Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

FSB Zavod za kvalitetu

fsbzagrebFSB - Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu održava kolegij Upravljanje kvalitetom unutar Zavoda za kvalitetu. Predstojnik Zavoda je Damir Markučić, unutar Zavoda djeluje Katedra za mjerenje i kontrolu, Laboratorij za precizna mjerenja dužina, Katedra za nerazorna ispitivanja i Laboratorij za nerazorna ispitivanja. Zavod za kvalitetu omogućava studentima ispunjavanje zahtjeva koji postavljaju suvremeni sustavi upravljanja kvalitetom kao što su ISO 9001, ISO 16949, 6 SIGMA, HACCP i drugi.
Katedra za mjerenje i kontrolu Zavoda za kvalitetu Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu organizira i provodi školovanje iz područja mjeriteljstva i kontrole već dugi niz godina. Znanja kojima će polaznici ovladati tijekom školovanja odgovor su na zahtjeve moderne proizvodnje, a posebice u djelokrugu aktivnosti kontrole kvalitete i stalnog poboljšavanja kvalitete proizvoda i proizvodnje. Tijekom školovanja sva će znanja biti praktično usvajana, pri čemu će se u velikoj mjeri koristiti iskustvo i praksa Katedre za mjerenje i kontrolu, a posebice Laboratorija za precizna mjerenja dužina (Nacionalni laboratorij za duljinu), koji je u sastavu Katedre. Temeljno školovanje se sastoji od seminara "M" (Mjerenje) i "K" (Kontrola kvalitete). Osim temeljnog školovanja pruža se mogućnost i za stjecanje specijalnih znanja pohađanjem seminara "S1" (Suvremene tolerancije), "S2" (Postupci procjenjivanja mjerne nesigurnosti) i "S3" (Umjeravanje mjerila duljine, kuta i hrapavosti). Seminari se održavaju na zahtjev tvrtki iz Hrvatske i regije.
Seminar M (Mjerenje)
sadrži temeljna poglavlje iz teorije i tehnike mjerenja, te pridruženih statističkih metoda. Seminar je namjenjen polaznicima koji u svojoj praksi provode mjerenja ili donose zaključke i odluke temeljem mjernih podataka. Teme: Odabrana poglavlja iz statistike, Temeljni pojmovi iz mjeriteljstva, Ponovljivost i obnovljivost rezultata mjerenja, Mjerna nesigurnost, Osiguravanje sljedivosti, Umjeravanje mjernih sredstava.
Seminar K (Kontrola kvalitete)
je drugi dio temeljnog školovanja i obuhvaća temeljne postavke i metode suvremene kontrole kvalitete. Za puno razumijevanje tema seminara nužno je da polaznici imaju dostatna znanja iz statistike, što se može osigurati pohađanjem seminara M. Teme: Temeljne postavke suvremene kontrole kvalitete, Metode izbora prioriteta, Planovi uzorkovanja, Kontrolne karte, Analiza sposobnosti procesa, Analiza mjernog sustava, Primjena SPC softvera.
Seminar S1 (Suvremene tolerancije)
omogućuje polaznicima usvajanje znanja iz područja suvremenog označavanja tolerancija. Posebice se obrađuje problematika tolerancija oblika i položaja, te statističko određivanje tolerancija. Teme: Suvremeno označavanje tolerancija, Statističke tolerancije, Tolernacije oblika i položaja, Ispitivanje hrapavosti površina, Ispitivanje pravocrtnosti i ravnosti, Ispitivanje kružnosti.
Seminar S2 (Postupci procjenjivanja mjerne nesgurnosti)
se isključivo bavi postupcima procjenjivanja mjerne nesigurnosti. Posebice uključuje postupak procjenjivanja mjernih nesigurnosti primjenom Monte Carlo simulacija, što je od 2004. godine preporučeno dodatkom GUM-a. Teme: GUM, Monte Carlo simulacije, Računalna podrška
Seminar S3 (Umjeravanje mjerila duljine, kuta i hrapavosti)
je namijenjen osposobljavanju polaznika za provođenje postupaka umjeravanja mjerila duljine, kuta i hrapavosti. Poželjno je da polaznici imaju temeljna znanja iz mjeriteljstva (Seminar M) Teme: Zahtjevi norme ISO 10012:2003, Postupci umjeravanja mjerila duljine, kuta i hrapavosti, Izbor postupaka umjeravanja/mjerila prema zahtjevima polaznika seminara.

FSB kvaliteta2

Laboratorij za precizna mjerenja dužina
Laboratorija za precizna mjerenja dužina Fakulteta strojarstva i brodogradnje (LFSB). LFSB se sastoji od dvije međusobno povezane cjeline: Nacionalnog laboratorija za duljinu i Centra za umjeravanje SIT. Na stranicama se nalaze temeljni podaci o Laboratoriju - od povijesti Laboratorija do djelatnosti i novosti u istraživanjima i stručnom radu. Nadam se da ćete na našim stranicama naći informacije koje Vas zanimaju. Voditelj laboratorija je Prof. dr. sc. Vedran Mudronja. U Laboratoriju za precizna mjerenja dužina izgrađen je sustav upravljanja kvalitetom sukladno zahtjevima norme ISO/IEC 17025:2005. Sustav se svakodnevno primjenjuje u svim djelatnostima Laboratorija. Promjene unutar sustava kontinuirano se provode u cilju njegovog poboljšanja na način da integritet samog sustava upravljanja ostaje nenarušen. Sustavom su odredene zadaće, odgovornosti i ovlaštenja za svakog pojedinca Laboratorija, a pravila ponašanja u svim djelatnostima navedena su u dokumentaciji sustava. Također, ovim je sustavom osigurano uvažavanje svih zakonskih odredbi, akreditacije, ovlaštenja i normi.
Znanstveno Istraživanje i razvoj su značajne djelatnosti Laboratorija od njegovog utemeljenja. Laboratorij je neprekidno od 1976. godine nositelj znanstveno istraživačkih projekata. Rezultati znanstveno istraživačkog rada objavljeni su u brojnim (nekoliko stotina) znanstvenim i stručnim časopisima, te u zbornicima radova međunarodnih i domaćih znanstvenih i stručnih skupova. Znanstveno istraživački projekti često su rezultirali i poboljšanjem određenih postupaka mjerenja, gdje posebice treba istaknuti sljedeće:
-izrada niza referentnih etalona hrapavosti (u suradnji s RIZ-om).
-izrada softvera i modifikacija uređaja za ispitivanje kružnosti.
-rekonstrukcija interferometra.
-izrada softvera i modifikacija interferncijskog mikroskopa.
-izrada sustava za umjeravnje preciznih mjernih skala.

FSB kvaliteta1

Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) je fakultet u sastavu Sveučilišta u Zagrebu. Jedan je od najcjenjenijih tehničkih fakulteta u Hrvatskoj. Današnji Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) je nasljednik Visoke tehničke škole osnovane 1919. i Tehničkoga fakulteta osnovanoga 1926. godine. Fakultet je osnovan kao nezavisna ustanova 1956. godine pod imenom Strojarsko-brodograđevni fakultet (SBF). U 1958. godini osnovana je Visoka tehnička škola za pogonske inženjere zbog potrebe za strojarskim inženjerima usmjerenim na tehnologiju i organizaciju proizvodnje, te na održavanje industrijskih postrojenja. Od 1961. godine, od kada se škola nalazi u sastavu Sveučilišta, djeluje pod nazivom Visoka tehnička škola. U 1967. godini Visoka tehnička škola integrira se sa Strojarsko-brodograđevnim fakultetom u Fakultet strojarstva i brodogradnje. Fakultet godišnje upisuje oko 450 studenata, dok ih godišnje diplomira oko 140. Preddiplomski studij, kojim se stječe akademski naslov sveučilišni prvostupnik inženjer strojarstva (univ. bacc. ing. mech.), traje 7 semestara, diplomski 3 semestra, a njegovim se završavanjem stječe akademski naslov magistar inženjer strojarstva (mag. ing. mech.). Po završetku diplomskog studija, student može nastaviti studirati na poslijediplomskom specijalističkom studiju koji traje 3 semestra ili na poslijediplomskom znanstvenom studiju koji traje 6 semestara.

Sveučilište u Zagrebu
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Zavod za kvalitetu
Ivana Lučića 5
10002 Zagreb

Više podataka o Zavodu za kvalitetu možete saznati na web stranici www.fsb.unizg.hr.


Izvor:FSB

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće