Ekološki poljoprivredni proizvodi
- Detalji
- Kreirano Subota, 30 Studeni 2013 21:11
- Hitovi: 4079
Prema definiciji Međunarodne federacije pokreta ekološke poljoprivrede - IFOAM (International Federation of Organic Agriculture Movements) ekološka poljoprivreda je proces kojim se razvija održivi agro-ekosustav. Takvom je sustavu postojeća plodnost tla ključ uspješne proizvodnje, a temelji se na prirodnim sposobnostima biljaka, životinja i krajobraza s ciljem optimiziranja kvalitete u svim aspektima poljoprivrede i zaštite okoliša. Ekološka poljoprivreda spada u zakonski definirano područje. Europska unija propisala je u Uredbi vijeća (EZ) br. 834/2007 (Council Regulation (EC) No 834/2007) i Uredbi komisije (EZ) br. 889/2008 (Commission Regulation (EC) No 889/2008) zahtjeve za ekološku proizvodnju hrane.
U Republici Hrvatskoj su osim navedenih uredbi na snazi još dva propisa, Zakon o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda (NN 80/13) i Pravilnik o ekološkoj proizvodnji (NN 86/13). Ekološki proizvod onaj je proizvod koji je proizveden i označen sukladno navedenim propisima.
Ekološka poljoprivreda maksimalno smanjuje uporabu kemijskih umjetnih gnojiva, pesticida i zaštitnih sredstava, omogućujući time djelovanje snažnih prirodnih zakona koji povećavaju prirod i otpornost na bolesti. Proizvođač u ekološkoj proizvodnji je pravna ili fizička osoba koja ekološke proizvode gospodarski proizvodi, prerađuje, odnosno njima trguje, a upisana je u Upisnik proizvođača u ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
Kada proizvođač želi proizvoditi i prodavati ekološke proizvode mora se prijaviti nadležnom ministarstvu u svojoj državi i ovlaštenoj certifikacijskoj kući za certificiranje ekoloških proizvoda. Kontrolori certifikacijske tvrtke koje je ovlastilo nadležno ministarstvo provode postupak certificiranja proizvoda prema principima ekološke proizvodnje koji su zakonski propisani. Ako se proizvođači pridržavaju propisanih zahtjeva certifikacijske kuće im dodjeljuju certifikat i imaju pravu na svoje proizvode staviti eko znak.
Certifikacijske kuće odnosno kontrolna tijela koja žele dobiti ovlaštenje od nadležnog ministarstva moraju ishoditi akreditaciju prema normi ISO/IEC 17065 Ocjenjivanje sukladnosti - Zahtjevi za tijela koja provode certifikaciju proizvoda, procesa i usluga. Popis kontrolnih tijela koja su registrirana u Europskoj uniji možete pronaći ovdje.
Cijeli sustav proizvodnje i kontrole ekološke proizvodnje je uspostavljen kako bi se zaštitili potrošači, odnosno kako bi kupac koji kupuje proizvod s eko znakom bio siguran da je taj proizvod proizveden prema zahtjevima ekološke proizvodnje koji su navedeni u propisima Europske unije. Ekološka proizvodnja je kontinuirano pod nadzorom državnih institucija. Priroda i učestalost kontrola određuju se na temelju procjene rizika, pojave nepravilnosti i utvrđivanja sukladnosti. Ekološki proizvođači podliježu stručnoj kontroli najmanje jednom godišnje.
U Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji upisuju se proizvođači u ekološkoj proizvodnji koji se bave proizvodnjom, preradom, uvozom i izvozom ekoloških proizvoda. Popis ekoloških proizvođača i popis ovlaštenih kontrolnih tijela u Republici Hrvatskoj možete pronaći na web stranici Ministarstva poljoprivrede www.mps.hr.
Uredbu vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označivanju ekoloških proizvoda na hrvatskom jeziku možete preuzeti ovdje.
Vodeći svjetski Sajam za ekološku poljoprivredu i ekološke proizvode BioFach održava se svake godine u razdoblju od 16. do 22. veljače u Nuernberg-u u Njemačkoj. BioFach je jedan od najvećih sajmova takve vrste u svijetu. Više podataka o BioFachu možete pronaći na web stranici www.biofach.de.
Više podataka o ekološkoj proizvodnji možete pronaći na web stranicama www.ifoam.org, www.ec.europa.eu i www.mps.hr.
Izvor:IFOAM i MPS