Uredba (EU) br. 1025/2012 o europskoj normizaciji
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 02 Veljača 2014 20:03
- Hitovi: 2958
Ova Uredba utvrđuje pravila koja se odnose na suradnju između europskih normizacijskih organizacija , nacionalnih normizacijskih tijela, država članica i Komisije, usvajanje europskih norma i drugih dokumenata koji su rezultat europske normizacije za proizvode i usluge kao potpore zakonodavstvu i politici EU, identifikaciju tehničkih specifikacija u području ICT-a koje ispunjavaju uvjete za upućivanje na njih te na financiranje europske normizacije i sudjelovanje interesnih strana u europskoj normizaciji. Glavni je cilj normizacije definiranje dragovoljnih tehničkih specifikacija ili specifikacija kvalitete s kojima sadašnji ili budući proizvodi, proizvodni procesi ili usluge mogu biti sukladni.
Europske norme prihvaćaju europske normizacijske organizacije, tj. CEN, CENELEC i ETSI. Normizacija igra sve važniju ulogu u međunarodnoj trgovini i otvaranju tržišta. Norme mogu pomoći da se EU u svojoj politici pozabavi glavnim izazovima društva kao što su klimatske promjene, održiva uporaba resursa, inovacije, starenje populacije, integracija ljudi s invaliditetom, zaštita potrošača, sigurnost radnika i radni uvjeti.
Norme su važno oruđe konkurentnosti poduzeća, osobito malih i srednjih poduzeća čije je sudjelovanje u normizacijskom procesu važno za tehnološki napredak u EU. Stoga je potrebno da normizacijski okvir potiče mala i srednja poduzeća da aktivno sudjeluju u normizacijskim poslovima i u njih unose svoja inovativna tehnološka rješenja
Europsku normizaciju organiziraju zainteresirane interesne strane na temelju nacionalnog zastupanja (Europski odbor za normizaciju (CEN) i Europski odbor za elektrotehničku normizaciju (CENELEC)) i izravnog sudjelovanja (Europski institut za telekomunikacijske norme (ETSI)), a temelji se na načelima koje je prihvatila Svjetska trgovinska organizacija (WTO) u području normizacije, tj. načelu dosljednosti, transparentnosti, otvorenosti, konsenzusa, dragovoljne primjene, neovisnosti od posebnih interesa i učinkovitosti (načela osnivanja). U skladu s načelima osnivanja, važno je da sve bitne interesne strane, uključujući tijela državne uprave i mala i srednja poduzeća, budu na primjeren način uključene u proces europske i nacionalne normizacije. Nacionalna normizacijska tijela trebaju takoñer poticati i olakšavati sudjelovanje interesnih strana.
Za osiguranje djelotvornosti norma i normizacije kao oruđa politike EU, nužno je imati djelotvoran i učinkovit normizacijski sustav koji osigurava fleksibilnu i transparentnu platformu za izgradnju konsenzusa svih sudionika i koji je financijski održiv. Svaka europska normizacijska organizacija i svako nacionalno normizacijsko tijelo moraju barem jednom godišnje izraditi svoj program rada. Taj program rada mora sadržavati informacije o normama i drugim dokumentima koji su rezultat europske normizacije koje europska normizacijska organizacija, odnosno nacionalno normizacijsko tijelo namjeravaju pripremiti ili mijenjati i dopunjavati, koje pripremaju ili mijenjaju i dopunjuju i koje su prihvatili u prethodnom razdoblju, osim ako su oni istovjetni ili istovrijedni transpozicijama meñunarodnih ili europskih norma.
Svaka europska normizacijska organizacija i svako nacionalno normizacijsko tijelo moraju dostaviti barem u elektroničkome obliku svaki nacrt nacionalne norme, europske norme i drugih dokumenata koji su rezultat europske normizacije drugim europskim normizacijskim organizacijama i nacionalnim normizacijskim tijelima ili Komisiji na njihov zahtjev.
U EU nacionalne norme prihvaćaju nacionalna normizacijska tijela, što može dovesti do proturječnih norma i tehničkih smetnji na unutarnjem tržištu. Prema tome, za unutarnje tržište i za djelotvornost normizacije u Uniji nužno je pojačati postojeću redovitu razmjenu informacija izmeñu nacionalnih normizacijskih tijela, europskih normizacijskih organizacija i Komisije o njihovim tekućim i budućim normizacijskim aktivnostima i načelu mirovanja primjenjivom na nacionalna normizacijska tijela u okviru europskih normizacijskih organizacija kojim se osigurava povlačenje nacionalnih norma nakon objavljivanja nove europske norme.
Da bi se ubrzao proces donošenja odluka, nacionalna normizacijska tijela i europske normizacijske organizacije trebaju olakšati pristup informacijama o svojim aktivnostima promicanjem uporabe informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT-a) u svojem normizacijskom sustavu, naprimjer tako što će svim bitnim interesnim stranama osigurati mehanizam savjetovanja putem interneta koji je lak za upotrebu, a kojim će se podnositi primjedbe na nacrte norma i tako što će organizirati virtualne sastanke tehničkih odbora, između ostalog putem web konferencija ili videokonferencija.
Više podataka o europskoj normizaciji možete saznati u Uredbi (EU) br. 1025/2012.
Izvor:HZN i CEN