Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Oznaka CE i druge oznake sukladnosti prema zakonodavstvu EU-a

ce1U suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Oznaka CE i druge oznake sukladnosti prema zakonodavstvu EU-a" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 4/2014) čiji su autori Mirko Vuković, dipl. ing. i Ana Marija Boljanović, prof.

Oznaka CE, koja je u svojemu sadašnjem obliku uvedena 1993. godine, ključni je pokazatelj sukladnosti proizvoda sa zakonodavstvom EU-a1 te omogućuje slobodno kretanje proizvoda na europskome tržištu. Oznaka CE ključni je pokazatelj (ali ne i dokaz) sukladnosti proizvoda sa zakonodavstvom EU-a i omogućuje slobodno kretanje proizvoda na europskome tržištu bez obzira na to jesu li oni proizvedeni u EU-u ili u kojoj drugoj državi. Stavljanjem na proizvod oznake CE proizvođač (odnosno drugi gospodarski subjekt koji stavlja proizvod na tržište EU-a) deklarira sukladnost proizvoda sa svim zakonskim zahtjevima kojima je propisano stavljanje oznake CE i time preuzima isključivu zakonsku odgovornost za njegovu sukladnost, čime osigurava mogućnost da se taj proizvod prodaje u Europskoj uniji. Isto se primjenjuje i na proizvode koji su proizvedeni u trećim zemljama, a koji se stavljaju na tržište EU-a.

Oznaka CE ne označuje da je proizvod proizveden u EU-u. Ona samo pokazuje sukladnost proizvoda s bitnim zahtjevima koji su utvrđeni u odgovarajućim aktima zakonodavstva Unije za usklađivanje. U skladu s tim ona se mora smatrati bitnim podatkom za mjerodavna tijela država članica koja provode nadzor nad tržištem te za druge strane u opskrbnome lancu (na primjer raspačavače) da je prije stavljanja na tržište provedena ocjena sukladnosti proizvoda te da on zadovoljava sve zakonske zahtjeve koji se primjenjuju na takav proizvod. Oznaka CE nema marketinško značenje i ne služi u komercijalne svrhe.

Uvođenjem oznake CE u svoje zakonodavstvo Europska je unija razvila novi mehanizam za uklanjanje prepreka slobodi kretanja roba i za zaštitu javnoga interesa. Države članice EU-a ne smiju ograničivati stavljanje na tržište proizvoda s oznakom CE, osim ako se takve mjere mogu opravdati na temelju dokaza o nesukladnosti proizvoda. Ista se pravila primjenjuju i na proizvode koji se stavljaju na tržište EU-a, a koji su proizvedeni u trećim državama.

Međutim, ne moraju svi proizvodi nositi oznaku CE. Stavljanje oznake CE predviđeno je samo za one kategorije proizvoda na koje se primjenjuju posebne direktive koje predviđaju stavljanje oznake CE.

Zakonodavni okvir za stavljanje oznake CE
Pravila za oznaku CE utvrđena su tzv. novim zakonodavnim okvirom koji se u biti sastoji od Uredbe (EC) br. 765/2008 Parlamenta i Vijeća, koja u općim crtama daje prikaz zahtjeva koji se odnose na akreditaciju i nadzor nad tržištem za stavljanje proizvoda na tržište i Odluke br. 768/2008/EC Parlamenta i Vijeća, koja se odnosi na opći okvir za stavljanje proizvoda na tržište.

Uredbom (EC) br. 765/2008 definirana je oznaka CE, njezin oblik i opća načela kojima se uređuje njezino stavljanje na proizvode. Odlukom br. 768/2008/EC utvrđen je postupak za ocjenu sukladnosti koji dovodi do stavljanja oznake CE.

U pravilu oznaka CE može se kao zakonska oznaka sukladnosti uvesti u zakonodavni akt Unije ako se upotrebljava metoda potpunoga usklađivanja, što znači da su zabranjeni nesukladni nacionalni propisi koji pokrivaju ista područja kao i odgovarajući zakonodavni akt Unije za usklađivanje te ako taj akt sadržava postupke ocjene sukladnosti u skladu s Odlukom br. 768/2008/EC.

