Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

SOLVIT – zlatni rudnik unutarnjega tržišta

solvit 0 sU suradnji s Hrvatskim mjeriteljskim društvom objavljujemo članak naziva "SOLVIT – zlatni rudnik unutarnjega tržišta" iz časopisa Svijet po mjeri (godina 2, broj 1, siječanj 2013.) čiji je autor Alen Botica, dipl. oec. mgmt.

Unutarnje tržište nudi građanima i tvrtkama različite mogućnosti, npr. ako se želite preseliti, studirati, otvoriti podružnicu, raditi ili provesti mirovinu u drugoj državi članici. No pri tome nailazite na različite prepreke. Ne možete dobiti boravišnu dozvolu, ne priznaju vam profesionalne kvalifikacije ili pak ne uspijevate registrirati automobil.

Te su prepreke zapravo pogreške u radu unutarnjeg tržišta i uglavnom su administrativne prirode. To može biti znak da tijela državne uprave ne provode ispravno zakonodavstvo ili ga ne provode u skladu s pravilima unutarnjega tržišta Europske unije. No, katkad se pojavljuju problemi zbog nedostatnih informacija o vašim pravima u Europi. U tom slučaju možda vam portal Your Europe može pomoći.

Your Europe internetski je portal na kojemu su građanima i tvrtkama dostupne informacije o njihovim pravima i mogućnostima u Europskoj uniji. Your Europe je user-friendly usluga koja se neprestano nadograđuje. Na portalu se nalaze praktične informacije koje se redovito obnavljaju, a uključuju i određene nacionalne informacije (npr. oporezivanje). Your Europe postaje sve dostupniji na pametnim telefonima i društvenim mrežama, tako i njegova popularnost raste posljednjih mjeseci, a upravo je to cilj Europske komisije. Uskoro će biti dostupan i na hrvatskome jeziku.

solvit 1Građani i tvrtke mogu se obratiti mreži Your Europe Advice ako im portal ne omogućuje dovoljno informacija ili ih ne upućuje na određeni alat ili mehanizam rješavanja problema (European Consumer Center, Point of Single Contact, SOLVIT, Enterprise Europe Network, ostali e-vladini servisi). Your Europe Advice čini mreža od 60 odvjetnika (obično jedan u Bruxellesu, jedan u zemlji članici) koji pomažu građanima objasniti njihova prava u okvirima Europske unije. Građani ili tvrtke na konkretna pitanja dobivaju i konkretne odgovore koji pomažu u rješavanju pojedinačnih slučajeva povezanih s pravima u EU. U roku od tjedan dana Your Europe Advice daje odgovor na jeziku na kojem je pitanje postavljeno. Najčešći je problem koji se pojavljuje socijalna sigurnost, npr. ostvarivanje naknada za nezaposlenost u drugim zemljama članicama, obiteljske naknade itd. Također vrlo česti su upiti koji se odnose na oporezivanje, registraciju vozila, vize, prava boravka, radne dozvole itd.

Ako vam Your Europe i Your Europe Advice nisu omogućili dovoljno informacija, odnosno ako bez obzira na dane savjete još uvijek imate problema s ostvarivanjem vašega prava u drugoj zemlji članici, možete se obratiti SOLVIT-u.

Što je SOLVIT?
Pravila i propisi koji uređuju jedinstveno tržište neprestano se unapređuju. Provode ih nadležna tijela u 30 država članica EU i Europskoga gospodarskog prostora. Međutim, ako propis EU nije primijenjen ispravno, pojavljuju se prepreke u slobodi kretanja. Europska komisija može poduzeti pravne mjere protiv države članice ako krši određeni propis, a to može dovesti do vrlo skupih i dugotrajnih pravnih postupaka. Mnogi problemi koji se pojavljuju na unutarnjem tržištu mogu se riješiti neformalno. Tako je 2002. godine EK uspostavila SOLVIT – zasebni internetski sustav kojim se problemi građana ili poduzeća na unutarnjem tržištu rješavaju izvansudskim postupkom i bez naknade.

Ako građanin ili poduzetnik smatraju da im je tijelo državne uprave u jednoj državi EU, tj. državi članici Europskoga gospodarskog prostora onemogućilo ostvarivanje zakonom zagarantiranoga prava unutarnjeg tržišta, mogu se obratiti lokalnom SOLVIT-ovu centru.

SOLVIT umrežuje trideset SOLVIT-ovih centara koji se nalaze u državama Europskoga gospodarskog prostora (u 27 država članica EU te u Islandu, Norveškoj i Liechtensteinu), a u njima rade državni službenici. Državni službenici povezani su elektroničkom komunikacijskom mrežom SOLVIT, putem koje analiziraju i rješavaju probleme međusobnom suradnjom i s nadležnim tijelom u državi u kojoj je problem nastao.

Kako se rješavaju slučajevi pomoću SOLVIT-a?
Slučajeve uvijek rješavaju dva SOLVIT-ova centra, pri čemu jedan ima ulogu home-centra, a drugi lead-centra. Problem se prijavljuje home-centru, tj. SOLVIT uredu u državi prijavitelja. Lead-centar je SOLVIT-ov ured u državi u kojoj je problem nastao.

solvit 2Home-centar priprema slučaj u nacrtnoj fazi, u bazi podataka se precizno i pažljivo identificira mjerodavno zakonodavstvo za predmetnu problematiku, pripremi se kratak sažetak problema, i slučaj se šalje lead-centru. Slučaj je u nacrtnoj fazi sve dok ga lead-centar ne prihvati kao SOLVIT-ov slučaj – u pravilu, u roku od tjedan dana. Lead-centar provjerava zakonodavnu osnovu slučaja i ako su podaci točni i mjerodavni, slučaj se prihvaća. Preporuka je Europske komisije da se slučajevi rješavaju u roku od deset tjedana. Odbrojavanje tih deset tjedana počinje danom kada lead-centar prihvati slučaj kao SOLVIT-ov slučaj. Nakon toga, lead-centar kontaktira tijelo državne uprave mjerodavno za problem na koji se žale građani ili poduzetnici. Sve se to odvija putem elektronske mreže SOLVIT, što osigurava transparentnost u rješavanju slučajeva s prekograničnim elementom, a prijava problema iz jedne države stvara pozitivan pritisak na nadležno tijelo u drugoj državi.

SOLVIT kao lead-centar kontaktira sa službenicima u tijelima državne uprave koji bi trebali imati pregled svih propisa koji se usklađuju sa zakonodavstvom ili propisima EU za čiju provedbu su ta tijela mjerodavna. SOLVIT-ov centar i nadležno tijelo zajedno pronalaze rješenje ako se utvrdi da je zaista riječ o nepravilnoj primjeni zakonodavstva unutarnjega tržišta EU. U posljednjih deset godina postojanja SOLVIT-a najviši postotak slučajeva zabilježen je u područjima socijalnoga osiguranja, dozvole boravka i priznavanja kvalifi kacija i diploma. Slučaj koji se smatra „riješenim“ podrazumijeva da je problem neispravne primjene prava Europske unije uspješno uklonjen, ali i kada SOLVIT zaključi da tijelo državne uprave ispravno provodi zakonodavstvo Europske unije.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (godina 2, broj 1, siječanj 2013.). Više podataka o časopisu Svijet po mjeri možete pronaći na web stranici www.hmd.hr.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće