Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Predstavljamo HAA

HAAHrvatska akreditacijska agencija je neovisna i neprofitna javna ustanova koja obavlja poslove nacionalne službe za akreditaciju u Republici Hrvatskoj. Osnovana je Uredbom Vlade Republike Hrvatske, na temelju Zakona o akreditaciji (NNbr. 158/03) radi provedbe hrvatskog tehničkog zakonodavstva koje je usklađeno s pravnom stečevinom Europske unije.

Hrvatska akreditacijska agencija ima uspostavljenu organizaciju i sustav upravljanja prema međunarodnoj i europskoj normi za akreditacijska tijela, u RH prihvaćenoj kao HRN EN ISO/IEC 17011 Ocjena sukladnosti - Opći zahtjevi za akreditacijska tijela koja akreditiraju tijela za ocjenu sukladnosti.

 
Hrvatska akreditacijska agencija je počela sa radom kao samostalna javna ustanova 2005. godine, a do tada je akreditacija bila dio Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo. Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo koji je obavljao poslove nacionalne službe za ovlašćivanje (DZNM-NSO) zajedno s mrežom ovlaštenih umjernih i ispitnih laboratorija, certifikacijskih i inspekcijskih tijela po međunarodno priznatim kriterijima davao je potporu gospodarstvu za prodor na inozemna tržišta. Istovremeno omogućavao je državnim tijelima da povjeravaju provedbu propisa iz svoje nadležnosti tijelima čija se stručna i tehnička osposobljenost ocjenjuje po međunarodnim kriterijima.

HAA2
Kao rezultat procesa usklađivanja s tehničkim zakonodavstvom Europske Unije i prema obvezama koje proizlaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Republike Hrvatske i Europskih zajednica i njihovih država članica (SSP, studeni 2001.) u rujnu 2003. godine usvojeno je pet novih zakona u području tehničkog zakonodavstva koji su zamijenili Zakon o normizaciji. To su:
1.    Zakon o općoj sigurnosti proizvoda
2.    Zakon o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti
3.    Zakon o akreditaciji
4.    Zakon o normizaciji
5.    Zakon o mjeriteljstvu

U cilju provedbe novoga tehničkog zakonodavstva uspostavljena je nacionalna tehnička infrastruktura koja obuhvaća: nacionalno normirno tijelo, nacionalno akreditacijsko tijelo i nacionalni mjeriteljski institut.
Sukladno Zakonu Hrvatska akreditacijska agencija odgovorna je i ovlaštena za provedbu sljedećih poslova na razini Republike Hrvatske:
-    akreditacija ispitnih i umjernih laboratorija,
-    akreditacija pravnih i fizičkih osoba za certifikaciju proizvoda, sustava upravljanja, i osoblja,
-    akreditacija pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju tehnički nadzor,
-    ocjenjivanje i potvrđivanje osposobljenosti tijela za ocjenu sukladnosti s propisima,
-    nadzor nad radom akreditiranih tijela za ocjenu sukladnosti,
-    uspostava i održavanje registra akreditiranih tijela za ocjenu sukladnosti,
-    osiguravanje obavijesti tijelima državne uprave za provedbu politike akreditacije u području ocjene sukladnosti,
-    zaključivanje sporazuma o priznavanju jednakosti postupaka akreditacije (MLA/MRA),
-    promicanje akreditacije i izobrazba u području akreditacije.

Hrvatska akreditacijska agencija predstavlja Republiku Hrvatsku u europskim i međunarodnim organizacijama za akreditaciju i sudjeluje u njihovu radu.
Tijela Hrvatske akreditacijske agencije su Upravno vijeće i ravnatelj. Radom Hrvatske akreditacijske agencije upravlja Upravno vijeće. Upravno vijeće ima predsjednika i četiri člana, koje imenuje Vlada Republike Hrvatske na vrijeme od 4 godine.

HAA3

Stručni rad u Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji obavlja se u unutarnjim ustrojbenim jedinicama, a vode ih stručni voditelji tih jedinica. Stručne voditelje imenuje ravnateljica Hrvatske akreditacijske agencije. Ustrojbene jedinice predstavlja 5 odjela. Stručni poslovi odnose se na akreditaciju ispitnih i umjernih laboratorija, certifikacijskih tijela za sustave upravljanja, proizvode i osoblje, akreditaciju nadzornih tijela te akreditaciju u zakonom uređenom području. Hrvatska akreditacijska agencija ima službeni logotip registriran u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo.

Hrvatska akreditacijska agencija punopravni je član EA – (EuropeanCooperation for Accreditation) Europska suradnja na akreditacijii sudjeluje u radu općih skupština i radnih tijela EA-a. U svoja je pravila rada Hrvatska akreditacijska agencija ugradila upute EA, ILAC i Međunarodnog foruma za akreditaciju – IAF (International Accreditation Forum, Inc.). Hrvatska akreditacijska agencija ima stalnu suradnju na području akreditacije s nacionalnim akreditacijskim tijelima drugih zemalja.


Hrvatska akreditacijska agencija potpisala je MLA sporazum, to je sporazum o međusobnom priznavanju Potvrda o akreditaciji između članica Europske akreditacije. MLA sporazum se potpisuje nakon uspješno provedene evaluacije od strane EA evaluatora. MLA sporazum prvi puta je potpisan 2010. godine i u periodu kroz 2-4 godine ponavlja se evaluacija i potpisuju novi MLA sporazumi nakon pozitivnog izvješća EA evaluatora.

HAA objavljuje javno popis i podatke o akreditiranim tijelima, trenutno su akreditirali 322 tijela za ocjenjivanje sukladnosti. Podatke tko je sve akreditiran možete saznati na www.akreditacija.hr/registar.

Nepristranost u postupcima Hrvatska akreditacijska agencija osigurava načinom svoga ustrojstava, uključivanjem u svoje aktivnosti i nadzorom nad provedbom svojih aktivnosti predstavnika zainteresiranih strana, poput: predstavnika ministarstava i drugih tijela državne uprave, fakulteta, znanstvenih instituta, tijela za ocjenu sukladnosti, radnih organizacija i drugih te njihovom ravnomjernom zastupljenošću u odgovarajućim tijelima Hrvatske akreditacijske agencije. Predstavnici zainteresiranih strana uključeni su u aktivnosti Hrvatske akreditacijske agencije putem Akreditacijskog vijeća i odbora.

HAA1

Odluku o akreditaciji donosi ravnateljica HAA. Postupke ocjenjivanja provode nepristrani i neovisni ocjenitelji.
Stalni zaposlenici HAA-e obvezuju se na čuvanje povjerljivosti dokumenata i podataka korisnika usluga potpisivanjem ugovora o radu. Vanjski suradnici, uključujući osoblje koje za potrebe HAA-e obavlja administrativne poslove, održavanje i nadzor informatičke opreme i software-a, članovi Akreditacijskog vijeća, članovi odbora te ocjenitelji i eksperti, potpisuju izjave o čuvanju tajnosti povjerljivih informacija korisnika usluga HAA-e, do kojih dolaze tijekom provedbe navedenih ili akreditacijskih aktivnosti.

HRVATSKA AKREDITACIJSKA AGENCIJA
Ulica grada Vukovara 78
10 000 Zagreb
tel: +385 1 610 63 22
fax: +385 1 610 93 22
e-mail:Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Više podataka o Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji saznajte na  www.akreditacija.hr.

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće