Kako napisati poglavlje Kontrola kvalitete u projektima
- Detalji
- Kreirano Petak, 10 Travanj 2015 07:58
- Hitovi: 3562
U organizaciji Hrvatske komore inženjera elektrotehnike održat će se predavanje "Kako napisati poglavlje Kontrola kvalitete u projektima" dana 16. 04. 2015. u Zagrebu, Poslovni toranj Chromos, Ulica grada Vukovara 271. Izgradnja elektroenergetskih objekata, zbog svoje kompleksnosti, trajanja i opsega angažiranih sredstava, zahtjeva sustavni pristup osiguravanju kvalitete u svim fazama, od izrade idejnog projekta pa do završnih radova montaže i puštanja u pogon kao i kasnijeg održavanja samog postrojenja.
Projektantu i ostalim sudionicima u gradnji stoje na raspolaganju razni dokazi sigurnosti i kvalitete ugrađene opreme i izvedenih radova, kao što su proračuni, izvještaji o ispitivanjima, izjave u sukladnosti, certifikati i slično, ali niti jedan taj dokaz kvalitete sam po sebi nije dovoljan. On ima svoju vrijednost i snagu tek kad je odgovarajuće uklopljen u cijeli sustav. U tom smislu preporuča se izrada detaljnih planova kvalitete kojima bi se obuhvatio cijeli proces izgradnje elektroenergetskih objekata, sve opreme koja se ugrađuje i svih radova koji se pri tome izvode. Zbog dugog prijelaznog perioda u tehničkom zakonodavstvu u kojem se Republika Hrvatska nalazila, prilagođavanja zakonodavstvu EU i relativno kratkom vremenu tijekom kojeg je punopravna članica EU, znanja koja se očekuju od projektanata, investitora, nadzornih inženjera i ostalih sudionika u gradnji kao i odgovornosti koje im se dodjeljuju, znatno su veće nego što bi bile u već stabiliziranom i uhodanom sustavu. Predavanje daje uvid u zakonsku obavezu projektanta da u projektu obradi i pitanje osiguranja i kontrole kvalitete i razloge za to, uvid u cjelokupnu infrastrukturu kvalitete kakva je uspostavljena u Hrvatskoj i u EU te elementi osiguranja kvalitete koji bi trebali biti sastavni dio svakog projekta.
O predavaču
Olga Štajdohar-Pađen, dipl. ing. elektrotehnike, univ. spec mech, zaposlena u Institutu za elektroprivredu i energetiku d.d. gdje između ostalog radi i na poslovima nadzora osiguranja i kontrole kvalitete kod izgradnje elektroenergetskih objekata. Od samih početaka, sudjelovala je u pripremi za akreditaciju VN laboratorija, prvog akreditiranog laboratorija u Hrvatskoj koji je akreditirala Hrvatska akreditacijska agencija. Vodeći je auditor za normu ISO 9001 i ima praktično iskustvo u auditiranju niza hrvatskih tvrtki. Radi i kao vanjski prosuditelj kvalitete na visokim učilištima za Agenciju za znanost i visoko obrazovanje. Autor je brojnih stručnih članaka vezano uz upravljanje kvalitetom i laboratorijsku praksu, sudjeluje u domaćim i međunarodnim konferencijama vezano uz kvalitetu i laboratorije, kao organizator i kao pozvani predavač. Osmišljava seminare s temama iz upravljanja kvalitetom i akreditacije laboratorija te je ujedno predavač na njima. Autor je knjige Plivati s ISO-om i ostati živ – Što je kvaliteta i kako njome upravljati u poslovnom i privatnom životu objavljene 2009. godine. Ovlašteni je inženjer i član Hrvatske komore inženjera elektrotehnike od 2000. godine, aktivni je član tehničkih odbora pri Hrvatskom zavodu za norme, član Hrvatskog društva za kvalitetu i član udruge Hrvatski laboratoriji CROLAB. U sklopu poslijediplomskog specijalističkog studija Industrijskog inženjerstva i menadžmenta na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu izradila je i 2011. godine obranila završni rad na temu „Elementi osiguranja kvalitete kod izgradnje elektroenergetskih objekata“.
Obrazac prijave za sudjelovanje na stručnom skupu možete preuzeti ovdje.
Prijave možete slati na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili na fax: 01/5508-441.
Više podataka možete saznati na internetskoj stranici www.hkie.hr.
Izvor:HKIE