Umjeravanja opreme za ispitivanje građevnih proizvoda
- Detalji
- Kreirano Subota, 31 Kolovoz 2013 14:30
- Hitovi: 3446
Laboratoriji koji ispituju građevne proizvode osposobljenost dokazuju radom u skladu s zahtjevima norme ISO/IEC 17025, a koja propisuje da umjerena oprema mora biti sljediva do nacionalnih etalona. Program održavanja i umjeravanja opreme obuhvaća povremena čišćenja, servisiranja, umjeravanja i provjere. Ispitne norme često definiraju točnost koju mora imati oprema da bi bila prikladna za uporabu. Da bi se utvrdila sukladnost opreme sa specifikacijama, potrebno ju je provjeriti i umjeriti.
Kad se uspostavlja program umjeravanja i provjere opreme treba voditi računa o mjernoj sljedivosti, postupcima, razdobljima i zapisima, kako bi se osiguralo da oprema bude prikladna za primjenu za određenu metodu ispitivanja. Nakon početne provjere i umjeravanja, laboratorij treba odrediti razdoblja ponovnog umjeravanja i provjere u skladu s programom. Ono što treba razmotriti jest kako odrediti razdoblja ponovnog umjeravanja i provjera tako da ona budu prihvatljiva. Ponekad su razdoblja umjeravanja opreme propisana zakonskim putem ili su zahtjev ispitnih norma, ali je ponekad na samom laboratorij da napravi razumnu procjenu za utvrđivanje razdoblja umjeravanja svojih mjernih instrumenata.
Kao pomoć u utvrđivanju tih razdoblja, laboratoriji se mogu poslužiti ILAC-ovim dokumentom ILAC G-24, Guidelines for the determination of calibration intervals of measuring instruments.
Kad je riječ o razdobljima umjeravanja i provjere opreme koja se koristi kod ispitivanja građevnih proizvoda, znatnu pomoć laboratorijima može osigurati UKAS-ov dokument UKAS-LAB 21, Calibration and Measurement Traceability for Construction Materials Testing Equipment. U dodatku A tog dokumenta nalazi se tablica koja daje detalje o umjeravanju i provjeri opreme koja se koristi za ispitivanje građevnih materijala. Tablica daje preporuke za opću opremu, oprema koja se koristi za ispitivanje agregata, za ispitivanje bitumenskih mješavina, betona i tla. Tu se daje više informacija o opremi koja se koristi za ispitivanje građevnih proizvoda: naziv opreme, vrsta, umjeravanje ili provjera, razina (podijeljena u 4 kategorije), vrsta certifikata koji je potreban i potreba za proračunom mjerne nesigurnosti.
Ovaj dokument kao i preporuke za održavanje i umjeravanje opreme koristan je laboratorijima koji uspostavljaju građevni laboratorij u skladu sa zahtjevima norme ISO/IEC 17025.