Akreditacija postupka uzorkovanja
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 24 Ožujak 2014 06:59
- Hitovi: 5169
Uzorkovanje je određeni postupak pri kojemu se za ispitivanje dijela tvari, materijala ili proizvoda uzima reprezentativni uzorak cjeline. Rezultati ispitivanja nekog materijala ili proizvoda jako ovise o uzorkovanju.
Metode uzorkovanja materijala ponekad su objavljene kao samostalne metode, a ponekad su dio neke metode ispitivanja. U svakom slučaju, uzorkovanje je radnja koja se može akreditirati prema HRN EN ISO/IEC 17025, ako se tijelo akreditira kao laboratorij, ili prema HRN EN ISO/IEC 17020, ako se tijelo akreditira kao inspekcijsko tijelo. U kojem obliku će neko tijelo akreditirati, ovisi o potrebama tržišta na kojem se provodi uzorkovanje.
Hrvatska akreditacijska agencija (HAA) kao nacionalno akreditacijsko tijelo provodi akreditaciju postupaka uzorkovanja opisanih u međunarodnim normama i hrvatskim normama za uzorkovanje. To znači, da se laboratorij ili inspekcijsko tijelo ne mogu akreditirati za vlastitu metodu uzorkovanja koju osmisli sam laboratorij ili inspekcijsko tijelo, kao što je slučaj s ispitnim metodama ili postupcima inspekcije. Međutim, nijedan laboratorij ili inspekcijsko tijelo ne mogu se akreditirati za uzorkovanje ukoliko ne provode bar jedno ispitivanje na uzorkovanom proizvodu. Drugim riječima, nijedan laboratorij ili inspekcijsko tijelo ne mogu se akreditirati samo za postupak uzorkovanja. Uz postupak uzorkovanja laboratorij još mora akreditirati se za određena ispitivanja na tom uzorku, a inspekcijsko tijelo za postupke inspekcije tog proizvoda.
Nadalje, ukoliko neka metoda ispitivanja u sebi sadrži i postupak uzorkovanja, tad se ista metoda ne može akreditirati kao ispitna metoda bez uzorkovanja, nego se akreditira i postupak uzorkovanja i postupak ispitivanja. Tamo gdje normirana metoda obuhvaća i postupak uzorkovanja, tada se ta metoda akreditira kao cjelovita metoda, ne može se izuzeti postupak uzorkovanja niti postupak ispitivanja jer se u tom slučaju uzorkovanje smatra dijelom ispitivanja.
Zahtjevi za uzorkovanje detaljno su navedeni u točki 5.7 norme HRN EN ISO/IEC 17025, gdje se jasno navodi da mora imati plan uzorkovanja i postupke za uzorkovanje kad provodi uzorkovanje tvari, materijala ili proizvoda. Plan uzorkovanja i postupak uzorkovanja moraju biti dostupni na mjestu gdje se uzorkovanje provodi. Planovi uzorkovanja moraju se kad god je to opravdano temeljiti na prikladnim statističkim metodama. Proces uzorkovanja mora se usmjeriti na čimbenike kojima treba upravljati da bi se osigurala valjanost rezultata. Zapisi o uzorkovanju moraju obuhvatiti:
- upotrijebljeni postupak uzorkovanja
- osobe koje su provele uzorkovanje
- okolišne uvjete (gdje je to bitno)
- zapise o mjestu uzorkovanja (dijagrami, skice ili slično).
Kao i kod ispitivanja, tako je i za uzorkovanje potrebno procijeniti mjernu nesigurnost uzorkovanja. Mjerne nesigurnosti uzorkovanja puno su veće od mjernih nesigurnosti uzorkovanja, budući da je postupak dobivanja reprezentativnog uzorka najčešće jako složen. Jedan od dokumenata koji opisuje kako procijeniti mjernu nesigurnost koja proizlazi iz uzorkovanja je EURACHEMOV vodič Measurement uncertainty arising from sampling.
Pravila HAA o uzrokovanju govore još i sljedeće:
Laboratorijska ispitivanja mogu se provesti na uzorcima koje nije uzorkovao sam laboratorij, tj. na „dostavljenim“ uzorcima. Uzorak može dostaviti kupac. Kupac može biti dio iste organizacije, npr. drugog odjela, odsjeka, itd. ili može biti druga pravna osoba. U oba slučaja, kad laboratorij ispituje dostavljene uzorke, na ispitnom izvještaju mora biti jasno naznačeno da je uzorak dostavljen, tko ga je dostavio, datum (i vrijeme ukoliko je značajno) dostave i datum (i vrijeme ukoliko je značajno) uzorkovanja, itd. Od laboratorija se zahtijeva da čuva zapise o uzorcima. Sljedivost zapisa o uzorcima predmet je ocjene u laboratoriju.
Vrlo dobar vodič o načelima akreditacije uzorkovanja prema HRN EN ISO/IEC 17025 ili HRN EN ISO/IEC 17020 može se naći na internetskim stranicama irskog akreditacijskog tijela (INAB).
Izvor: HAA