Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima
- Detalji
- Kreirano Četvrtak, 17 Kolovoz 2017 07:43
- Hitovi: 3763
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava donijelo je 19.07.2017. godine novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima (NN 73/2017), a kojim je propisan sadržaj i način vođenja evidencija o radnicima.
Sukladno Pravilniku, evidencija o radnicima mora sadržavati podatke o radnicima i radnom vremenu. Evidencija o radnicima poslodavca tako mora sadržavati najmanje sljedeće podatke: ime i prezime, osobni identifikacijski broj, spol, dan, mjesec i godinu rođenja, državljanstvo, prebivalište, odnosno boravište, dozvolu za boravak i rad ili potvrdu o prijavi rada, ako ih je strani radnik obvezan imati, stručno obrazovanje te posebne ispite i tečajeve koji su uvjet za obavljanje posla (uključujući licence, certifikate i slično), datum početka rada, naznaku radi li se o ugovoru iz članka 61. stavka 3. i članka 62. stavka 3. Zakona o radu te broj radnih sati koje će radnik raditi temeljem takvog ugovora, kao i suglasnost poslodavca kod kojeg radnik radi u punom radnom vremenu ili poslodavaca kod kojih radnik u nepunom radnom vremenu radi četrdeset sati tjedno, trajanje rada u inozemstvu, država i mjesto rada, u slučaju upućivanja radnika u inozemstvo, trajanje privremenog ustupanja radnika u povezano društvo, sjedište i mjesto rada ustupljenog radnika te država poslovnog nastana povezanog društva, u slučaju ustupanja u inozemstvo, naznaku radi li se o poslovima na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i kako, mjesto rada, ugovoreno tjedno radno vrijeme, određeno puno radno vrijeme, odnosno propisano skraćeno radno vrijeme u satima, vrijeme mirovanja radnog odnosa, neplaćenog dopusta, rodiljnih i roditeljskih dopusta ili korištenja drugih prava u skladu s posebnim propisom, datum prestanka radnog odnosa te razlog prestanka radnog odnosa.
Također, ako koristi njihov rad, poslodavac je dužan voditi i posebne evidencije o radnicima koje mu je privremeno ustupilo s njim povezano društvo, osobama koje se kod poslodavca nalaze na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa, redovitim studentima koji kod poslodavca rade posredstvom ovlaštenih studentskih centara, redovitim učenicima koji kod njega rade posredstvom ovlaštenih srednjoškolskih ustanova, redovnim učenicima ustanova za strukovno obrazovanje koji kod poslodavca pohađaju praktičnu nastavu i vježbe te osobama koje kod njega obavljaju rad za opće dobro u skladu s općim propisom.
Evidencija o radnom vremenu mora sadržavati najmanje sljedeće podatke: ime i prezime radnika, datum u mjesecu, početak rada, završetak rada, vrijeme i sate zastoja, prekida rada i slično do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili uslijed drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran, ukupno dnevno radno vrijeme, sate terenskog rada, sate pripravnosti, vrijeme nenazočnosti na radu: sate korištenja odmora (dnevnog, tjednog i godišnjeg), neradne dane i blagdane utvrđene posebnim propisom, sate spriječenosti za rad zbog privremene nesposobnosti za rad, sate plaćenih dopusta, sate nenazočnosti u tijeku dnevnog rasporeda radnog vremena po zahtjevu radnika, sate nenazočnosti u tijeku dnevnog rasporeda radnog vremena u kojima radnik svojom krivnjom ne obavlja ugovorene poslove, sate provedene u štrajku te sate isključenja s rada (lockout).
Pravilnik stupa na snagu 1. rujna 2017. godine.
Izvor: Ministarstvo rada i mirovinskog sustava