EU Zakonodavstvo
- Detalji
- Kreirano Subota, 17 Studeni 2012 14:40
- Hitovi: 3768
Europska unija (European Union) je nadnacionalna zajednica europskih država. Europska unija formalno je uspostavljena 1. studenoga 1993. godine, stupanjem na snagu Ugovora o Europskoj uniji (poznatiji kao Ugovor iz Maastrichta). Europska unija danas broji 27 država članica (od 1. srpnja 2013. EU pristupa Republika Hrvatska). U Europskoj uniji živi oko 500 milijuna stanovnika. Institucionalni ustroj Europske unije čini sedam institucija.
Institucije Europske unije su: Europski parlament, Europsko vijeće, Vijeće ministara, Europska komisija, Sud Europske unije, Europska središnja banka, Revizorski sud. Postoji još Vijeće Europe (Council of Europe) koje je zasebna međunarodna organizacija sa sjedištem u Strasbourgu, odvojena od EU.
1. Europski parlament (European Parliament) je tijelo Europske unije, čije članove izabiru izravno građani EU svakih pet godina, koliko traje mandat zastupnicima. Zgrada Europskog parlamenta nalazi se u Bruxellesu.
2. Europsko vijeće (The European Council) institucija je Europske unije koja se sastoji od predsjednika država ili predsjednika vlada država članica Europske unije, predsjednika Europskog vijeća te predsjednika Europske komisije, nalazi se u Bruxellesu.
3. Vijeće ministara (Council of the European Union) je tijelo u kojem se neposredno izražavaju interesi država članica Europske unije. To je mjesto gdje se najučinkovitije uspostavlja međusobna suradnja i dogovori između vlada država članica. Ono donosi zakonodavne odluke u EU i zaključuje ugovore sa trećim državama.
4. Europska komisija (European Commission) je glavno izvršno tijelo Europske unije. Sjedište Europske komisije je u Bruxellesu. Naziva se često i Vladom EU.
5. Sud Europske unije (Court of Justice of the European Union) institucija je Europske unije koja obuhvaća Sud (Court of Justice) - često se naziva Europski sud; Opći sud (General Court) i specijalizirane sudove. Sjedište Suda je u Luxembourgu.
6. Europska središnja banka (European Central Bank - ECB) osnovana je prema Ugovoru o Europskoj uniji, središnja je institucija monetarnog sustava Europske unije. Europska središnja banka nužna je institucija europske monetarne unije sa zadatkom da održava stabilnost europske valute - eura i nadzire količinu novca u optjecaju.
7. Revizorski sud (European Court of Auditors - ECA) je posebna kontrolna institucija Europske unije, nadležna da ispituje sve prihode i rashode svih tijela koje je osnovala Zajednica, ukoliko to nije isključeno nekim ustavotvornim dokumentom. Revizorski sud kontrolira ispravnost i zakoitost, te regularost svih transakcija.
Europska unija izdaje tri vrste pravnoobvezujućih akata (uredbe, direktive i odluke) i dvije vrste akata koji ne obvezuju (preporuke i mišljenja). Uredbe (Regulations) su akti opće primjene koji obvezuju u cijelosti i izravno su primjenjivi u državama članicama. Direktive (Directives) su definirane kao akti koji u pogledu rezultata koji se njima ostvaruje obvezuju svaku državu članicu kojoj su upućeni, ali ostavljaju nacionalnim vlastima izbor forme i metode. Odluke (Decisions) su definirane kao akti koji u cijelosti obvezuju one kojima su upućeni.
Kada Republika Hrvatska postane punopravna članica Europske unije automatski će morati primjenjivati uredbe i prihvatiti ih kao svoje zakonodavstvo. Što se tiče direktiva one se prenose u nacionalno zakonodavstvo. Većina direktiva je već implementirana u zakonodavstvo Republike Hrvatske.
Donosimo važnije web stranice Europske unije:
www.european-council.europa.eu