrani proces te izmjeriti sposobnost procesa da zadovolji postavljene specifikacijske zahtjeve. Specifikacijske granice zadali su regulativa ili kupci i na njih ne možemo utjecati niti ih mijenjati. Kontrolne granice izračunavaju se na osnovi izmjerenih podataka procesa i one se mijenjaju ovisno o promjenama u procesu.
Uzroci promjenjivosti procesa
Naš je cilj da se procesi odvijaju uvijek na isti način, a rezultat će toga biti proizvod stalne kvalitete. Nažalost, u praksi sve varira, pa tako variraju i svi poslovni procesi. Procesi su izloženi utjecaju različitih čimbenika, čija promjenjivost dovodi do promjenjivosti procesa. Sve čimbenike koji utječu na procese možemo svrstati u pet skupina, pa se u literaturi zbog toga oni nazivaju 5M čimbenici. Te su skupine: sirovina (Material), metoda (Method), stroj (Machine), čovjek (Man) i okoliš (Millieu). Cilj je procesne kontrole svesti promjenjivost tih procesnih čimbenika na minimum i držati je pod kontrolom, rezultat čega je minimizirati i držati pod kontrolom promjenjivost procesa. Najčešći je rezultat razmišljanja o tomu što sve može utjecati na neki proces velik broj čimbenika. Svi ti čimbenici nemaju jednak utjecaj na proces i naš je cilj izdvojiti čimbenike sa znatnim utjecajem jer smanjenjem njihove promjenjivosti znatno će se smanjiti i promjenjivost procesa. U tu svrhu korisno je primijeniti Paretovu analizu koja se zasniva na pravilu 80/20 koje navodi da se većina zadataka s uporabom 20 % sredstava može riješiti do razine od 80 % . U ovome slučaju to znači da je 80 % promjenjivosti procesa uvjetovano s 20 % čimbenika. Paretova analiza izdvojit će čimbenike koji imaju najveći utjecaj na naše procese i pomoći nam da se fokusiramo na te čimbenike, a rješavanje problema vezanih za te čimbenike bit će najefikasniji način smanjenja promjenjivosti procesa.
Kontrolne karte
Tehnika kontrolnih karata temelji se na činjenici da se stabilnost procesa, odnosno njegova promjenjivost, jedino može vidjeti ako se promatra dinamika procesa tijekom vremena. Zašto se kontrolna karta ne može nadomjestiti statičkim prikazom procesa kao što je histogram pokazuje sljedeći primjer: Prikaz procesa s pomoću histograma može biti identičan za dva procesa koji imaju potpuno različitu dinamiku. Kako histogram pokazuje normalnu raspodjelu podataka oko nominalne vrijednosti unutar specifikacijskih granica, moglo bi se zaključiti da je proces pod statističkom kontrolom. To je ispravan zaključak za ovaj proces.
Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 1/2016). Više podataka o časopisu možete saznati na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.
Izvor:HMD