Sljedivost prema certificiranim referentnim materijalima
- Detalji
- Kreirano Petak, 06 Rujan 2013 18:08
- Hitovi: 5381
Umjeravanje mjerila, mjernog sustava ili referentnog materijala temeljni je alat za osiguravanje mjerne sljedivosti. Sljedivost se ostvaruje neprekidnim lancem usporedaba, od kojih svaki ima utvrđenu mjernu nesigurnost čime se osigurava da mjerni rezultat ili vrijednost etalona bude povezana s referentnim etalonima na višoj razini i u konačnici s primarnim etalonom neke veličine. Za fizikalne veličine utvrđeni su primarni etaloni na međunarodnoj razini, a za kemijske i biološke veličine sljedivost se najčešće ostvaruje uporabom certificiranih referentnih materijala.
Umjeravanje obuhvaća određivanje mjeriteljskih značajki mjerila, mjernog sustava ili referentnog materijala. Ono se, u pravilu, postiže izravnom usporedbom s etalonima ili certificiranim referentnim materijalima. Usporedbe s etalonima ili certificiranim referentnim materijalima, s ciljem utvrđivanja mjerne sljedivosti, provode umjerni laboratoriji. Kvalitetu svog rada umjerni laboratoriji (calibration laboratory) postižu primjenom zahtjeva norme HRN EN ISO/IEC 17025. Pripravu certificiranih referentnih materijala provode 'proizvođači referentnih materijala' (reference material producers). Osposobljenost proizvođača referentnih materijala može se dokazati primjenom zahtjeva ISO Upute 34. Ponegdje se aktivnosti umjernog laboratorija i proizvođača referentnih materijala preklapaju, te stoga proizvođači referentnih materijala pri uspostavi sustava upravljanja kvalitetom pored zahtjeva ISO upute 34 pridržavaju i zahtjeva norme HRN EN ISO/IEC 17025.
Glavna razlika u umjeravanju fizikalnih u odnosu na kemijske i biološke veličine u tome je što se u fizikalnim umjeravanjima uspoređuju veličine, a pri kemijskim umjeravanjima umjeravaju se količine jer je primarni cilj kemijskih mjerenja najčešće određivanje količine neke komponente. Mjeriteljstvo u kemiji obuhvaća nekoliko područja kao što su kemija okoliša, klinička kemija, kemija gradiva, biokemija, mikrobiologija, kemija prehrane i drugo. Mjerna sljedivost u ovom području ostvaruje se kroz certificirane referentne materijale koji mogu biti čiste tvari ili smjese u kojima je poznata koncentracija referentnog materijala. Stupanj u kojemu referentni materijali osiguravaju mjernu sljedivost ovisi o kvaliteti veze s vrijednostima dobivenim referentnim mjerenjima ili preko veze s vrijednostima samih referentnih etalona.
Na Internetu postoji baza podataka o certificiranim referentnim materijalima koja služi kao pomoć ispitnim i analitičkim laboratorijima u pronalaženju referentnog materijala koji im je potreban. Baza se naziva COMAR i dostupna je na internetskoj adresi baze. Sadržaj baze obuhvaća: naziv certificiranog referentnog materijala i adresu proizvođača, opis certificiranog referentnog materijala, certificirana svojstva (kemijski sastav, fizikalna ili opća svojstva ), certifikat, izvještaj, reference.
Rezultati umjeravanja, preko referentnih etalona ili referentnih materijala, daju se u certifikatima o umjeravanju. Ti certifikati osiguravanju podatke o mjernoj sljedivosti i nesigurnosti mjerne opreme potrebnih da se utvrdi pouzdanost nekog mjerila.