Ipak postoje određene iznimke od toga pravila. Tako se u opravdanim slučajevima u dijelu zakonodavstva za potpuno usklađivanje koji se temelji na Odluci br. 768/2008/EC umjesto oznake CE mogu predvidjeti druge oznake. Na primjer direktivom o pomorskoj opremi nije predviđena oznaka CE, nego je umjesto nje previđena posebna oznaka sukladnosti zbog primjene međunarodnoga sporazuma koji predviđa takvu oznaku o čemu će biti govora na kraju ovoga članka.

Gospodarski subjekti odgovorni za stavljanje oznake CE
Oznaku CE mora staviti proizvođač (koji ima nastan u Uniji ili izvan Unije) ili njegov ovlašteni zastupnik koji ima nastan u Uniji. Stavljanjem oznake CE on preuzima odgovornost (neovisno o činjenici je li u postupak ocjene sukladnosti bila uključena treća strana) da proizvod zadovoljava sve primjenjive zahtjeve zakonodavstava Unije te da su uspješno dovršeni svi primjenjivi postupci ocjene sukladnosti.

Bez obzira na to ima li nastan u Uniji ili izvan nje proizvođač je u potpunosti odgovoran za sukladnost proizvoda s odredbama zakonodavstava Unije za usklađivanje i za stavljanje oznake CE. Proizvođač može imenovati ovlaštenoga zastupnika za stavljanje oznake CE u njegovo ime.

Uvoznik ili raspačavač ili drugi subjekt koji stavlja proizvod na tržište pod svojim vlastitim imenom ili trgovačkim znakom ili ih preinačuje preuzima tada odgovornost proizvođača, što uključuje i odgovornost za sukladnost proizvoda i stavljanje oznake CE. U tome slučaju on mora imati dostatno podataka o oblikovanju i proizvodnji proizvoda jer to pretpostavlja zakonsku odgovornost kad se stavlja oznaka CE.

Načela stavljanja oznake CE
Oblik, dimenzije i razmjeri oznake CE definirani su u dodatku II Uredbe (EC) br. 765/2008. Oznaka CE sastoji se od dvaju početnih slova koja čine akronim francuskoga izraza Conformité Européenne. Ona mora imati oblik prikazan na slici u nastavku. Ako se oznaka CE smanjuje ili povećava, potrebno je voditi brigu da se pritom održavaju njezini definirani razmjeri. Uredbom (EC) br. 765/2008 i Odlukom br. 768/2008/EC nije zabranjena nikakva vrsta oblikovanja (npr. oblikovanje „udubljivanjem“) pod uvjetom da se poštuju prethodni uvjeti. Elektroničko označivanje međutim nije dopušteno.

Oznaka CE mora se staviti na vidljiv, čitljiv i neizbrisiv način na proizvod ili njegovu pločicu s podatcima. Međutim, kad to nije moguće ili kad to nije dopušteno zbog naravi proizvoda, ona se mora staviti na ambalažu, ako postoji i/ili na popratne dokumente. Oznaka CE ne može se načelno stavljati dok se ne dovrši postupak ocjene sukladnosti kako bi se osiguralo da je proizvod u skladu sa svim odredbama odgovarajućih akata Unije za usklađivanje. To će obično biti na kraju faze proizvodnje. To ne stvara problem ako se na primjer oznaka CE nalazi na pločici s podatcima koja se stavlja na proizvod tek nakon dovršenja završnoga pregleda. Međutim, ako se na primjer oznaka CE stavlja utiskivanjem ili u postupku lijevanja, ona se može staviti u nekoj drugoj fazi proizvodnje pod uvjetom da se sukladnost proizvoda provjerava kao dio procesa proizvodnje.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 4/2014). Više podataka o časopisu možete saznati na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće