Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Kako se pripremiti za postupak akreditacije?

akrposU suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Kako se pripremiti za postupak akreditacije?" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 4/2014) čija je autorica Iva Akrap, dipl. ing.

Ako akreditacijska shema, ili bolje reći norma po kojoj se želi akreditirati,nije definirana zakonom, prije pitanja kako se pripremiti za postupak, obično se javi i pitanje: Prema kojoj se normi trebam akreditirati? Tu je, u pravilu, tek početak pitanja jer ona prava pitanja tek slijede. Gotovo svaka osoba koja uopće razmišlja o postupku akreditacije u pravilu ima više pitanja nego odgovora i tu nastaju zapreke, dvojbe i nedoumice. Katkad upravo te dvojbe dovedu natrag na početak s pitanjem: Je li nama akreditacija uopće potrebna? Svrha je ovoga članka pomoći svima, bez obzira na područje kojim se bave, da pronađu odgovore na najčešća pitanja te tako premoste barem dio prepreka na koje će naići tijekom putovanja prema akreditaciji svoje tvrtke/institucije.

Što je akreditacija i čemu služi?
Prema definiciji akreditacija je potvrđivanje koje provodi treća strana (Hrvatska akreditacijska agencija – HAA), a odnosi se na tijelo za ocjenjivanje sukladnosti (laboratorij, certifikacijsko ili inspekcijsko tijelo, organizatora ispitivanja sposobnosti, verifikatora), dajući formalan iskaz njegove osposobljenosti za obavljanje određenih zadataka ocjenjivanja sukladnosti odnosno ispitivanja, umjeravanja, certifikacije, inspekcije (prema normama niza HRN EN ISO/IEC 17000). To znači da je akreditacija postupak u kojem stručni predstavnici neovisnoga tijela (ocjenitelji) dolaze u vašu tvrtku/instituciju i provjeravaju jesu li zadovoljeni svi zahtjevi norme prema kojoj ste tražili akreditaciju i zahtjevi stručnoga/tehničkoga dijela vašega poslovanja. Sama ocjena uključuje pregled dokumentacije, ali i provjeru stručnih postupaka, osposobljenosti osoblja, primjerenosti opreme itd. Na temelju ocjene ocjenitelja i nalaza Odbora Hrvatske akreditacijske agencije, Ravnatelj HAA-a donosi odluku o akreditaciji vaše tvrtke/institucije. Dakle, akreditacija nije postupak u kojem vi podmirite troškove, popričate s ocjeniteljima i dobijete lijepu crvenu potvrdu o akreditaciji koju ćete uokviriti i postaviti na zid, nego ozbiljna ocjena vaše tvrtke/institucije!

Prva je stvar na koju se svi koji razmišljaju o akreditaciji moraju naviknuti izraz tijelo za ocjenjivanje sukladnosti ili skraćeno TOS. TOS-om se smatra svaka stranka (tvrtka, institucija, laboratorij) koja ulazi u postupak akreditacije. Dakle, bez obzira na to čime se vi bavite i prema kojoj se normi želite akreditirati, za Hrvatsku akreditacijsku agenciju (HAA) vi ste TOS! Sljedeća je točka to da morate znati što je Hrvatska akreditacijska agencija ili skraćeno HAA. Svaka država ima samo jedno tijelo koje provodi postupke akreditacije. U Hrvatskoj je to HAA, u Sloveniji SA, u Njemačkoj DakkS i tako dalje redom od države do države. Sve te institucije moraju poštovati pravila EA (European co-operation for Accreditation) i proći kroz svojevrstan oblik akreditacije područja kojima se bave. HAA je, temeljem zadovoljavanja uvjeta ocjene, potpisala Multilateralni sporazum o priznavanju akreditacije (MLA) s Europskom organizacijom za akreditaciju (EA) i Sporazum o uzajamnom priznavanju akreditacije (MRA) s Međunarodnom organizacijom za akreditaciju laboratorija (ILAC) u travnju 2010. godine. Akreditiranim TOS-ovima to znači da će njihovi izvještaji/potvrde biti priznate ne samo u Hrvatskoj nego i izvan nje.

Nakon ovih objašnjenja slobodno se može zaključiti da akreditacija služi za potvrđivanje vašega rada te kao svojevrstan dokaz kvalitete izdanih izvještaja/potvrda. Naravno, to znači i da na određeni način netko stoji iza vas i vašega rada te će u velikom broju konkurenata oni koji trebaju vaše usluge i ovise o kvaliteti vašega rada prije odabrati akreditiranu tvrtku/instituciju od one koja to nije. Akreditacija nosi i troškove. Pored naknade za prijavu i naknade za sam postupak akreditacije, tu su i tzv. skriveni troškovi koji između ostaloga uključuju troškove umjeravanja opreme, izobrazbe osoblja i troškove međulaboratorijskih usporedba (za one kojima je potrebna akreditacija prema normama koje zahtijevaju sudjelovanje u međulaboratorijskim usporedbama). To su samo troškovi prve ocjene. Oni ne sadržavaju troškove održavanja akreditacije, ponovnoga umjeravanje opreme, kontinuirane izobrazbe osoblja i npr. daljnjih međulaboratorijskih usporedba.

Ovdje se obično javi i pitanje je li nama akreditacija uopće potrebna. Na to pitanje vam nitko osim vas samih ne može dati odgovor. Ako imate sreću da ste izvan zakonski obavezne akreditacije, odluku je najlakše donijeti na temelju rezultata analize tržišta i vlastitih potreba. Zatražite informaciju od HAA koliko će vas koštati akreditacija i troškovi održavanja akreditacije, dodajte procjenu skrivenih troškova, usporedite te podatke s analizom tržišta i očekivanom dobiti i potom odlučite.

Prema kojoj se normi trebamo akreditirati?
U zakonski reguliranim područjima situacija je savršeno jasna. Norma prema kojoj se morate akreditirati definirana je referentnim zakonom. Uglavnom je riječ o zahtjevu za akreditacijom prema normama HRN EN ISO/IEC 17025, HRN EN ISO/IEC 17020 ili HRN EN ISO/IEC 17065. Norma prema kojoj će biti tražena akreditacija ovisit će o direktivi i uredbi, tj. području o kojemu je riječ.

Ako se vaša djelatnost ne nalazi u zakonski reguliranom području, odluka o tome prema kojoj se normi trebate akreditirati povezana je uz definiciju područja vaše djelatnosti, tj. ovisi o tome je li vaša djelatnost ispitivanje, umjeravanje, certifikacija, inspekcija, ispitivanje sposobnosti ili verifikacija. Najčešći se problem javlja u definiranju pripada li neko područje ispitivanju ili inspekciji ili je moguća akreditacija u obje sheme. Akreditacija u shemi ispitnih laboratorija i inspekcije rijetka je i obično je rezervirana za relativno „egzotična“ područja poput forenzike. Pri svakoj dvojbi najbolje se obratiti izravno Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji i zatražiti razgovor prije nego što krenete u uspostavljanje sustava kvalitete.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 4/2014). Više podataka o časopisu možete saznati na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće