Certificiranje sustava upravljanja
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 24 Srpanj 2013 19:31
- Hitovi: 5036
Certifikacijska tijela su organizacije koje provode postupak certifikacije, što znači neovisni audit sustava upravljanja, proizvoda, procesa, usluga ili osoblja u skladu sa zahtjevima odgovarajuće specifikacije, definiranim u obliku norme ili normativnog dokumenta. Norme prema kojima se provode certifikacijski postupci najčešće su javno dostupne i međunarodno priznate. Certifikacijska tijela, da bi bila prepoznata kao osposobljena tijela, mogu se akreditirati prema za to određenim specifikacijama (normama). Akreditacijski certifikat je potvrda da je certifikacijsko tijelo osposobljeno provoditi postupke certificiranja u području akreditacije u kojem je dokazalo svoju osposobljenost.
Certifikacijska tijela su tijela koja provode certifikaciju sustava upravljanja, proizvoda, procesa, usluga ili osoblja. S obzirom na to, razlikuju se:
a) certifikacijska tijela za certificiranje sustava upravljanja
b) certifikacijska tijela za certificiranje proizvoda, procesa i usluga
c) certifikacijska tijela za certificiranje osoblja
Audite provode osposobljeni auditori, koji moraju biti kvalificirani i licencirani za te djelatnosti. U međunarodnim okvirima licenciranje auditora je proces koji provode organizacije: IRCA, EOQ i RAB-QSA. Tako licencirani auditori imaju člansku karticu koja dokazuje njihove kvalifikacije, vještine i znanja.
Certifikacijska tijela za certificiranje sustava upravljanja su tijela za ocjenjivanje sukladnosti koja provode certificiranja sustava upravljanja, a svoju osposobljenost dokazuju radom u skladu sa zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17021, Ocjenjivanje sukladnosti – Zahtjevi za tijela koja provode audit i certifikaciju sustava upravljanja, prema kojoj se mogu akreditirati.
Sustavi upravljanja mogu se certificirati prema različitim normama, ovisno za koju su primjenu namijenjeni. Sljedeća tablica navodi neke certifikacijske sheme prema određenim međunarodni priznatim normama, a za provedbu kojih se certifikacijska tijela mogu akreditirati.
Posebnu certifikacijsku shemu čini EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) uredba, punim nazivom ''Uredba (EU) br. 1221/2009 Europskog parlamenta i vijeća od 25. studenog 2009. o dobrovoljnom sudjelovanju organizacija u sustavu Zajednice za upravljanje okolišem i ispitivanje'' dobrovoljna je shema namijenjena svim javnim ili privatnim organizacijama koje žele procijeniti, uspostaviti, održavati i poboljšati svoj sustav upravljanja okolišem te o tome transparentno informirati sve potencijalno zainteresirane strane. Iako se EMAS uredba temelji na sustavu upravljanja okolišem prema normi HRN EN ISO 14001, ona se u nekim elementima bitno razlikuje od nje.