Umjeravanje i sljedivost rezultata mjerenja
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 17 Lipanj 2013 12:34
- Hitovi: 5512
Sljedivost je svojstvo mjernog rezultata ili vrijednost etalona po kojemu se on može dovesti u vezu s referencijskim etalonima neprekinutim lancem usporedba koje imaju utvrđene nesigurnosti. Prema Međunarodnom mjeriteljskom rječniku, ''umjeravanje je radnja kojom se pod određenim uvjetima u prvome koraku uspostavlja odnos između vrijednosti veličine s mjernim nesigurnostima koje daju mjerni etaloni i odgovarajućih pokazivanja kojima su pridružene mjerne nesigurnosti, a u drugome koraku ti se podaci upotrebljavaju za uspostavljanje odnosa za dobivanje mjernog rezultata iz pokazivanja''.
Umjeravanje mjerila provodi se mjernim etalonima, tj. mjerilima koja služe kao referenca za utvrđivanje vrijednosti veličina i pridružene mjerne nesigurnosti za dodjelu mjernih rezultata druge veličine iste vrste, uspostavljajući mjeriteljsku sljedivost. Mjerni etalon precizniji je od mjerila, na višoj je razini hijerarhijske ljestvice sljedivosti i ima manju mjernu nesigurnost od mjerila koja se njime umjeravanju. Umjeravanjem mjerila se dobije informacija koliko uređaj odstupa od vrijednosti koja bi se dobila mjerenjem s primarnim etalonom (etalon prema kojemu se ostvaruje sljedivost, tj. kojemu je mjerna nesigurnost jednaka nuli), a ovisno o uređaju i druge važne informacije za utvrđivanje kako se pokazivanje mjerila može dovesti u vezu s primarnim etalonom
Laboratoriji sljedivost rezultata mjerenja i ispitivanja do SI jedinica dokazuju umjeravanjem svojih etalona i mjerne opreme. Sljedivost mjerne opreme može se dokazati umjeravanjem u nacionalnim mjeriteljskim institutima, umjernim laboratorijima koji su nositelji državnih etalona, akreditiranim umjernim laboratorijima, ostalim umjernim laboratorijima koji mogu dokazati svoju osposobljenost i sljedivost do SI jedinica uz odgovarajuću mjernu nesigurnosti, internim umjeravanjem.
Međunarodna organizacija za akreditaciju laboratorija, ILAC, izdala je dokument ILAC P10, Policy on Traceability of Measurement Results (Politika sljedivosti rezultata mjerenja) u kojem opisuje koncepte sljedivosti mjernih rezultata. Prema tom dokumentu, sljedivost je okarakterizirana sljedećim elementima:
- neprekinutim lancem usporedbi
- mjernom nesigurnosti
- dokumentacijom
- osposobljenosti
- referencom prema SI jedinici
- razdobljima umjeravanja.
Prema novim ILAC-ovim pravilima, oprema i mjerni etaloni moraju biti umjereni od:
- bilo kojeg nacionalnog mjeriteljskog instituta potpisnika CIPM MRA;
- bilo kojeg akreditiranog umjernog laboratorija kojeg je akreditiralo akreditacijsko tijelo potpisnik ILAC MRA ili potpisnik regionalnog ugovora kojeg priznaje ILAC;
- nacionalnog mjeriteljskog instituta koje nije potpisnik CIPM MRA, ali za kojeg je akreditacijsko tijelo uspostavilo pravila za priznavanje mjeriteljske sljedivosti;
- umjernog laboratorija čije usluge nisu u sustavu ILA MRA ili kojem drugom regionalnom ugovoru kojeg priznaje ILAC, ali za kojeg je akreditacijsko tijelo uspostavilo pravila za priznavanje mjeriteljske sljedivosti.
U slučajevima kad se sljedivost do SI jedinica ne može ostvariti lancem umjeravanja, pa se u tu svrhu koriste certificirani referentni materijali, posebne metode ili konsezusi, tad laboratorij mora pružiti dokaze da je sljedivost ostvarena, a što mora ocijeniti akreditacijsko tijelo.
Više podataka o sljedivosti i dokumentu ILAC P10, Policy on Traceability of Measurement Results možete pronaći ovdje.