ISO 9001:2015 I ISO 14001:2015- Sustavi upravljanja kvalitetom i okolišem u Zakonu o javnoj nabavi
- Detalji
- Kreirano Utorak, 25 Srpanj 2017 18:11
- Hitovi: 3924
Prenosimo članak iz E-glasnika TÜV Croatia iz lipnja 2017. o važnosti upravljanja kvalitetom i okolišem u Zakonu o javnoj nabavi (NN br. 120/2016).
U svijetu poduzetništva i globalnog marketinga smatra se da postoje tri bitne stvari za osvajanje tržišta i pridobivanje kupaca. To su kvaliteta, rok i cijena - upravo ovim redoslijedom. Poznato je da se kvaliteta podrazumijeva, da se rok dogovara, a o cijeni se pregovara. Ono što kupac najviše pamti je kvaliteta. Nakon što je posao zaključen i realiziran, rok i cijena padaju u drugi plan, i ostaje jedino zadovoljstvo ili nezadovoljstvo kvalitetom.
Zakon o javnoj nabavi prepoznao je ISO 9001:2015 – sustav upravljanja kvalitetom, ali i ISO 14001:2015 – sustav upravljanja okolišem kao važne čimbenike u postupku javne nabave (Pododjeljak 4., čl. 270 i 271). Naručitelj može od gospodarskog subjekta zahtijevati dokaz o sukladnosti s određenom normom za osiguranje kvalitete i dokaz usklađenosti gospodarskog subjekta s određenom normom za upravljanje okolišem. U postupku vrednovanja cijena se više ne uzima kao jedini odlučujući faktor odabira ponude.
Novi kriterij za odabir ponude u postupcima javne nabave je ekonomski najpovoljnija ponuda, koja se utvrđuje na temelju omjera cijene i kvalitete što uključuje posjedovanje ISO 9001 i ISO 14001 certifikata (čl. 283 i 284 Zakona o javnoj nabavi). Na taj način tvrtke dokazuju svoju usmjerenost na otkrivanje potencijala za poboljšanja i uštede, povećanje zadovoljstva kupaca, poboljšanje imidža, minimiziranje rizika, povećanje ekonomičnosti poboljšanjem procesa, smanjenje mogućnosti negativnog utjecaja na okoliš, usklađenost s propisima o zaštiti okoliša te pozitivnu sliku organizacije na tržištu – ekološki svjesna tvrtka koja brine o okolišu.
Tehničke specifikacije moraju posebno u javnim nabavama omogućiti svim ponuditeljima isti pristup i ne smiju stvarati neopravdane zapreke slobodnom tržišnom natjecanju. Zakonom o javnoj nabavi kao i odgovarajućom europskom direktivom preporučuje se da se tehničke specifikacije formuliraju upućivanjem na norme kao javno dostupne dokumente kojima se definiraju značajke proizvoda ili usluga, metode ispitivanja i sl., a koje se temelje na provjerenim znanstvenim, tehničkim i iskustvenim rezultatima te kao takve predstavljaju priznata tehnička pravila. Za kvalitetu ugovora u svim vrstama nabava od presudne je važnosti da tehnički zahtjevi naručitelja koji se izražavaju tehničkim specifikacijama budu što točnije i preciznije formulirani. To olakšava proces nabave, osigurava veću jasnoću i povećava razumijevanje tehničkih zahtjeva koje je iskazao naručitelj. Ujedno olakšava dokazivanje da isporučeni proizvodi, procesi ili sustavi, odnosno pružene usluge zadovoljavaju zahtjeve za uporabu koju je predvidio naručitelj. Stoga naručitelji i ponuđači koji sudjeluju u javnim nabavama moraju poznavati ulogu normi i način na koji mogu identificirati norme koje pokrivaju njihov predmet javne nabave, a isto tako, kako te norme pravilno upotrijebiti u tehničkim specifikacijama te način na koji ponuditelji mogu dokazati sukladnost svoje isporuke s normama.
Opširnije možete saznati u E-glasniku TÜV Croatia.
Izvor:TÜV