Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

MLA/MRA sporazumi

mramla malaU međunarodnim okvirima međusobnih priznavanja rada institucija tehničke infrastrukture kvalitete razvijeni su sporazumi poznati kao MLA/MRA sporazumi. Ti sporazumi o međusobnom priznavanju su sporazumi kojima se više država dogovora o međusobnom prihvaćanju rezultata ocjenjivanja sukladnosti. MRA je kratica od Mutual Recognition Arrangement (''sporazum o uzajamnom priznavanju''), a MLA od Multilateral agreement, (''multilaterni (višestrani) dogovor''). Ti sporazumi razvijaju se u različitim područjima, a poznati su u područjima priznavanja akreditacijskih sustava (ILAC MRA, IAF MLA, EA MLA, itd.) i mjeriteljskih sustava (CIPM MRA). Takvi sporazumi su temelj za razvoj slobodnog protoka roba i usluga na globalnoj razini.

ILAC MRA
Globalni cilj ILAC sporazuma je razviti mrežu akreditiranih laboratorija i inspekcijskih tijela u čije se rezultate rada može pouzdati. Taj sporazum je tehnička osnova za olakšavanje međunarodne trgovine kroz promidžbu povjerenja i prihvaćanje akreditiranih rezultata laboratorija i inspekcijskih tijela u međunarodnim okvirima. Mnoge su prepreke u međunarodnoj trgovini koje je potrebno svladati da bi se ostvario međusobni protok roba i usluga, a sporazumom o uzajamnom priznavanju akreditacije laboratorija i inspekcijskih tijela, pogotovo za proizvode koji bi se morali ponovno ispitivati, ponovno umjeravati ili ponovno provjeravati nakon uvoza iz jedne u drugu državu, upravo se olakšava ovakva trgovina budući da se uklanjaju spomenute tehničke prepreke.
ILAC je međunarodno tijelo koje okuplja akreditacijske organizacije (regionalne i nacionalne) kako bi se ostvarilo međusobno povjerenje u njihov rad. To povjerenje se formalno dokazuje potpisivanjem ILAC MRA sporazuma nakon što se utvrdilo da je akreditacijska organizacija ispunila postavljenje zahtjeve za stjecanje statusa ILAC MRA potpisnika. ILAC MRA je ugovor kojeg potpisuju akreditacijska tijela širom svijeta o međusobnom priznavanju ekvivalentnosti sustava akreditacije, a time i prihvaćanju akreditiranih potvrda o umjeravanju i ispitnih izvještaja.
Osnovni elementi za uspostavu povjerenja unutar ILAC-a, kojima se osigurava usklađenost sa zahtjevima s ciljem uspostave i održavanja međusobnog povjerenja u tehničku osposobljenost ILAC-ovih članica i njihovih akreditiranih laboratorija i inspekcijskih tijela, su sljedeći:
-    razmjena informacija o razvoju i radu akreditacijskih shema
-    sudjelovanje u radu i donošenju odluka na ILAC-ovoj Glavnoj skupštini i u ILAC-ovim Odborima
-    sudjelovanje u međunarodnim programima međulaboratorijskih usporedbi i ispitivanja sposobnosti
-    sudjelovanje u radu ILAC-ovih ekspertnih i radnih skupina s ciljem razmatranja problematike vezane za ispitivanja, umjeravanja i inspekcije u raznim tehničkim područjima
-    vrednovanje i ponovno vrednovanje kandidata i potpisnika ILAC sporazuma
-    praćenje ocjenjivanja laboratorija i inspekcijskih tijela kandidata i potpisnika ILAC sporazuma kako bi se utvrdila sukladnost sa zahtjevima ISO/IEC 17025, ISO 15189 ili ISO/IEC 17020
-    povjerenje u mjeriteljske institucije koje osiguravaju mjeriteljsku sljedivost.
ILAC pruža infrastrukturu koja podupire dokazivanje osposobljenosti i ekvivalentnosti ispitnih (uključivši i medicinske) laboratorija, umjernih laboratorija i inspekcijskih tijela koji svojim uslugama pospješuju međunarodnu trgovinu robama i uslugama.
ILAC MRA temelji se na dokumentima ILAC-P4:03/2012, ILAC Mutual Recognition Arrangement: Policy Statement i ILAC-P5:11/2011, ILAC Mutual Recognition Arrangement, a koji su dostupni na ILAC-ovim internetskim stranicama.
Način pozivanja na status potpisnika ILAC MRA sporazuma ili tijela akreditiranog od ILAC MRA potpisnika utvrđen je u dokumentu ILAC P8:12/2012 ILAC Mutual Recognition Arrangement (Arrangement): Supplementary Requirements and Guidelines for the Use of Accreditation Symbols and for Claims of Accreditation Status by Accredited Laboratories and Inpection Bodies.

ILAC MRA


IAF MLA
IAF je međunarodni forum koji okuplja akreditacijska tijela širom svijeta koja akreditiraju certifikacijska tijela. Dok ILAC razvija međunarodnu mrežu laboratorija i inspekcijskih tijela, isti zadatak ima IAF za certifikacijska tijela. Kako je ILAC MRA ugovor kojeg potpisuju akreditacijska tijela širom svijeta o međusobnom priznavanju ekvivalentnosti sustava akreditacije, a time i prihvaćanju akreditiranih potvrda o umjeravanju i ispitnih izvještaja, IAF MLA odnosi se na prihvaćanje i priznavanje akreditiranih certifikata.
IAF MLA sporazum temelji se na dokumentima IAF ML 3:2012, Guidance for responding to Inquiries on Multilateral Recognition Arrangement (MLA) Signatory Equivalence and on the acceptance of certification documents i IAF ML 4:2012, MLA Policies and Procedures for a Multilateral Recognition Arrangement (MLA) on the Level of Single Accreditation Bodies and on the Level of Regional Groups.
Način pozivanja na status potpisnika IAF MLA sporazuma ili tijela akreditiranog od IAF MLA potpisnika utvrđen je u dokumentu IAF ML 2:2011, General Principles on Use of the IAF MLA Mark.
Dokumenti su dostupni na IAF-ovim internetskim stranicama.

IAF MLA Mark

EA MLA
Članice EA međusobno potpisuju i održavaju EA MLA sporazum. EA MLA  je ugovor kojeg potpisuju akreditacijska tijela članice EA o međusobnom priznavanju ekvivalentnosti akreditacijskih sustava, a time i prihvaćanju akreditiranih certifikacija, inspekcija, potvrda o umjeravanju i ispitnih izvještaja širom Europe. EA MLA daje okvir za ostvarenje cilja – 'jednom akreditirano, svuda prihvaćeno'.
Područje EA MLA obuhvaća akreditaciju ispitnih i umjernih laboratorija, inspekcijskih tijela, certifikacijskih tijela za certificiranje sustava upravljanja kvalitetom, sustava upravljanja okolišem, osoblja, proizvoda, procesa i usluga, a u skoroj budućnosti obuhvatit će akreditaciju organizatora ispitivanja sposobnosti te proizvođača referentnih materijala.
Prema Uredbi EU 765/2008, koja se odnosi na određivanje zahtjeva za akreditaciju i nadzor nad tržištem prilikom stavljanja proizvoda na tržište, nacionalna akreditacijska tijela potpisnice EA MLA sporazuma međusobno ne ulaze u teritorijalno područje jedni drugih za aktivnosti koje obuhvaća EA MLA sporazum. Prekogranične akreditacije moguće su unutar okvira kojeg propisuju politika i pravila EA.
EA MLA sporazum temelji se na dokumentima EA-1/06 A:2009, EA Multilateral Agreement i  EA/INF-04:2012, EA Statement on Equivalence to be used by the EA MLA signatories.
Akreditacijska tijela kao i njihova akreditirana tijela mogu se na odgovarajući način pozivati na EA MLA sporazum za područja njihovog rada kojeg obuhvaća taj sporazum. Način pozivanja na status potpisnika EA MLA sporazuma ili tijela akreditiranog od EA MLA potpisnika utvrđen je u dokumentu EA-3/01 M:2012, EA Condition for the Use of Accreditation Symbols, Text Reference to Accreditation and Reference to EA MLA Status.
Dokumenti su dostupni na EA-ovim internetskim stranicama.

EAMLA
CIPM MRA
Međunarodni odbor za utege i mjere (“Comité International des Poids et Mesures”, CIPM) je odbor koji surađuje s međunarodnim mjeriteljskim organizacijama, kao i s nacionalnim mjeriteljskim institutima. CIPM MRA sporazum ostvaruje se između nacionalnih mjeriteljskih instituta s ciljem uspostavljanja stupnja jednakosti nacionalnih etalona te na priznavanje potvrda o umjeravanju i mjerenju koje izdaju nacionalni mjeriteljski instituti.
Ciljevi CIPM MRA su:
-    uspostavljanje istovrijednosti nacionalnih mjernih etalona
-    osiguravanje međusobnog priznavanja potvrda o umjeravanju i mjerenju koje izdaju nacionalni mjeriteljski instituti
-    osiguravanje sigurnog temelja vladama i drugim stranama za šire sporazume koji se odnose na međunarodnu trgovinu, komercijalu i poslove u zakonskom uređivanju.
Više o CIPM MRA i dokumentima na kojima se temelji možete pronaći ovdje.

CIPM MRA logo

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće