Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Pravo uporabe znaka “Hrvatska kvaliteta“ i "Izvorno hrvatsko"

hgkkvalizvoZnakovi vizualnog označavanja hrvatskih proizvoda i usluga “Hrvatska kvaliteta“ i "Izvorno hrvatsko" namijenjeni su poticanju razvoja domaće proizvodnje, podizanju razine kvalitete hrvatskih proizvoda, proizvodnih tehnologija i usluga, poticanju stvaralaštva, kreativnosti, izvornosti, razvojno-istraživačkog rada, inovacija i invencije, te promociji hrvatske države i stvaranju hrvatskog identiteta na svjetskom tržištu. U ovom članku se opisuju osnovni koraci stjecanja prava na uporabu navedenih znakova na temelju Pravilnika o znakovima vizualnog označavanja hrvatskih proizvoda i usluga kojeg je propisala Hrvatska gospodarska komora.

Pravo uporabe znaka “Hrvatska kvaliteta” dodjeljuje se proizvodima i uslugama koji/e posjeduju natprosječnu kvalitetu i koji su proizvedeni na području Republike Hrvatske, odnosno uslugama koje se pružaju na području RH. Pravo uporabe znaka “Izvorno hrvatsko” dodjeljuje se proizvodima i uslugama koji/e posjeduju natprosječnu kvalitetu, najmanje kao proizvodi ili usluge na razini "Hrvatske kvalitete", a nastali/e su kao rezultat hrvatske tradicije, razvojno-istraživačkog rada, inovacije i invencije.

Natprosječno kvalitetnim proizvodom ili uslugom smatra se onaj proizvod ili usluga koji/a svojim ukupnim svojstvima može zadovoljiti izražene ili pretpostavljene potrebe korisnika i zahtjeve utvrđene u normama ili specifikacijama, kojima se osigurava viša razina kvalitete od one koja je utvrđena zakonskim propisima koji se odnose na proizvod ili uslugu. Viša razina kvalitete mora biti mjerljiva. Proizvod treba biti izrađen od visoko-vrijednih i ekološki prihvatljivih materijala, te se odlikovati boljom funkcionalnošću, boljom uporabnom vrijednošću, prepoznatljivošću, suvremenim dizajnom i dugotrajnošću. Usluga treba biti pouzdana, imati povjerenje korisnika, biti prepoznatljiva i dostupna, te se pružati u uvjetima i okruženju koji osiguravaju višu razinu kvalitete.

Sustav vizualnog označavanja hrvatskih proizvoda čine:
Savjet projekta vizualnog označavanja hrvatskih proizvoda
Savjet odlučuje o dodjeli i oduzimanju prava uporabe znaka, utvrđuje popise stručnjaka za članove tehničkih komisija za pojedine proizvode i usluge, imenuje predsjednike i dopredsjednike tehničkih komisija, odlučuje koji će se laboratoriji uvrstiti u Registar ispitnih laboratorija, utvrđuje iznos koji treba uplatiti za pokriće troškova rješavanja zahtjeva u postupku dodjele ili produženja prava uporabe znaka, utvrđuje naknadu za pravo uporabe znaka (licenca) i naknadu za rad članova tehničkih komisija.

Centar za kvalitetu
Centar za kvalitetu Centar prima zahtjev za dodjelu prava uporabe znaka, obavlja operativne poslove za Savjet i tehničke komisije u postupku rješavanja zahtjeva i dodjele prava uporabe znakova, vodi registre znakova i ispitnih laboratorija. Centar za kvalitetu, po potrebi, organizira konzultativne sastanke stručnjaka uvrštenih u popise stručnjaka za određene proizvode ili usluge, u cilju zauzimanja zajedničkih stavova o kriterijima za rješavanje zahtjeva, načinu rada tehničkih komisija i drugim pitanjima od značaja za dodjelu prava uporabe znaka.
 
Tehničke komisije za pojedine grupe proizvoda ili usluga
Tehničke komisije su povremena radna tijela Savjeta za rješavanje stručnih poslova, određivanje potrebnih ispitivanja i provjera, te izradbu stručnog mišljenja kao podloge za izdavanje ili odbijanje zahtjeva za dodjelu prava uporabe znaka. Predsjednik tehničke komisije, a u slučaju njegove odsutnosti ili spriječenosti, dopredsjednik, imenuje s popisa stručnjaka članove tehničkih komisija za pojedine proizvode ili usluge. O sastavu tehničke komisije obavještava se podnositelj zahtjeva. Tehnička komisija s predsjednikom ima pet članova od kojih obvezno moraju biti dva stručnjaka iz područja kojem pripada proizvod ili usluga koji su u postupku rješavanja, jedan stručnjak iz područja marketinga odnosno dizajna i jedan stručnjak iz područja osiguravanja kvalitete.

