Unaprjeđenje u novome izdanju ISO 9001: Malo poglavlje za velike promjene
- Detalji
- Kreirano Utorak, 12 Veljača 2019 09:17
- Hitovi: 4663
U suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Unaprjeđenje u novome izdanju ISO 9001: Malo poglavlje za velike promjene" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 2/2017) čiji je autor Igor Liščić, mr.sc.
Novo izdanje međunarodne norme ISO 9001:2015, Sustavi upravljanja kvalitetom – Zahtjevi, objavljeno je u rujnu 2015., a u rujnu 2018. godine završava prijelazno razdoblje, tijekom kojega se sve organizacije certificirane u skladu sa zahtjevima prethodnoga izdanja norme iz 2008. godine moraju uskladiti sa zahtjevima novoga izdanja. U skladu s prethodim najavama, norma je doživjela znatne izmjene u odnosu na prethodno izdanje, što odgovara dosadašnjoj praksi da svako drugo izdanje norme donosi veće novine.
Koje će sve koristi norma donijeti poduzećima koja je budu uvodila te kako će se tumačiti pojedini zahtjevi norme, bit će poznato nakon određenoga vremena u kojemu se norma primjenjuje. Sigurno je već na osnovi pregleda norme ISO 9001:2015 i vodiča za njezinu primjenu koji je međunarodna organizacija ISO objavila 2016. godine, da norma može poslužiti kao okvir za primjenu različitih alata i metodologija kojima se vodstvo poduzeća obično koristi u cilju optimiranja poslovnih procesa.
U članku se najprije daje osvrt na razvoj zahtjeva za unapređenjem kroz sva izdanja norme ISO 9001, počevši od prvoga izdanja iz 1987 godine, do posljednjega izdanja norme ISO 9001:2015, koje je trenutačno na snazi. Prateći povijesni razvoj može se dobro uočiti i evolucija norme od orijentiranosti na zadovoljenje zahtjeva koji se odnose na specifikacije proizvoda i usluga, prijelaz na procesni pristup s većim naglaskom na cjelovitost sustava unutar organizacije do zadnjega izdanja norme, koje je pretvara u alat koji omogućava vodstvu poduzeća. Na kraju se pregledom nekih najpoznatijih metodologija za unaprjeđenje poslovnih procesa, obrazlažu prednosti primjene norme ISO 9001:2015 kao okvira za sustavnu i trajnu primjenu spomenutih metodologija.
Povijest zahtjeva za unaprjeđenjem u prethodnim izdanjima norme
Prvo izdanje niza norma ISO 9000, objavljeno 1987. godine, u osnovi je bilo prihvaćanje britanskih norma niza 5750, koje su se odnosile u prvome redu na proizvodna poduzeća. Ove norme bile su zasnovane na principu definiranja načina kako se upravlja procesom proizvodnje, umjesto praćenja što se proizvodi. Niz norma sastojao se od četiri norme, od kojih je ona s oznakom 9001 bila najsloženija, a propisivala je model za uspostavu sustava upravljanja kvalitetom u razvoju, projektiranju, proizvodnji, instalaciji i servisu. Norme koje su određivale druga dva modela (9002 i 9003) potpuno su povućene u sklopu revizije 2000. godine.
U jezičnome stilu bio je uočljiv snažan utjecaj američkih vojnih norma, stoga je prvo (a i drugo) izdanje bilo najprikladnije za proizvodne procese kod kojih su aktivnosti i uzajamni odnosi čvrsto strukturirani. Norma ISO 9001:1987 sadržavala je 20 poglavlja, bez zahtjeva vezanih za unaprjeđenje. Jedina naznaka budućih zahtjeva za unaprjeđenje bila je u sklopu poglavlja 4.14, koje se odnosilo na popravne radnje.
Sljedeće, drugo izdanje niza norme objavljeno je 1994. godine. U njemu se prvi put pojavljuje pojam preventivne radnje u sklopu poglavlja 4.14, koje tako dobiva naziv Popravne i preventivne radnje. Struktura toga izdanja norme bila je, kao i kod prvoga izdanja, takva da je svako od dvadeset poglavlja sadržavalo zahtjeve za dokumentiranim postupcima, što je posljedično značilo veliku količinu dokumenata za organizaciju koja se odluči na certifikaciju. Zbog toga se prvotna ideja cjelokupnoga upravljanja procesima dobrim dijelom pretvorila u prekomjernu administraciju, odnosno u upravljanje dokumentima i zapisima. Vjerojatno je to bio i jedan od glavnih razloga da su se za certifikaciju odlučivala u najvećoj mjeri velika proizvodna poduzeća. Treće izdanje norme, objavljeno 2000 godine, donijelo je temeljito izmijenjenu strukture norme. U potpunosti je uveden procesni pristup, koji zajedno s metodologijom PDCA (Plan-Do-Check-ACt) čini temelj norme. Struktura i sadržaj norme potpuno su izmijenjeni, a zahtjevi za dokumentiranim postupcima su bitno smanjeni. Ove promjene učinile su normu znatno prihvatljivijom manjim poduzećima i poduzećima koja se bave uslužnim djelatnostima.
Može se također utvrditi da je norma ISO 9001:2000 onaj ključni iskorak od upravljanja kvalitetom proizvoda i usluge prema alatu za cjelovito upravljanje kvalitetom svih ključnih procesa u poduzeću. Drugim riječima, dok su prethodna izdanja norme ISO 9001 bila usmjerena u prvome redu na proizvodnju (ili realizaciju usluge u uslužnim djelatnostima), kontrolu kvalitete i djelatnosti koje neposredno podržavaju proizvodnju i kontrolu kvalitete, novim izdanjem iz 2000. godine obuhvaćeni su gotovo svi procesi u poduzeću kao što su, na primjer, prodaja, nabava i ljudski resursi. Posebno je važno istaknuti da je zahtjevima norme obuhvaćeno i okružje poduzeća kroz praćenje potreba zadovoljstva kupaca i upravljanje odnosom s dobavljačima.
Norma ISO 9001:2000 također prvi put donosi izričit zahtjeve za unaprjeđenjem i trajnim unaprjeđenjem. Ti su zahtjevi opisani u poglavljima 4.1 Opći zahtjevi i 5 Odgovornost uprave, a posebno detaljno u poglavlju 8.5 Unaprjeđenje. Poduzeće je obvezno neprekidno poboljšavati učinkovitost sustava upravljanja kvalitetom. Za ostvarenje toga cilja poduzeće se koristi politikom i ciljevima kvalitete, rezultatima unutarnjih i vanjskih provjera, analizom podataka, popravnim i preventivnim radnjama i preispitivanjem sustava koje provodi poslovodstvo.
Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 2/2017). Više podataka o časopisu možete saznati na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.
Izvor:HMD