Sigurnost strojeva
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 20 Svibanj 2013 19:18
- Hitovi: 4467
Sigurnost strojeva koji dolaze na tržište Europske unije od velike je važnosti za sve članice u kojima se proizvode ili uvoze različiti strojevi. Sigurnost strojeva propisuje Direktiva o sigurnosti strojeva – MD (98/37/EC i 2006/42/EC). Spada u direktivu Novog pristupa čija je namjena ostvariti jednake uvjete za konstruiranje, izradu i slobodan protok samo sigurnih strojeva. Proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik može na tržište i/ili u uporabu stavljati samo strojeve koji ne ugrožavaju zdravlje ili sigurnost ljudi.
Stroj je sklop povezanih dijelova ili komponenata od kojih je barem jedna pokretna, s odgovarajućim pokretačima, upravljačkim i energetskim krugovima itd., koje su međusobno spojene za neku posebnu primjenu, posebno za preradu, obradu, premještanje ili pakiranje materijala.
Sigurnost strojeva odnosi se na smanjivanje mehaničkih i električkih rizika, zaštita od požara i eksplozije, zaštita od buke, ergonomski zahtjevi, sigurnost kod kretanja strojeva i dizanje tereta itd. Strojevi koji imaju CE oznaku sukladnosti i Izjavu o sukladnosti mogu se stavljati na tržište. Proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik, kako bi potvrdili sukladnost stroja mora provesti postupak ocjenjivanja sukladnosti.
Provedbu ocjenjivanja sukladnosti za stavljanje strojeva na tržište mogu obavljati tijela za ocjenjivanje sukladnosti na temelju rješenja ministra nadležnog za gospodarstvo i akreditiranja od nacionalnog akreditacijskog tijela.
Tijela za ocjenjivanje sukladnosti moraju zadovoljavati propisane kriterije:
– odgovarajuću stručnu i profesionalnu osposobljenost,
– zadovoljavajuće poznavanje zahtjeva za ispitivanja koja provodi, te odgovarajuće iskustvo na takvim ispitivanjima,
– sposobnost potrebnu za izdavanje certifikata, zapisa i izvještaja koji dokazuju da su ispitivanja provedena,
- nepristranost osoblja,
- tijelo mora sklopiti ugovor o osiguranju od odgovornosti.
Tijelo, odgovorna osoba i osoblje odgovorno za provođenje postupaka ocjenjivanja sukladnosti ne mogu biti konstruktor, izrađivač, dobavljač ili proizvođač strojeva nad kojima tijela obavljaju propisane postupke ocjenjivanja sukladnosti, niti ovlašteni predstavnik bilo koje od tih stranaka. Ne mogu sudjelovati u projektiranju, izgradnji, marketingu ili održavanju strojeva niti izravno niti kao ovlašteni predstavnici. To ne isključuje mogućnost razmjena tehničkih obavijesti između proizvođača strojeva i tijela za ocjenjivanje sukladnosti.
Proizvođač strojeva ili njegov ovlašteni predstavnik moraju osigurati da je napravljena ocjena rizika, kako bi odredio zdravstvene i sigurnosne zahtjeve koji se primjenjuju na strojeve. Strojevi moraju biti konstruirani i izrađeni uzimajući u obzir provedenu ocjenu rizika.
Sa učestalim gore navedenim procjenama rizika i smanjenjem rizika proizvođač ili njegov ovlašteni predstavnik mora:
– odrediti ograničenja stroja, koja uključuju njegovu namjenu i bilo koju razumno predvidivu nepravilnu uporabu
– utvrditi opasnosti koje strojevi mogu uzrokovati, kao i s njima povezane opasne situacije
– procjeniti rizike, te mogućnosti njihovog nastajanja, uzimajući u obzir ozbiljnost mogućih ozljeda ili oštećenja zdravlja.
Strojevi moraju biti tako konstruirani i izrađeni da budu prikladni za svoju namjenu, te da se njima može upravljati, da ih se može podešavati i održavati, bez izlaganja osoba riziku tijekom obavljanja tih radnji, u skladu s predvidivim uvjetima, uzimajući u obzir i svaku razumno predvidivu nepravilnu uporabu. Cilj poduzetih mjera mora biti otklanjanje svakog rizika za predviđeno vrijeme trajanja stroja, uključujući i faze prijevoza, sklapanja, rastavljanja, rashodovanja i odlaganja.
Strojevi i njihove komponente i priključci moraju biti dostatno stabilni kako bi se izbjeglo prevrtanje, padanje ili nekontrolirano kretanje tijekom prijevoza, sklapanja, rasklapanja te bilo koje druge djelatnosti koja uključuje te strojeve.
Strojevi u proizvodnji hrane, strojevi za proizvodnju kozmetičkih i farmaceutskih proizvoda, prijenosni ručni i/ili ručno upravljani strojevi, prijenosni strojevi za pričvršćivanje i drugi strojevi za utiskivanje, strojevi za obradu drva i materijala sa sličnim fizikalnim karakteristikama i strojevi koji se koriste za primjenu pesticida moraju zadovoljiti sve bitne zdravstvene i sigurnosne zahtjeve. Strojevi namijenjeni za korištenje u prehrambenoj industriji ili proizvodnji kozmetičkih ili farmaceutskih proizvoda moraju se konstruirati i izraditi na način da se izbjegne bilo kakav rizik od infekcije, bolesti ili zaraze.
Više podataka o sigurnosti strojeva možete saznati na web stranici www.mingo.hr.