Podnositelj Zahtjeva za dodjelu prava uporabe znaka prilaže slijedećau dokumentaciju:
-izvod iz trgovačkog ili obrtnog registra za podnositelja zahtjeva;
-izjava podnositelja zahtjeva o hrvatskom podrijetlu robe (za proizvode);
-rješenja, potvrde, izvještaji o ispitivanju, certifikati ili drugi potvrdni dokumenti o zadovoljavanju zakonskih odrednica koje se odnose na proizvod ili uslugu;
-tehnička dokumentacija proizvoda ili usluge, promidžbeni materijali i druga dokumentacija za jednoznačnu i pouzdanu identifikaciju proizvoda ili usluge;
-certifikati ili drugi dokumenti o uvedenom sustavu osiguravanja kvalitete, odnosno sustavu upravljanja kvalitetom;
-dokumentacija o proizvodu ili usluzi s kojom podnositelj zahtjeva raspolaže, a koja se odnosi na dokazivanje i/ili podupiranje dokaza o natprosječnoj kvaliteti proizvoda ili usluge;
-kratki opis djelovanja, povijesti i drugih podataka o podnositelju zahtjeva;
-dokaz o uplaćenom iznosu za pokriće troškova rješavanja zahtjeva u postupku dodjele znaka.

Po primitku zahtjeva Centar provjerava da li je zahtjev podnesen u skladu s ovim Pravilnikom. Ukoliko utvrdi da zahtjev nije potpun, zatražit će da podnositelj dopuni zahtjev. Ispravno podneseni zahtjev Centar, s pripadajućom dokumentacijom, dostavlja tehničkoj komisiji, koja je nadležna za njegovo rješavanje. Ukoliko zbog nepotpune dokumentacije tehnička komisija odluči da je potrebno obaviti ispitivanje proizvoda utvrdit će svojstva koja treba ispitati i odrediti gdje se ispitivanje treba obaviti. Tehnička komisija obavijestit će o toj odluci podnositelja zahtjeva, koji je dužan proizvod dati na ispitivanje. Izvještaj o ispitivanju proizvoda mora sadržavati podatke sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025. Izvještaj o ispitivanju proizvoda podnositelj zahtjeva predaje Centru koji ga prosljeđuje tehničkoj komisiji.

Tehnička komisija dostavlja Centru stručno mišljenje s izjavom o podobnosti proizvoda ili usluge za dodjelu prava uporabe znaka. Tehnička komisija temelji stručno mišljenje na primljenoj dokumentaciji, pregledu proizvodnje ili pregledu pružanja usluge, vlastitom stručnom stavu, te na rezultatima ispitivanja proizvoda ili usluga, ako je takovo ispitivanje potrebno i provedeno.

Ako su ispunjeni svi uvjeti Savjet, na prijedlog tehničke komisije, donosi odluku o dodjeli prava uporabe znaka za proizvod ili uslugu za koji/u je zahtjev podnesen. O zahtjevu za dodjelu prava uporabe znaka, koji Savjet odbije, Centar obavještava podnositelja zahtjeva, uz tehničko obrazloženje.

Pravo uporabe znaka stječe se ugovorom, koji na osnovu odluke Savjeta o pravu uporabe znaka, sklapaju Hrvatska gospodarska komora i korisnik znaka na vrijeme od tri godine. Potpisom ugovora o pravu uporabe znaka korisnik znaka preuzima sva prava i obveze. U tijeku važenja ugovora korisnik znaka dužan je svake godine, najmanje 60 dana prije dana koji odgovara datumu sklapanja ugovora, dostaviti Centru potvrdu o uplati naknade za narednih dvanaest mjeseci. U protivnom ugovor prestaje važiti s danom do kojeg je godišnja naknada plaćena.

Centar za kvalitetu vodi Registar znakova u koji se upisuju podaci o poslovnom subjektu i podaci o proizvodima ili uslugama kojima su znakovi dodijeljeni, a za koje su sklopljeni ugovori. U Registar znakova upisuje se i prestanak prava uporabe znakova. Centar za kvalitetuje dužan, na zahtjev zainteresiranih, omogućiti uvid u  Registar znakova, koji sadrži opće dostupne podatke.

Više podataka o oznakama “Hrvatska kvaliteta“ i "Izvorno hrvatsko" možete saznati na web stranici www2.hgk.hr.

hgk2

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće