Kvaliteta u tekstilnoj industriji
- Detalji
- Kreirano Subota, 17 Studeni 2012 18:55
- Hitovi: 9731
Tekstilni proizvod je svaka sirovina, poluproizvod ili gotovi proizvod, djelomično ili u cijelosti ručno izrađen proizvod, te djelomično ili potpuno izrađen konfekcijski proizvod koji se sastoji isključivo od tekstilnih vlakana, bez obzira na primijenjeni postupak miješanja ili sastavljanja. Tekstilna industrija je industrija koja se bavi proizvodnjom prediva, tkanina i konačnih proizvoda od tekstila, od prirodnih materijala poput vune, pamuka ili svile, ili umjetnih materijala. Za tekstilnu industriju je osobito važna kvaliteta poslovanja, kvaliteta opreme i strojeva, kvaliteta obrazovanja i obučavanja zaposlenika i na kraju kvaliteta proizvoda koji se proizvode.
Da bi se to sve postiglo potrebno je zadovoljavati zakonske propise Europske unije, nacionalne propise i uspostaviti sustav upravljanja kvalitetom.
U Republici Hrvatskoj postoji niz propisa iz područja tekstilne industrije, a to su:
-Pravilnik o sirovinskom sastavu i nazivima tekstila (NN 41/10)
-Pravilnik o određenim metodama kvantitavine analize dvokomponentnih mješavina tekstilnih vlakana (NN 41/10)
-Pravilnik o metodama kvantitativne analize trokomponentnih mješavina tekstilnih vlakana (NN 41/10)
-Pravilnik o označavanju materijala glavnih dijelova obuće namijenjene prodaji potrošaču (NN 41/10)
-Zakon o državnim potporama (NN 140/05; 49/11)
-Uredba o državnim potporama (NN 50/06)
Osim pridržavanja propisa za tekstilnu industriju je važno uspostavljanje sustava kvalitete prema normi ISO 9001. Prednosti uspostavljanja sustava kvalitete prema ISO 9001 u tekstilnoj industriji su u uspostavljanju, dokumentiranju, primijenjivanju i održavanju sustava upravljanja kvalitetom i neprekidno poboljšavanje njegove učinkovitosti.
Veliku važnost ima uprava organizacije koja se bavi proizvodnjom tekstilnih proizvoda. Uprava mora ponuditi dokaze oprijedjeljenosti za razvoj i primjenu sustava upravljanja kvalitetom. Uprava mora obavještavati svoju organizaciju o ispunjavanju zahtjeva kupaca, uspostaviti politike kvalitete, osigurati uspostavljanje ciljeve kvalitete, provoditi preispitivanja upravljanja i osigurati dostupnost resursa. Uprava mora osigurati da su zahtjevi kupca utvrđeni i ispunjeni. Uprava mora osigurati da politika kvalitete bude primjerena svrsi organizacije, da uključuje opredjeljenost za ispunjavanje zahtjeva i neprekidno poboljšavanje, osigurava okvir za uspostavljanje i preispitivanje ciljeva kvalitete, bude priopćena i razumljiva svima u organizaciji, bude preispitana radi trajne primjerenosti.
Organizacija mora osigurati potrebne resurse. Resursi su potrebni za primjenu i održavanje sustava upravljanja kvalitetom i neprekidno poboljšavanje njegove učinkovitosti te za povećanje zadovoljstva kupca ispunjavajući njegove zahtjeve. Organizacija mora imati stručno i osposobljeno osoblje, odgovarajućeg školovanja, izobrazbe, vještina i iskustva. Organizacija mora utvrditi, osigurati i održavati infrastrukturu potrebnu za ostvarivanje sukladnosti proizvoda sa zahtjevima. Infrastruktura uključuje radni prostor, procesnu opremu i prateće usluge.
Organizacija mora planirati i razvijati procese potrebne za realizaciju proizvoda. Organizacija mora preispitivati zahtjeve koji se odnose na proizvod. Organizacija mora utvrditi i pirmjeniti učinkovite postupke komuniciranja s kupcem. Organizacija mora planirati i nadzirati projektiranje i razvoj proizvoda. U primjerenim fazama, mora se proveti sustavno preispitivanje projektiranja i razvoja te verificiranje, validacija u skladu s planiranim rješenjima te nadzor izmjena planiranja i razvoja. Organizacija mora osigurati da nabavljeni proizvod odgovara točno određenim nabavnim zahtjevima. Organizacija mora vrednovati dobavljače. Organizacija mora pratiti zadovoljstvo kupca, provoditi unutrašnje aduite, pratiti i mjeriti procese te pratiti i mjeriti značajke proizvoda. Organizacija mora osigurati da nesukladni proizvod bude prepoznat i nadziran kako bi se spriječila njegova nenamjerna uporaba ili isporuka. Organizacija mora neprekidno poboljšavati sustav upravljanja primjenom politike kvalitete, ciljeva kvalitete, rezultata audita, analize podataka, popravnih radnji.
Teška situacija u kojoj se nalazi tekstilna industrija može se prebroditi jedino povećavanjem kvalitete poslovanja, a time i samih proizvoda. Sa kvalitetnim proizvodima se može konkurirati na svjetskom tržištu. Na tržištu će opstati samo proizvođači koji se budu pridržavali svih zakonskih propisa i norma koje pomažu pri uspostavi sustava upravljanja kvalitetom.