Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

RAPEX – EU-ov sustav brzoga obavješćivanja o opasnim proizvodima

rapexU suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "RAPEX – EU-ov sustav brzoga obavješćivanja o opasnim proizvodima" iz časopisa Svijet po mjeri (godina 2, broj 2, travanj 2013.) čija je autorica Vedrana Filipović Grčić, dipl. iur., dipl. ing..

Sustav RAPEX utvrđen je prema članku 12. Direktive o općoj sigurnosti proizvoda 2001/95/EC (General Product Safety Directive – GPSD) i odnosi se na neprehrambene potrošačke proizvode koji su opasni za ljudsko zdravlje i sigurnost, zaštitu okoliša i druge javne interese. U isti sustav uključene su sve zemlje članice EU-a i EFTA-a (Lihtenštajn, Island i Norveška) odnosno sve članice EEA-a.

Sustavom upravlja Opća uprava za zdravlje i zaštitu potrošača Europske komisije (DG SANCO) te se na taj način omogućava brza razmjena informacija između zemalja članica i Komisije o opasnim proizvodima nađenim na tržištu EU-a i obavješćivanje potrošača o potencijalnim opasnostima za njihovo zdravlje i sigurnost.

RAPEX pomaže u sprječavanju i ograničavanju ponude proizvoda koji su ozbiljno opasni za zdravlje i sigurnost potrošača te olakšava praćenje učinkovitosti i dosljednosti postupaka tijela za nadzor nad tržištem i provođenja zakona u državama članicama. Isto tako putem navedenoga sustava moguća je razmjena obavijesti između država članica i Komisije o mjerama usvojenima u pogledu proizvoda koji nisu ozbiljna opasnost za zdravlje i sigurnost potrošača (proizvoda koji su umjereno opasni). Nadalje, primjenom sustava, države članice i Komisija informiraju se o zaključcima pratećih (follow up) aktivnosti koje provode nadzorna tijela u pogledu obavijesti razmijenjenih putem sustava (nadzorna tijela, kada zaprime obavijest EK provode follow up aktivnosti – te šalju povratne obavijesti kao reakcije na obavijesti i tu se razmjenjuju i mogući različiti stavovi, zaključci u vezi proizvoda itd.).

RAPEX se primjenjuje na mjere koje sprječavaju, ograničavaju ili nameću specifične uvjete za stavljanje na tržište i/ili uporabu potrošačkih proizvoda koji su ozbiljna opasnost za zdravlje i sigurnost potrošača. Sustav sadržava obavijesti o vrsti i stupnju rizika, vrsti nesukladnosti s harmoniziranim zakonodavstvom EU-a, identifikaciji proizvoda, zemlji podrijetla i opskrbnome lancu te pojedinosti o korektivnim mjerama.

Putem navedenoga sustava obavještava se o:
• „dobrovoljnim” korektivnim aktivnostima koje poduzimaju gospodarski subjekti (proizvođači, uvoznici i distributeri)
• represivnim mjerama koje poduzima tijelo za nadzor nad tržištem (zabrani stavljanja na tržište, povlačenju s tržišta i/ili povratu proizvoda od potrošača i dr.)
• odbijanju puštanja proizvoda u slobodni promet na vanjskoj granici koja poduzimaju carinska tijela.

RAPEX-ovi kriteriji obavješćivanja
Prema Direktivi o općoj sigurnosti proizvoda sudjelovanje država članica u RAPEX-u obvezatno je te države članice imaju pravnu obvezu obavješćivanja Komisije ako su zadovoljena sljedeća četiri kriterija obavješćivanja:
• predmetni proizvod jest potrošački proizvod
• predmetni proizvod podložan je mjerama koje sprječavaju, ograničavaju ili nameću specifične uvjete za njegovo stavljanje na tržište ili uporabu (“preventivne i restriktivne mjere”)
• predmetni proizvod ozbiljna je opasnost za zdravlje i sigurnost potrošača
• ozbiljna opasnost ima prekogranični učinak (ako je proizvod distribuiran ne samo na području RH, tada postoji obveza slanja obavijesti o poduzetim restriktivnim mjerama putem sustava RAPEX).

Procjena rizika potrebna je kako bi se utvrdilo je li proizvod ozbiljno opasan za zdravlje i sigurnost potrošača, što je jedan od kriterija obavješćivanja. Provodi ju tijelo koje je provodilo nadzor i poduzelo mjere ili pratilo aktivnosti koje je poduzeo proizvođač.

Metoda procjene rizika obuhvaća opis proizvoda, identifikaciju potrošača (posebna su kategorija djeca i starije osobe), scenarij ozljeđivanja, stupanj ozljede te vjerojatnost ozljede (vjerojatnost da će se scenarij ozljeđivanja uistinu i dogoditi). RAPEX-ove smjernice sadržavaju Smjernice o procjeni rizika za potrošačke proizvode te poznaju četiri razine rizika: ozbiljan, visok, srednji i nizak. Za razliku od procjene rizika pod upravljanjem rizicima podrazumijevaju se prateće aktivnosti koje su odvojene od procjene rizika, a čiji je cilj umanjivanje ili ukidanje rizika. Prema tome, ovisno o utvrđenome stupnju rizika, nadzorno tijelo ili gospodarski subjekt poduzimaju odgovarajuće mjere. Za procjenu rizika može se koristi RAPEXovom metodom procjene rizika – RAG IT, alatom koji je dostupan na mrežnoj stranici http://europa.eu/sanco/rag. Naime, riječ je o mrežnoj aplikaciji za koju nije potrebna zaporka za pristup te ona služi kao alat za procjenu rizika za gospodarske subjekte i za inspektore koji provode nadzor. Potrebno je napomenuti da se za kemijske rizike primjenjuje poseban vodič za procjenu rizika te se uz svaku procjenu rizika mora priložiti ispitno izvješće o proizvodu.

Proizvodi koji nisu obuhvaćeni RAPEX-om
RAPEX ne obuhvaća rabljene proizvode koji su ponuđeni kao antikviteti i proizvode koje treba popraviti ili vratiti u prvotno stanje prije ponovne uporabe pod uvjetom da dobavljač o tome jasno obavijesti osobu kojoj nudi taj proizvod te prehrambene proizvode, životinjsku hranu i veterinarskomedicinske proizvode. Posljednje kategorije proizvoda obuhvaćene su drugim jednakovrijednim sustavima uzbunjivanja te se stoga na njih ne primjenjuje RAPEX-ov sustav. Primjerice, prehrambeni proizvodi i hrana za životinje obuhvaćeni su sustavom brzoga uzbunjivanja RASFF (Rapid Alart System for Food and Foodstufs) za koji je u RH nacionalna kontaktna točka Ministarstvo poljoprivrede.

Sastavnice RAPEX-a
RAPEX se sastoji od nekoliko komplementarnih komponenata koje su ključne za njegov učinkovit i djelotvoran rad. Glavne su sastavnice sustava uspostavljeni pravni okvir, RAPEX-ova mreža nacionalnih kontaktnih točaka, nacionalna RAPEX-ova mreža, aplikacija RAPEX IT i RAPEX-ove internetske stranice.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (godina 2, broj 2, travanj 2013.). Više podataka o časopisu Svijet po mjeri možete pronaći na web stranici www.hmd.hr.

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće