Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Svijet akreditacije

akrzgObjavljujemo članak iz časopisa Svijet po mjeri čiji je autor Zlatko Grgić. U poslovnom svijetu sve učestalije se pojavljuje pojam akreditacije kao jedan od bitnih pokazatelja kvalitete. Svijest o važnosti akreditacije sve je prisutnija u poslovnom svijetu, a time su u porastu i potrebe za akreditiranjem. Još donedavno akreditacija je bila privilegij uskog kruga ljudi i organizacija, ali s vremenom se probija kroz sve pore društva donoseći drukčiji pristup poslovanju kojemu kvaliteta postaje jedan od važnijih elemenata. Sve češće se postavlja pitanje: jeste li akreditirani?

Prvi susret s pojmom akreditacije često zbunjuje jer nije jasno što bi se pod njim trebalo podrazumijevati. U mnoštvu mogućih značenja vrlo se brzo stječe osjećaj da akreditacija može značiti bilo što, pa je potrebno posegnuti za niti koja će joj dati konkretnije značenje. Ako se osvrnemo na to kako se akreditacija upotrebljava u razgovornome jeziku, pod njom ćemo podrazumijevati neku vrstu ‘propusnice’ za posebne pogodnosti koju stječu osobe s posebnim statusom, a to možda i jest dobar pristup.

Očigledno da se ulazak u svijet akreditacije već pri prvom koraku može činiti poprilično mističnim jer, da bi se on uopće mogao shvatiti, potrebno je svladati niz novih pojmova koji su jednako neobični kao i sam pojam akreditacije. Da bi se dobila slika o tome što je akreditacija, potrebno je mnogo truda, energije i ulaganja u nova znanja, ali i preslagivanje postojećih pogleda na svijet na nov način.

Definicija akreditacije prema međunarodnoj normi HRN EN ISO/IEC 17000 kaže da je to »potvrđivanje koje provodi treća strana, a odnosi se na tijelo za ocjenjivanje sukladnosti dajući formalan dokaz njegove osposobljenosti za obavljanje određenih zadataka ocjenjivanja sukladnosti«. Iako definicija mnogo toga kazuje, na prvi pogled jednako zbunjuje kao i sam pojam akreditacije, dok se ne razbistre sva značenja navedenih pojmova kao što su osposobljenost, ocjenjivanje sukladnosti, potvrđivanje i tako dalje. Može se pokušati pojam akreditacije približiti i objasniti na jednostavniji način tako da se razumije i u običnom govoru te olakša sporazumijevanje sa svim zainteresiranim stranama koje dolaze u doticaj s njim, a da mu ne znaju potpuno i pravo značenje. U toj potrazi za prikladnim izrazom za predstavljanje pojma akreditacija, bliskom se čini riječ povjerenje. Dakle, najjednostavnije rečeno, pod akreditacijom možemo podrazumijevati povjerenje u rad nekoga tko određene usluge nudi na tržištu. Kad je netko akreditiran, to se može shvatiti tako da se u njega može imati povjerenje da je svoj dio posla obavio na ispravan način usklađen s određenim pravilima i zahtjevima.

U današnjem svijetu, koji se sve više povezuje i u kojem se stvari sve više događaju na globalnoj razini, sve je teže donijeti odluku koga odabrati kao pouzdanog partnera, izvršitelja usluge ili slično. Upravo je smisao akreditacije da se pri donošenju određene odluke olakša put do odabira pouzdanog partnera koji će svojom ulogom opravdati povjerenje jer ispravnost odluke koja se donosi ovisi o podacima koji trebaju biti pouzdani i točni.

Akreditacija je u svojem tehničkom značenju izravno povezana s kvalitetom, pa se stoga pojam akreditacije može upotpuniti i nazvati ‘povjerenjem u kvalitetu’. U svezi s tim izravno slijedi da kad je netko akreditiran, znači da se može imati povjerenja u kvalitetu njegova rada jer se on provodi u skladu s određenim zahtjevima koje između ostalog postavljaju i norme za kvalitetu.

Niz norma HRN EN ISO/IEC 17000 osnovni je skup norma koje utvrđuju zahtjeve za osposobljenost različitih tijela koja provode određena ocjenjivanja sukladnosti. Osim toga niza norma (17011, 17020, 17021, 17024, 17025, 17043, uskoro 17065) postoje i druge norme koje daju zahtjeve za osposobljenost (HRN EN 45011, HRN ISO 15189). Danas se mnogo govori o kvaliteti; u svim razinama društva ona je bitan element poslovanja i življenja, a u vezi s tim važno je napomenuti da su zahtjevi koji se odnose na kvalitetu postavljeni i definirani na odgovarajući način u normama i specifikacijama. Jednostavnije rečeno, zahtjevi za kvalitetu normirani su tako da se u svakom trenutku može utvrditi što konkretno znači da je nešto kvalitetno i to tako da se provjeri jesu li postavljeni zahtjevi za kvalitetu ispunjeni. Jedan je od osnovnih zadataka akreditacije da su ti zahtjevi za kvalitetu ispunjeni i da se održavaju, to jest neprekidno ispunjavaju, i da se pritom vodi računa o neprestanom poboljšavanju. U tom smislu jasno je da akreditacija osigurava povjerenje u kvalitetu.

