Provedba audita na licu mjesta
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 10 Veljača 2013 07:44
- Hitovi: 4410
Audit je sustavan, neovisan i dokumentiran proces prikupljanja i vrednovanja objektivnih dokaza o ispunjenju i zadovoljenju kriterija prema kojima se audit provodi. Onaj tko provodi audit mora raditi prema propisanom postupku za provođenje audita. Najvažniji dio audita je provedba audita na licu mjesta odnosno provedba audita kod onoga koga se auditira da bi se vidjeli dokazi o zadovoljavanju propisanih kriterija.
Provedba audita na licu mjesta sastoji se od nekoliko faza. Prvo je potrebno provesti uvodni sastanak, zatim sakupiti informacije i dokaze, bilježiti nalaze audita, ocijeniti nalaze audita i na kraju provesti završni sastanak. Certifikacijska tijela koja provode audite moraju raditi sukladno normi ISO/IEC 17021:2011 Ocjenjivanje sukladnosti – Zahtjevi za tijela koja provode audit i certifikaciju sustava upravljanja u kojoj su opisane sve faze provedbe audita.
UVODNI SASTANAK
Na početku audita potrebno je provesti uvodni sastanak na kojem sudjeluju članovi audit tima i članovi organizacije koja se auditira. Važno je da na sastanku budu predstavnici uprave organizacije koja se auditira. Uvodni sastanak vodi voditelj audit tima koji predstavlja audit tim, objašnjava postupak audita na licu mjesta, postupak certifikacije i potvrđuje provedbu audita prema ranije poslanom planu audita. Na uvodnom sastanku se predstavljaju predstavnici organizacije koja se auditira i mogu postaviti pitanja vezana uz provedbu audita i razjasniti sve nejasnoće prije samog početka provedbe audita na licu mjesta.
SAKUPLJANJE INFORMACIJA
Voditelj audit tima raspoređuje auditore prema planu audita i svaki auditor obavlja razgovor sa svojim sugovornicima radi prikupljanja potrebnih informacija. U slučaju potrebe voditelj audit tima može izvršiti preraspodjelu ranije dodijeljenih zadataka. Voditelj audit tima povremeno obavještava predstavnike uprave organizacije koja se auditira o trenutnom stanju i uočenim nesukladnostima, ako se pronađu. Ako u provedbi audita na licu mjesta sudjeluju promatrači oni ne smiju utjecati na provedbu audita niti na rezultate audita. Potrebni podaci i dokazi o uspostavljenom sustavu upravljanja u organizaciji dobivaju se putem razgovora i pregledavanjem dokumentiranih dokaza. Tijekom audita informacije potrebne za ciljeve audita moraju se prikupiti prikladnim uzorkovanjem i moraju se verificirati kako bi postale objektivni dokazi audita.
BILJEŽENJE NALAZA
SVi prikupljeni podaci moraju se bilježiti na prikladan način jer se na temelju prikupljenih podataka donosi odluka o certifikaciji. Ako se pronađu nesukladnosti one se moraju bilježiti na način da se odnose na pojedinačni zahtjev. Sve pronađene nesukladnosti se moraju bilježiti jasno i nedvosmisleno kako bi predstavnicima organizacije na koju se one odnose bile jasne. Voditelj audit tima mora razriješiti različita mišljenja između auditora i predstavnika organizacije koja se auditira.
ZAKLJUČAK AUDITA
Prije kraja provedbe audita na licu mjesta i završnog sastanka audit tim mora ocijeniti nalaze audita i druge relevantne informacije. Potrebno je usuglašavanje zaključka audita. Audit tim mora potvrditi prikladnost programa audita i utvrditi objektivno stanje u organizaciji koja se auditirala. Auditori se moraju jasno uvjeriti da sustav upravljanja u organizaciji funkcionira i to nedvosmisleno potvrditi.
ZAVRŠNI SASTANAK
Na kraju audita održava se završni sastanak na kojem su opet prisutni članovi audit tima i članovi organizacije koja se auditirala. Završni sastanak vodi voditelj audit tima koji prezentira nalaze i zaključke provedenog audita. Prezentiraju se preporuke i nesukladnsoti. Nesukladnosti se moraju prezentirati na način da budu svima razumljive i moraju se dogovoriti rokovi za njihovo rješavanje. Voditelj audit tima upoznaje predstavnike organizacije koja se auditirala sa aktivnostima koje slijede nakon provedenog audita na licu mjesta.
Više podataka o auditu pročitajte ovdje.