FSB Zavod za kvalitetu
- Detalji
- Kreirano Četvrtak, 04 Travanj 2013 17:22
- Hitovi: 7559
FSB - Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu održava kolegij Upravljanje kvalitetom unutar Zavoda za kvalitetu. Predstojnik Zavoda je Damir Markučić, unutar Zavoda djeluje Katedra za mjerenje i kontrolu, Laboratorij za precizna mjerenja dužina, Katedra za nerazorna ispitivanja i Laboratorij za nerazorna ispitivanja. Zavod za kvalitetu omogućava studentima ispunjavanje zahtjeva koji postavljaju suvremeni sustavi upravljanja kvalitetom kao što su ISO 9001, ISO 16949, 6 SIGMA, HACCP i drugi.
Katedra za mjerenje i kontrolu Zavoda za kvalitetu Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu organizira i provodi školovanje iz područja mjeriteljstva i kontrole već dugi niz godina. Znanja kojima će polaznici ovladati tijekom školovanja odgovor su na zahtjeve moderne proizvodnje, a posebice u djelokrugu aktivnosti kontrole kvalitete i stalnog poboljšavanja kvalitete proizvoda i proizvodnje. Tijekom školovanja sva će znanja biti praktično usvajana, pri čemu će se u velikoj mjeri koristiti iskustvo i praksa Katedre za mjerenje i kontrolu, a posebice Laboratorija za precizna mjerenja dužina (Nacionalni laboratorij za duljinu), koji je u sastavu Katedre. Temeljno školovanje se sastoji od seminara "M" (Mjerenje) i "K" (Kontrola kvalitete). Osim temeljnog školovanja pruža se mogućnost i za stjecanje specijalnih znanja pohađanjem seminara "S1" (Suvremene tolerancije), "S2" (Postupci procjenjivanja mjerne nesigurnosti) i "S3" (Umjeravanje mjerila duljine, kuta i hrapavosti). Seminari se održavaju na zahtjev tvrtki iz Hrvatske i regije.
Seminar M (Mjerenje)
sadrži temeljna poglavlje iz teorije i tehnike mjerenja, te pridruženih statističkih metoda. Seminar je namjenjen polaznicima koji u svojoj praksi provode mjerenja ili donose zaključke i odluke temeljem mjernih podataka. Teme: Odabrana poglavlja iz statistike, Temeljni pojmovi iz mjeriteljstva, Ponovljivost i obnovljivost rezultata mjerenja, Mjerna nesigurnost, Osiguravanje sljedivosti, Umjeravanje mjernih sredstava.
Seminar K (Kontrola kvalitete)
je drugi dio temeljnog školovanja i obuhvaća temeljne postavke i metode suvremene kontrole kvalitete. Za puno razumijevanje tema seminara nužno je da polaznici imaju dostatna znanja iz statistike, što se može osigurati pohađanjem seminara M. Teme: Temeljne postavke suvremene kontrole kvalitete, Metode izbora prioriteta, Planovi uzorkovanja, Kontrolne karte, Analiza sposobnosti procesa, Analiza mjernog sustava, Primjena SPC softvera.
Seminar S1 (Suvremene tolerancije)
omogućuje polaznicima usvajanje znanja iz područja suvremenog označavanja tolerancija. Posebice se obrađuje problematika tolerancija oblika i položaja, te statističko određivanje tolerancija. Teme: Suvremeno označavanje tolerancija, Statističke tolerancije, Tolernacije oblika i položaja, Ispitivanje hrapavosti površina, Ispitivanje pravocrtnosti i ravnosti, Ispitivanje kružnosti.
Seminar S2 (Postupci procjenjivanja mjerne nesgurnosti)
se isključivo bavi postupcima procjenjivanja mjerne nesigurnosti. Posebice uključuje postupak procjenjivanja mjernih nesigurnosti primjenom Monte Carlo simulacija, što je od 2004. godine preporučeno dodatkom GUM-a. Teme: GUM, Monte Carlo simulacije, Računalna podrška
Seminar S3 (Umjeravanje mjerila duljine, kuta i hrapavosti)
je namijenjen osposobljavanju polaznika za provođenje postupaka umjeravanja mjerila duljine, kuta i hrapavosti. Poželjno je da polaznici imaju temeljna znanja iz mjeriteljstva (Seminar M) Teme: Zahtjevi norme ISO 10012:2003, Postupci umjeravanja mjerila duljine, kuta i hrapavosti, Izbor postupaka umjeravanja/mjerila prema zahtjevima polaznika seminara.
Laboratorij za precizna mjerenja dužina
Laboratorija za precizna mjerenja dužina Fakulteta strojarstva i brodogradnje (LFSB). LFSB se sastoji od dvije međusobno povezane cjeline: Nacionalnog laboratorija za duljinu i Centra za umjeravanje SIT. Na stranicama se nalaze temeljni podaci o Laboratoriju - od povijesti Laboratorija do djelatnosti i novosti u istraživanjima i stručnom radu. Nadam se da ćete na našim stranicama naći informacije koje Vas zanimaju. Voditelj laboratorija je Prof. dr. sc. Vedran Mudronja. U Laboratoriju za precizna mjerenja dužina izgrađen je sustav upravljanja kvalitetom sukladno zahtjevima norme ISO/IEC 17025:2005. Sustav se svakodnevno primjenjuje u svim djelatnostima Laboratorija. Promjene unutar sustava kontinuirano se provode u cilju njegovog poboljšanja na način da integritet samog sustava upravljanja ostaje nenarušen. Sustavom su odredene zadaće, odgovornosti i ovlaštenja za svakog pojedinca Laboratorija, a pravila ponašanja u svim djelatnostima navedena su u dokumentaciji sustava. Također, ovim je sustavom osigurano uvažavanje svih zakonskih odredbi, akreditacije, ovlaštenja i normi.
Znanstveno Istraživanje i razvoj su značajne djelatnosti Laboratorija od njegovog utemeljenja. Laboratorij je neprekidno od 1976. godine nositelj znanstveno istraživačkih projekata. Rezultati znanstveno istraživačkog rada objavljeni su u brojnim (nekoliko stotina) znanstvenim i stručnim časopisima, te u zbornicima radova međunarodnih i domaćih znanstvenih i stručnih skupova. Znanstveno istraživački projekti često su rezultirali i poboljšanjem određenih postupaka mjerenja, gdje posebice treba istaknuti sljedeće:
-izrada niza referentnih etalona hrapavosti (u suradnji s RIZ-om).
-izrada softvera i modifikacija uređaja za ispitivanje kružnosti.
-rekonstrukcija interferometra.
-izrada softvera i modifikacija interferncijskog mikroskopa.
-izrada sustava za umjeravnje preciznih mjernih skala.
Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) je fakultet u sastavu Sveučilišta u Zagrebu. Jedan je od najcjenjenijih tehničkih fakulteta u Hrvatskoj. Današnji Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) je nasljednik Visoke tehničke škole osnovane 1919. i Tehničkoga fakulteta osnovanoga 1926. godine. Fakultet je osnovan kao nezavisna ustanova 1956. godine pod imenom Strojarsko-brodograđevni fakultet (SBF). U 1958. godini osnovana je Visoka tehnička škola za pogonske inženjere zbog potrebe za strojarskim inženjerima usmjerenim na tehnologiju i organizaciju proizvodnje, te na održavanje industrijskih postrojenja. Od 1961. godine, od kada se škola nalazi u sastavu Sveučilišta, djeluje pod nazivom Visoka tehnička škola. U 1967. godini Visoka tehnička škola integrira se sa Strojarsko-brodograđevnim fakultetom u Fakultet strojarstva i brodogradnje. Fakultet godišnje upisuje oko 450 studenata, dok ih godišnje diplomira oko 140. Preddiplomski studij, kojim se stječe akademski naslov sveučilišni prvostupnik inženjer strojarstva (univ. bacc. ing. mech.), traje 7 semestara, diplomski 3 semestra, a njegovim se završavanjem stječe akademski naslov magistar inženjer strojarstva (mag. ing. mech.). Po završetku diplomskog studija, student može nastaviti studirati na poslijediplomskom specijalističkom studiju koji traje 3 semestra ili na poslijediplomskom znanstvenom studiju koji traje 6 semestara.
Sveučilište u Zagrebu
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Zavod za kvalitetu
Ivana Lučića 5
10002 Zagreb
Više podataka o Zavodu za kvalitetu možete saznati na web stranici www.fsb.unizg.hr.
Izvor:FSB