Norma HRN EN ISO/IEC 17000 Ocjenjivanje sukladnosti – Rječnik i opća načela polazna je norma niza norma za kvalitetu koje se odnose na ocjenjivanje sukladnosti. U toj normi obrađuju se osnovna načela i daju definicije osnovnog skupa pojmova koji čine temelj razumijevanja ocjenjivanja sukladnosti i akreditacije. Akreditirano tijelo izravno može dokazati da je njegov rad u skladu s određenim normama o kvaliteti i da se taj rad neprekidno održava u skladu sa svim zahtjevima za kvalitetom. Zbog toga se i rezultat tog rada može smatrati pouzdanim te se tako u potpunosti ispunjava uloga akreditacije u kvaliteti.

svij akr

Akreditacija nije pojam koji bi trebao unijeti dodatne zabune u svijetu različitih pojmova povezanih s pojmom kvalitete, a koji nisu uobičajeni u razgovornom jeziku, nego zapravo pojam koji bi sve druge pojmove trebao povezati i dovesti u određeni red. Dok se ne svlada pojmovni svijet akreditacije, sve veze među pojmovima kao što su osposobljenost, norme, mjeriteljstvo, sljedivost, sukladnost, ocjenjivanje sukladnosti, tijelo za ocjenjivanje sukladnosti, tehnička infrastruktura, certificiranje, ispitivanje, umjeravanje, inspekcija, ispitivanje sposobnosti i niz drugih treba oprezno izgrađivati i njima se koristiti. Dakle, najprije je potrebno svladati značenja osnovnih pojmova. No, u ovom trenutku nećemo se baviti definicijama tih pojmova, nego ćemo pokušati sagledati gdje koji pripada kako bi se osnovne stvari postavile na svoje mjesto.

Cjelokupna priča započinje od pojmova sukladnost i ocjenjivanje sukladnosti. Sukladnost je pojam koji označava da su određeni zahtjevi ispunjeni, a ocjenjivanje sukladnosti proces je kojim se utvrđuje jesu li ti zahtjevi ispunjeni. Zahtjevi čiju sukladnost treba ocijeniti najčešće su navedeni u odgovarajućim normama i specifikacijama. Tako su, kao što je već napomenuto, zahtjevi za kvalitetu navedeni u normama za sustave upravljanja kvalitetom.

Svijet norma otvara novu priču koja je dosta široka i u čije detalje se u ovom trenutku neće ulaziti. Međutim, važno je napomenuti kako su norme označene na odgovarajući način, što ih čini prepoznatljivim na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini. Iza oznaka norma kriju se razni zahtjevi, procesi, upute, načela i slično, kao što se iza oznaka kemijskih elemenata kriju konkretni kemijski elementi ili kao što skup kemijskih ili fizikalnih formula (jednadžba) označava određene kemijske ili fizikalne procese. Dakle, dovoljno je reći ISO 9001 ili HRN EN ISO 9001, što je norma, i to će u svijetu kvalitete biti jednoznačno razumljivo.

Kako akreditacija znači povjerenje u kvalitetu, to povjerenje tijela koja ga stječu potvrđuju ne samo ispunjavanjem zahtjeva kvalitete, nego i pokazanom osposobljenošću za provedbu određenog ocjenjivanja sukladnosti. Dakle, u akreditirano tijelo možemo imati povjerenja jer je ono dokazano osposobljeno, a zahtjevi za tu osposobljenost sadržani su u odgovarajućim normama za akreditaciju. Stoga se tijela koja se akreditiraju za određene radnje ocjenjivanja sukladnosti prepoznaju prema određenim normama za akreditaciju, koje u sebi sadržavaju i zahtjeve za kvalitetu.

Laboratorij koji se želi akreditirati kako bi dokazao kvalitetu i osposobljenost za provedbu odgovarajućih ispitivanja usklađuje svoj sustav upravljanja sa zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17025, koja je međunarodno priznata i prepoznata za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija i ta je norma temelj za akreditaciju laboratorija. Akreditirani laboratorij akreditacijom će moći dokazati svoju osposobljenost prema zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17025 i na taj način biti prepoznat i priznat na tržištu ispitivanja za sva ispitivanja za koja je akreditiran. Također su većina ispitivanja normirana i prepoznatljiva prema određenim oznakama norma, pa je stoga u akreditaciji vrlo važno znati jezik normizacije.

Osim ispitivanja, ocjenjivanjem sukladnosti smatra se umjeravanje, inspekcija, certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom, okolišem, sigurnošću...), certificiranje osoblja, certificiranje proizvoda, certificiranje referentnih materijala i ispitivanje sposobnosti. Svaka od tih radnja ima prepoznatljive norme za akreditaciju koje daju zahtjeve za osposobljenost te druge prepoznatljive norme i specifikacije koje se odnose na njihovo specifično područje rada. Stoga se svaka od tih usluga može akreditirati prema za to određenoj normi.

Akreditacija, kao povjerenje u kvalitetu, jedan je od stupova onog što se naziva tehničkom infrastrukturom kvalitete, a ima cilj osigurati neprekidnu ispunjenost zahtjeva za osposobljenost. Kako je već rečeno, ti zahtjevi uglavnom su sadržani u odgovarajućim normama, što dovodi do drugog stupa infrastrukture kvalitete – normizacije. Nadalje, da bismo pri ocjenjivanju sukladnosti došli do odgovarajućih konkretnih podataka, potrebno je provoditi određena mjerenja, a za mjerenja je kao treći stup infrastrukture kvalitete, zaduženo mjeriteljstvo. Dakle, za izgradnju tehničke infrastrukture kvalitete potrebna je mreža tijela za ocjenjivanje sukladnosti (laboratoriji, inspekcije, certifikacijska tijela, organizatori ispitivanja sposobnosti) koja se koriste mjeriteljstvom za osiguravanje sljedivosti rezultata mjerenja, normizacijom za primjenu odgovarajućih norma te akreditacijom koja osigurava povjerenje u cjelokupan sustav ocjenjivanja sukladnosti.

Nastavak članka možete pročitati u prvom broju časopisa Svijet po mjeri.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće